$(document).ready(function () { setTimeout(function () { $('#Haim_L').remove(); }, 2500); // Remove the element after 3000 milliseconds (3 seconds), you can adjust this value as needed });
הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

לרקוד כמו פרדי: למה ורגאס משגע את הליגה?

הקיצוני של ריינה הפך לשם החם של הגדולות לקראת הקיץ. כל הסיבות לכך

רועי ויינברג
רועי ויינברג  04.05.24 - 10:19

עונת 2023/24 בשלבי הסיום שלה, וכבר עכשיו נראה שאנחנו יודעים מה הולכת להיות המגמה של הקיץ – זרים שחוזרים לסיבוב שני או משתדרגים בישראל. השילוב בין הכסף של הקבוצות הגדולות לעומת הקטנות, הקושי בהנחתת זרים חדשים וההצלחה של זרים שחזרו לכאן (מאיסמעילה סורו בבית"ר, דרך ג`יימס אדניי וגודסווי דוניו בחדרה ועד לחודש הבריא של חוסה רודריגס בהפועל ת"א), מוביל לכך שקבוצות יעדיפו ללכת על בטוח. לקחת שחקנים שכבר הוכיחו את עצמם בליגה ולשלב אותן בתלכיד שלהם.

השם הראשון ברשימה הוא פרדי ורגאס, שחקן ריינה שמושך עניין מהגדולות, ובראשן מכבי תל אביב. ורגאס בן ה-23 עם שלושה שערים ושלושה בישולים בלבד העונה והבקיע שער אחד מאז דצמבר, אבל יכול להכניס רווח משמעותי למועדון. הקבוצה מתכננת לממש עליו אופציה בגובה 350 אלף יורו ולמכור אותו בסכום שעשוי להיות כפול ואפילו למעלה מכך, כשגם מועדונים מחו"ל הביעו בו עניין.

המספרים של ורגאס אמנם לא יוצאי דופן, אבל קשה להוריד ממנו את העיניים. הקיצוני, שהגיע מוונצואלה, הוא אחד הדריבליסטים הטובים בליגה כבר עכשיו, עשוי לשחק בקופה אמריקה ואולי יהפוך לשחקן שעומד במוקד מאבק בין שתי הגדולות. כל זה הופך אותו לאחד השמות החמים של הקיץ.

מילסון הימני?
התכונה הבולטת ביותר של ורגאס, בדומה למילסון שמשחק בכנף שמאל ולא ימין, היא הדריבל. ורגאס מסיים עם 2.3 כדרורים למשחק, שישי בליגת העל, ועושה זאת באחוז הצלחה גבוה של 55%. הוא אמנם ממעט לבעוט לשער, אבל מוסיף מימד חשוב להתקפה של ריינה. שני השחקנים שנמצאים אחריו בכמות הדריבלים המוצלחים במשחק, מוחמד אוסמן ורועי שוקרני, הגיעו ביחד ל-54, פחות מוורגאס לבדו.

בקבוצה עם יותר כלים התקפיים מריינה, ואחת שגם תחזיק יותר בכדור, יכול להיות לדריבל הזה יותר ערך. הצעד הראשון שלו מהיר במיוחד, והוא יכול למצוא את עצמו מצליח לייצר מצבים מול קבוצות שמצופפות את השטח. המעבר האפשרי מריינה, קבוצה שבמקום העשירי בליגה בשיעור אחזקת הכדור שלה (46.39%), לקבוצה כמו מכבי ת"א שמחזיקה בו ב-60.25% מהזמן, אומר שוורגאס יצטרך לשחק כדורגל קצת שונה. יותר מסירות, יותר הנעת כדור, פחות כדררת.

אוהדי מכבי ת"א יכולים לחלום עליו בצד אחד ועל מילסון בצד אחר, מה שמונע מיריבות לשלוח שמירה כפולה. איש הכדורגל רועי אוסקר, שעוקב מקרוב אחרי הקבוצה ואחרי ורגאס, הדגיש את היכולת שלו להעלות קצב ואת היכולת לשחק בשתי הרגליים, משהו שיכול להיות משמעותי מבחינת הלחץ שמגיע מהאגפים. זאת התרומה של ורגאס כפליימייקר וההתאמה המעניינת ביותר לקבוצה גדולה, כי לא ראינו יותר מדי הנעת כדור מריינה. המסירה היא לא הנשק המרכזי שלו, אבל הוא הראה ניצוצות גם בהיבט הזה.

אוהב להפתיע
מה שכן ראינו מריינה, קבוצה שהבקיעה העונה 5 שערים למכבי תל אביב ו-4 למכבי חיפה (לעומת 25 ב-25 המשחקים האחרים), זה את התקפות המעבר. כפי שמכבי חיפה חוותה על בשרה בסמי עופר לפני כחודש, ורגאס קטלני במצבים האלה.

שימו לב לשער שלו (החל מ-3:30 בתקציר כאן למטה). הוא מצטרף מהגל השני, מנצל את הצעד הראשון המצוין ומצליח לעבור את שחקני חיפה בקלילות יוצאת דופן בדרך לרשת. זאת אפילו לא בעיטה של ממש אלא יותר הקפצה מול שריף כיוף שנותר חסר אונים.

זאת ועוד, הוא שחקן הגנה לא רע בכלל כפי שהדגיש אוסקר. הוא ניצח ב-7 מ-11 קרבות על הכדור, רשם 4 תיקולים מוצלחים וסחט שלוש עבירות במשחק מול הפועל באר שבע. ורגאס מספיק מהיר בשביל לשחק על כל הקו, משהו שיכול להיות משמעותי לקבוצות שיבחרו לשחק בשלושה בלמים.

עם זאת, יש לציין כי לצד רגעים גדולים, היו יותר מדי רגעים בהם ניסה לעבור קבוצה שלמה בכדרור ללא הצלחה. שחקן התקפה שמסיים עונה עם שלושה שערים ושלושה בישולים, למרות ההסתגלות לליגה חדשה ולמרות הקפיצה בחודשים האחרונים, זה לא מספיק טוב. ובכל זאת, בהשוואה לשמות אחרים שנחתו כאן השנה עם הבטחה לסגנון דומה, כמו הנרי אדו או דניל לסובוי, הוא נראה כמו הימור בטוח.