$(document).ready(function () { setTimeout(function () { $('#Haim_L').remove(); }, 2500); // Remove the element after 3000 milliseconds (3 seconds), you can adjust this value as needed });
הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

הוא ינווט: החומר ממנו עשוי זיו אריה

סדרות החינוך במחלקת הנוער של מכבי ת"א ("לא היה עולה עם הרכב חזק למשחקים חשובים"), ההצעה מההתאחדות לכדורגל והחיבור עם הפועל ירושלים ("גם אם תהיה הצעה ממועדון גדול, הוא לא ימהר"). מבט פנימה

רותם פלדברג
רותם פלדברג  29.03.24 - 18:23

נכון להיום, זיו אריה הוא המאמן עם הקדנציה הארוכה ביותר במועדון אחד ברמות הגבוהות בישראל, כשיסגור ממש בקרוב את עונתו החמישית בהפועל ירושלים, עם פוטנציאל לעונה נוספת. בליגה שמרבה לפטר ולבצע שינויים רבים בעמדת המאמן, אריה הוא דמות יציבה ומערכתית. מי שלמד כלכלה בקולג' בארצות הברית, רץ מדי בוקר ומדלג על ארוחת הצהריים, מתפקד בנוסף למשרתו בהפועל ירושלים גם כמנהל מקצועי של מחלקת הנוער בגני תקווה, עיר מגוריו, והוא צופה ולומד מ-3 מאמנים שהוא מעריך - קלופ, צ׳אבי אלונסו ופפ. מקורבים לאריה אומרים ש״הוא לא יודע מנוחה גם בימי החופש והפגרה של הקבוצה״, כשהוא מגיע לבחון, לצפות, ולסייע בספסלים וביציעים של קבוצות המועדון ממחלקת הילדים, ועד לקבוצת הנשים בליגת העל.

כמו רוב מאמני הכדורגל בישראל, זיו אריה שיחק כדורגל בעברו. הוא התחיל את קריירת המשחק שלו במחלקת הנוער של מכבי תל אביב, אליה חזר שנים לאחר מכן בתפקיד מקצועי. מעט לאחר שפרש ממשחק, החל את קריירת האימון שלו והתחנה הראשונה הייתה מכבי מודיעין.

לאחר תקופה, קיבל הצעה ואימן במחלקות הילדים של מכבי תל אביב. לאחר תקופה קיבל הצעה להיות מנהל מקצועי בהוד השרון ועבר לשם, כשאחר כך חזר למכבי תל אביב - זה היה תחת שרביטו של ניר לוין, שמונה להיות מנהל במחלקת הנוער של המועדון ב-2008, ומינה את אריה ב-2011 להיות מאמן נערים ב׳. לאחר מכן, היה גם עוזרו של לוין כמנהל מקצועי. אחר כך אימן בנערים ב', א' ובסופו של דבר בנוער.

״זיו היה אחד מהמאמנים שראיינתי ומאוד התרשמתי ממנו. ראיתי שהוא רציני, מקצועי, איכותי, והוא קוּדם לנערים א׳ ואחר כך לנוער, שם אימן בהצלחה כמה שנים טובות. בשלב מסויים הוא עזר לי בניהול המחלקה״, שיתף לוין. ״כלומר, הוא גם היה מאמן וגם עוזר שלי, הוא עזר רוחבית עם כל העבודה במחלקת הנוער. זיו איש צוות מקצועי, יודע להעביר אימון, לנהל משחק. היו לנו שנים טובות יחד במכבי תל אביב, והוא קידם הרבה מאוד שחקנים. במחלקת הנוער הוא לא הסתכל על התוצאות, אלא על קידום השחקנים, טובת המחלקה, בעצם ראה את כל הדברים הנוספים מעבר לתוצאה. במחלקת נוער לא מסתכלים רק על התוצאות, מסתכלים על דרך וליווי. אני עזבתי ב-2016 את מכבי תל אביב, ויכול לומר שבהמשך דיברתי איתו והוא היה גם מועמד לתפקיד בנבחרות, אבל זה בסוף לא הבשיל״.

לוין הוסיף: ״אני רואה את העבודה שלו גם היום. הוא משלב צעירים, מחזיק קבוצה, הצליח לצאת מתקופה לא טובה בעונה הזאת, עושה דברים טובים. אני נהנה מהעבודה שלו ומהעובדה שהוא מחזיק זמן בקבוצה. בהפועל ירושלים סבלניים ומרוויחים מזה. זה היה ברור לי שהוא ידע להחזיק קבוצה, להחזיק שחקנים. יש שחקנים בוגרים שעברו אצלנו במכבי תל אביב ועברו גם בנבחרות, שאני זוכר שהוא עשה להם סדרת חינוך למרות שהם היו טובים והכניסו גולים. מכיוון שלא התאמנו כמו שצריך או לא עשו דברים כמו שדרש, הוא עשה להם סדרת חינוך גם במחיר שהוא לא היה עולה עם ההרכב הכי חזק למשחקים חשובים. זה מחיר תהליך של למידה ולהסתכל לטווח ארוך״.

