הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

"רובי קין מקצוען, מעניין אותו רק הכדורגל"

אופיר זרדוק, שהיה יו"ר קבוצה באירלנד: "דברי מקגרגור לא מאהבת ישראל"

אלחנן מלמוד
אלחנן מלמוד  03.12.23 - 13:52

תגיות: ליגת העל

לא פשוט להיות ישראלי באי הבריטי, ובמיוחד בימים אלה. בלונדון מאות אלפים מפגינים נגד ישראל ובאירלנד ראש הממשלה, ליאו ורדקר, מפרסם פוסט ברשתות החברתיות בו הוא כותב שאזרחית המדינה שלו, אמילי הנד, "אבדה", לאחר שהוחזרה במסגרת עסקה לשחרור החטופים מעזה. מול איבוד המצפון המוסרי הזה מתמודד אופיר זרדוק, בוגר תואר פיפ"א מאסטר, יו"ר דרואדה יונייטד האירית בין 2006 ל-2009 ותושב לונדון.

"אני הייתי הישראלי היחיד בתעשייה הזו באירלנד בזמן מלחמת לבנון השניה", הוא מספר בראיון לערוץ הספורט, "האירים מאוד מנומסים, הם לא יגידו לך דברים בפנים, אבל מרגישים דברים. בהגדרה, האירים פחות חובבי ישראל. הייתי בתפקיד מספיק בכיר שאנשים פחדו להגיד לי מה הם באמת חושבים. ישבתי עם מנכ"ל ההתאחדות האירית והוא לא אמר לי 'אתם הישראלים ככה וככה'. הם לא יגידו משהו שהם עלולים להצטער עליו".

מול הסנטימנט האירי לצד הפלסטינאי צריך להתמודד כעת מאמן מכבי ת"א ואגדת כדורגל אירית, רובי קין. זרדוק: "מהרגע שהוא הגיע לישראל, הצד הפוליטי לא היה על השולחן. הוא אף פעם לא התייחס לזה. עקבתי אחרי העיתונות האירית בתקופה שהוא הגיע, צלבו אותו. 'איך אתה הולך למדינת אוייב? הם פשיסטים'. הוא אמר שהוא לא מתעסק בפוליטיקה, הוא מתעסק רק בכדורגל, זה הדבר היחיד שמעניין אותי".

"זה לא הפתיע אותי, כי הוא מקצוען", מוסיף זרדוק, "מה שמעניין אותו, זה כדורגל. הוא לא מתעסק בפוליטיקה. הוא אדם סופר-מקצוען. עוד כשחקן הוא היה ידוע בכך. מהסוג שתמיד הוריד את הראש והתעסק בכדורגל. זה הדבר היחיד שעניין אותו. הוא לא התעסק בדברים שמסביב. גם בישראל, זה מה שמעניין אותו".

"אני לא חושב שהעובדה שהוא עובד בישראל תפגע ברובי קין" ממשיך זרדוק ומדבר על האפשרות שקין יאמן את הנבחרת האירית, "עולם הכדורגל, זה עולם קטן ומקצועי. יזכרו לו את הקריירה המפוארת שלו ככדורגלן. אם הוא יהיה מאמן טוב, ויוכיח את עצמו, ויעשה את העבודה כמו שצריך... יש לי המון כבוד למכבי ת"א, היא אחת הקבוצות המפוארות בישראל, אבל בנבחרת ירצו לראות אותו מצליח בעוד מדינה עם קבוצה קצת יותר גדולה. אם זה יקרה, ואז הנושא הזה לא יבוא לידי ביטוי".

באופן טבעי, זרדוק היה מזועזע מדבריו של ראש ממשלת אירלנד, ושמח על התגובה של אגדה אירית נוספת, קונור מקגרגור, אבל טוען שאסור לנו לבנות על שינוי בנראטיב מבחינת האירית: "הייתי בשוק. הבן הראשון שלי נולד שם, יש לי עדיין חברים. זה מזעזע בכל רמה אפשרית. להגיד שהוא לא מחובר למציאות זה לתת לו מחמאה. הבנאדם פשוט הזוי. אני מקווה שהאנשים שם יעיפו אותו לקיבינימט. היה מרגש לראות איך מקגרגור בא. אני חושב שזה לא מגיע מאהבת ישראל, אלא משנאת המן. הוא מלבה את האש סביב כל הנושא של הזרים באירלנד. כל דבר שיגרום לעוד מהומות... הוא ירצה לגרום לזה לקרות".

זרדוק סיכם: "אני גר בלונדון. הבת שלי הולכת לבית ספר באנגליה. פותחים עם הבוקר עם דיווחים של ה-BBC לילדים על החדשות בעולם. היא חוזרת הביתה ואומרת לי 'אתה יודע שאמרו דברים מאוד לא יפים על ישראל, ואני לא חושבת שזה נכון'. בגיל מאוד צעיר מטמיעים להם את החדשות המוטות. התעמולה נגד ישראל. גם באנגליה, גם באירלנד. זה טבוע עמוק אצל אנשים, שמילה כזו או אחרת של רובי קין לא תעשה את ההבדל".