$(document).ready(function () { setTimeout(function () { $('#Haim_L').remove(); }, 2500); // Remove the element after 3000 milliseconds (3 seconds), you can adjust this value as needed });
הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

החלק החסר: התרומה של רועי משפתי לאליפות של מכבי תל אביב

השיחה בין דהאן למנספורד ("יש לי שוער שיביא לך אליפות"), היציבות בשער, המחמאות מרובי קין והחלום לשחק בנבחרת ישראל. על נקודת האור בהגנה של הצהובים

נועם שפירא  23.05.24 - 14:57
החלק ההגנתי היה אחד הפחות יציבים בעונת האליפות של מכבי תל אביב. רובי קין שינה כמעט מדי משחק את זהות שחקני החלק האחורי, וגם צירף שניים בחלון ההעברות - רז שלמה ומתן בלטקסה. רגע לפני שהעונה מסתיימת, ועל אף הביקורות של המאמן על שחקני החלק האחורי, יש נקודת אור אחת בולטת - רועי משפתי

מכבי ת"א ניצחה את הפועל חיפה 0:3 כשערן זהבי כובש צמד, שרן ייני חוגג עם צלחת האליפות מול הקהל של מכבי ת"א, אבל בירידה לחדרי ההלבשה, במסדרון, היה זה השוער שקיבל מחמאות מהצוות הניהולי בראשות בן מנספורד, מהמאמן רובי קין, מהצוות ומהשחקנים אחרי מחצית ראשונה מצוינת שהשאירה את מכבי ת"א במשחק. 

ביום בו הכותרות דיברו על החתמת שוער חדש במכבי ת"א, אופק מליקה, משפתי לא נתן לזה חשיבות. גם במועדון, אגב, מצהירים שהוא ימשיך להיות השוער הראשון והמחשבה היא להביא לקריית שלום את הצעירים הכי טובים בכל עמדה. 

החשיבות של משפתי באה לידי ביטוי דווקא במשחק בו הוא לא שיחק. לא מעט אנשים הרימו גבה כשדניאל טננבאום פתח במשחק הגביע נגד מכבי פ"ת, ולא השוער הראשון. רבע גמר גביע, משחק נוק אאוט, שוער הוא עמדה קריטית במשחק מהסוג הזה. אבל רובי קין חשב אחרת. טננבאום פתח, משפתי יצא מהסגל ומכבי ת"א הודחה מהמשך המפעל וחיצי הביקורת הופנו למאמן.

הקריירה של משפתי ידעה עליות ומורדות. הוא התחיל באשדוד כשוער שני עד שתפס את המקום, המשיך במכבי חיפה ונלחם עם ג`וש כהן, עבר למכבי ת"א ועל הראש הביאו לו את אורלנדו מוסקרה ועושה רושם שבכל השנים שלו כשוער, הוא תמיד היה צריך להוכיח. אף פעם לא קיבל משהו על מגש. אבל חשוב מזה, הוא מיד מצא את הדרך לעמדת השוער הראשון, גם הפעם. האופי, העבודה הקשה והאמונה ניצחו. וגם היכולת כמובן. הרי לא לחינם מכבי ת"א עם ההגנה הטובה בליגה.
משפתי בן ה-31 פרץ מאוחר, אבל נמצא בגיל בו השוער נמצא בשיא הקריירה. בקיץ הוא פנה למכבי חיפה ולמרות שרשם רק 13 הופעות, הודיע שאם לא יהיה שוער ראשון, הוא מעדיף ללכת למקום אחר, מקום שיאמין בו יותר. מכבי פ"ת ומכבי נתניה שמו אותו בראש סדר העדיפויות, אבל הוא העדיף לחכות. בוקר אחד התקשר אליו סוכנו דודו דהאן ואמר לו "תתכונן, נוסעים לקריית שלום". משפתי ודהאן הם לא רק על תקן של סוכן ושחקן, הם כבר מזמן חברים טובים. לדהאן קשרים מעולים עם בן מנספורד ובאחת השיחות בינהם הוא אמר לו בביטחון אופייני: "דניאל פרץ הולך, יש לי את השוער שיביא לך אליפות. סמוך עלי, קח את רועי משפתי". 