אחרי התקופה במכבי תל אביב, אריה מונה ב-2016 להיות עוזר מאמן בבית״ר ירושלים כשרן בן שמעון אימן אותה. באמצע העונה הוא קיבל הצעה מקבוצת דילה גורי הגיאורגית, מהליגה הראשונה במדינה. אריה אימן שם מספר חודשים, והמקומיים הגיעו לצפות באימונים שלו ודיברו עליו לא מעט. המאמן החליט שהוא חוזר לארץ כיוון שהיה אמור להתמנות למאמנה של הפועל עכו, שהייתה בליגת העל והייתה אמורה להחליף בעלים, אך מהלך זה לא קרה בסוף. באותו הזמן, ג׳ורדי קרויף שהיה המנהל הספורטיבי של מכבי תל אביב, ביקש מאריה שייקח את קבוצת נערים ב׳ במכבי תל אביב, ויעזור באימון הבוגרים מבחינת ההכנה הטקטית של הקבוצה למשחקים.

באיזשהו שלב התפנה תפקיד המאמן בבית״ר תל אביב ואריה עבר לשם ואימן את הקבוצה במשך שנתיים ומשם הגיע להפועל ירושלים אחרי פגישה עם המנהל המקצועי שי אהרון. מתברר שפגישה דומה נערכה כשנתיים לפני כן, אך באותה העת הפועל ירושלים החליטה למנות את בני בן זקן למאמן.

אריאל אברם, חברו הקרוב ומי שמלווה אותו מזה הרבה שנים: ״הבחירה שלו בהפועל ירושלים הייתה כי הוא ראה מהצד את ההתנהלות ואת העשייה של המועדון. זיו צריך מקום עם תרבות עבודה מסודרת ומאורגנת, מקום עם היררכיה ברורה, עם ניהול נכון ממערך הסקאוטינג והרכש, ועד למחלקת נוער שבנויה נכון. מקום עם סבלנות ומקום לדרך, לתהליך. בהפועל ירושלים רצו לעשות את הדבר הזה, וחיפשו את הפרטנר לזה. זיו כנראה התאים להם עם החריצות, הניסיון, הלויאליות והמערכתיות שלו. לאורך כל הדרך שלו כמאמן הוא לקח את ההחלטות הנכונות כדי להיות מאמן לגיטימי בליגת העל״.

אברם הוסיף: ״מישהו עם פוזיציה מקצועית, אישיות וניסיון כמו שי אהרון עוזר לו מאוד. הוא מקבל מעטפת טובה עכשיו, וגם כשהמועדון היה בליגה הלאומית עשו מאמץ לתת לו את המעטפת המקצועית שהייתה נחוצה. היום, אחרי כמה שנים שהוא באמת מצליח במקום שמתפתח, רואים את הדרך שעשה במועדון. הוא עלה איתו מהלאומית לליגת העל, בשנה שעברה עשה פלייאוף עליון, השנה למרות פתיחה רעה של העונה הוא הצליח להשיג נקודות וכמעט להבטיח שקט מקצועי. המשימה הזאת עדיין לא הושלמה, אבל יש כוונה להמשיך הלאה ביחד לאתגרי השנה השישית בינו לבין המועדון. גם אם תהיה לו הצעה מקבוצה גדולה בארץ, הוא לא ימהר לקבל אותה אם לא תנוח דעתו שיש לו תנאים לבוא לידי ביטוי ולהצליח. ברור שבסופו של דבר כמו כל ספורטאי תחרותי, גם לזיו יש שאיפות לזכות בתארים״.

הפועל ירושלים תתחיל את משחקי הפלייאוף התחתון ביום שני נגד הפועל תל אביב. לפי מצב הנקודות, ניצחון יקנה לה הישארות וודאית בליגה שתשחרר לחץ רב במועדון וגם אצל השחקנים שרוצים להמשיך ולתקן את פתיחת העונה, ולסיים אותה על הצד הטוב ביותר. לאחר שתושג המטרה המקצועית, המועדון והמאמן יחלו בשיחות לגבי הישארותו של אריה בתפקיד, שנראית כדבר הטבעי שיקרה.

ואם בכלכלה נגענו, איל ההון וורן באפט אמר: ״אם העסק מראה ביצועים טובים, המניה בסופו של דבר תלך אחריו״. עם הגעתם של מספר שחקנים מליגת העל להפועל ירושלים, ועם מכירת שחקני הבית שלה ושילובם בנבחרות ישראל הצעירות, ניתן לראות הלכה למעשה שהביצועים שלהם הביאו לצמיחה במניה הקבוצתית, ולצמיחה של מניות השחקנים הצעירים בה. ועל הדרך גם של המאמן.