הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

גם שר הפנים ימליץ: האזרחות של עטאא ג'אבר תשלל?

משה ארבל צפוי לקבל את המלצת זוהר, אך יש מכשול גדול. הסעיף שהם מתבססים

מערכת אתר ערוץ הספורט
מערכת אתר ערוץ הספורט  21.11.23 - 16:37

תגיות: עטאא ג'אבר

מבט על הרשתות החברתיות מראה שלא מעט כדורגלנים, וגם גופים רשמיים כמו חברת הספורט של עיריית נתניה ומ.ס אשדוד, קוראים לשלול את אזרחותו של עטאא ג'אבר בעקבות ההזדהות שלו עם נבחרת פלסטין עם קורבנות עזה, אך האם הדבר הזה באמת אפשרי? סיכוי נמוך, אבל קיים.

חדש! הצטרפו לערוץ הוואצאפ של ערוץ הספורט - כל העדכונים

בדיקת ערוץ הספורט על הנושא מעלה שנושא אזרחותו של עטאא ג'אבר הוא משהו שעוסקים בו במשרד הספורט ובמשרד הפנים. מלבד שר הספורט מיקי זוהר, גם שר הפנים משה ארבל צפוי לקדם את הליך שלילת האזרוח של עטאא ג'אבר. כלומר - תהיה המלצה של שני הגופים - משרד הספורט ומשרד הפנים.

אז איפה זה עומד? כאן מתחילה בירוקרטיה מורכבת, ודי נדירה, שכמעט ולא התרחשה בישראל מעולם. על פי סעיף 2(ג') לחוק לשלילת האזרחות, רשאי בית המשפט לשלול אזרחותו של אדם לבקשת שר הפנים אם "אותו אדם עשה מעשה שיש בו משום הפרת אמונים למדינת ישראל, ובלבד שעקב ביטול האזרחות הישראלית לא ייוותר אותו אדם חסר כל אזרחות או מעמד קבוע בשטחי הרשות הפלסטינית".

עוד נכתב בסעיף המדובר שההגדרה ל"הפרת אמונים למדינת ישראל" משמעותה בין היתר: מעשה טרור כהגדרתו בחוק, סיוע או שידול למעשה טרור, נטילת חלק פעיל בארגון טרור או מעשה המהווה בגידה או ריגול חמור.

אז למה זה לא יהיה פשוט לשלול את האזרחות שלו? שיהיה מי שיראה במה שג'אבר עשה חלק מחופש הביטוי והבעת דעה, ועל כן בג"ץ עשוי לפסול מהלך של שלילת אזרחות. למעשה, שלילת אזרחות היא מהלך מורכב מאוד, וכמעט ולא קרה בתולדות ישראל. יתרה מזאת, בנבחרת פלסטין משחקים עוד בעלי אזרחות ישראלית, ועולה שאלה מדוע דינו של עטאא ג'אבר יהיה שונה משלהם.