השיחה הזו הובילה לפגישה. הגיל היה מתאים, העובדה שכבר שיחק במועדון גדול ולחוץ כמו מכבי חיפה, השקט והרוגע ששידר, ובעיקר האמונה שלא משנה מי יבוא אחרי עזיבת פרץ, הוא יעבוד קשה כדי להוכיח שמגיע לו להיות השוער הראשון. בסקר של ערוץ הספורט לגבי שוער העונה נבחר ניב אליאסי ראשון עם 33 אחוזים ואחריו משפתי עם 23, כשהוא מקדים את שריף כיוף. 

ההתחלה לא היתה פשוטה, הוא פתח בהרכב ורשם הצלה אדירה במחזור הראשון מול נועם מוצ`ה מאשדוד, אבל אחרי שאשתו כרעה ללדת, הוא ביקש לשהות לצידה ומוסקרה, שקין דחף להביאו, קיבל את הקרדיט. ככל שעבר הזמן, משפתי הוכיח כי מבין השלושה הוא המתאים ביותר. היכולת בליגה ובאירופה, שם עזר למכבי ת"א להגיע רחוק, גרמה לרובי קין להבין שאולי יש לו שלושה שוערים טובים, אבל יש היררכיה ברורה ומשפתי הוא הראשון. 

משפתי כמעט ולא מתראיין. גם באשדוד הוא ברח מהתקשורת, אלא אם התבקש להגיע למסיבות עיתונאים. בקבוצה בה יש שחקנים ותיקים ומכביסטים כמו שרן ייני, דור פרץ וערן זהבי, הם מקבלים את הבמה. אחרי הזכייה באליפות, הוא העלה ברשתות החברתיות את המשפט הבא: "אף פעם לא מאוחר מדי להיות מה שיכולת להיות. איזו עונה משוגעת זו היתה. עונה ארוכה מלאה בעליות וירידות. היום יותר מתמיד אני מבין שהאמונה והעבודה הקשה משתלמת ומנטליות חזקה בתפקיד כמו שלי מנצחת את הכל. גאה ומאושר להשיג יחד עם הקבוצה את תואר האליפות בזכות ולא בחסד".

משפתי תושב ראשון לציון וסיפר בראיון ההיכרות שלו במכבי ת"א שגדל על שחקנים כמו ניסן קפטה. הוא מעריץ את ג`יג`י בופון, ומחבב את רפאל נדאל. אם לא היה כדורגלן, כנראה היה מכוון לטניס. "נאדאל נלחם על כל כדור, לא מוותר, אין אצלו כדור אבוד", אמר פעם וסיפר כי זה מזכיר לו את עצמו. בניצחון על מכבי חיפה בסמי עופר סיפרו שחקנים שהוא התפרק בחדר ההלבשה בבכי, דמעות של אושר. "זו היתה סגירת מעגל בשבילו. לא הראו לו שרוצים אותו שם באמת אז כשניצחנו שם, זה היה אושר עילאי עבורו, בטח אחרי המשחק השקט שהוא עשה", מסבירים במועדון. 
בחדר ההלבשה, כאמור, הוא לא דומיננטי כמו היתר. אבל סיפור אחד מעיד על האופי שלו. בדרך כלל שוערים או שחקנים באותו תפקיד פחות מתחברים, אבל משפתי וטננבאום חברים גם מחוץ למגרש. הם חתומים אצל אותו ספונסר של כפפות והלכו יחד לאירוע השקה. כלומר, תחרות על המגרש יש, אבל כבוד הדדי מחוץ לדשא יש גם כן.

עכשיו שבנבחרת ישראל עושים שינויים. את המקום בשער הלאומי יהיה קשה להשיג מול עומרי גלזר או דניאל פרץ, אבל כמו כל הקריירה שלו, גם היום, הוא מאמין שהרגע שלו יגיע והאופי והאמונה ינצחו.

ולגבי מכבי ת"א? למשפתי יש חוזה רק לעונה אחת נוספת. מעמדו בשער איתן אבל כמובן שהוא יצטרך להוכיח את עצמו מחדש גם בעונה הבאה. אבל אם היה למישהו ספק, העונה הוא הוכיח שהוא מסוגל להיות שחקן מוביל בענקית כמו מכבי ת"א.