$(document).ready(function () { setTimeout(function () { $('#Haim_L').remove(); }, 2500); // Remove the element after 3000 milliseconds (3 seconds), you can adjust this value as needed });
הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

הכירו את השוער שחתם במכבי חיפה

האינסטינקטים הטובים וההתמחות בפנדלים לעומת משחק הרגל שטעון שיפור. תומאס סולטאני עשוי להיות השוער הראשון הבא של הירוקים וזה הזמן לראות מה הוא יביא לקבוצה. פרופיל

רועי ויינברג
רועי ויינברג  06.06.24 - 14:00

שוער שני הוא אחד התפקידים הטריקיים ביותר שיש לעולם הכדורגל להציע. מצד אחד, כפי שאומר השם, אתה שני - לא האופציה הראשונה, התחליף, ומי שנידון לראות את רוב העונה על הספסל. מצד שני, וגם כאן כפי שאומר השם, אתה השוער - האיש שלפעמים הכל תלוי בו, ההבדל היחיד בין בעיטה לשער. אתה צריך להיות מוכן.

תומאס סולטאני, היהודי שחתם היום (חמישי) במכבי חיפה, מוכן. בן ה-25 ירד עם ארסנאל הארגנטינאת לליגת המשנה, רשם בה 14 הופעות ואמור לשמש כגיבויו של שריף כיוף הצעיר, שוער שרשם עונת בכורה טובה מאוד במועדון גדול כמו חיפה.

סולטאני שיחק לאורך רוב הקריירה בליגת המשנה הארגנטינאית, אך נחשב לשוער בעל פוטנציאל. הוא גדל בריאל פילאר המקומית, שיחק בה ועבר ממנה לארסנאל, בה ישב על הספסל עד הירידה השנה לליגת המשנה הארגנטינאית.

הרמה בליגת המשנה הארגנטינאית, חייבים להודות, לא מזהירה במיוחד. זאת לא הליגה של בוקה ג`וניורס ושל ריבר פלייט, אבל זאת הליגה ממנה הגיע אלינו מקסימו לוי. לוי, בלמה של ב"ש, הגיע בינואר ופתח ב-5 מ-9 משחקים בפלייאוף העליון העונה לסירוגין כבלם וכמגן ימני. הוא עשה את זה אחרי ששיחק אשתקד באותה ליגה, הליגה הארגנטינאית השנייה, והפך לשחקן משמעותי באחת הקבוצות הגדולות בישראל.

הן לוי והן סולטאני יהודים, כך שהם לא תופסים מקום של זר, וסולטאני מגיע כמחליפו של איתמר ניצן וכמי שאמור לאתגר את שריף כיוף. חיפה עשתה מהלך דומה בעבר עם ג`וש כהן, שוער יהודי אמריקאי אנונימי שהפך לאחד השחקנים החשובים בעידן ברק בכר, וכעת יכול להיות שסולאטני יהיה הרכש הראשון שלו בקדנציה השנייה.

סולטאני עלה לכותרות בגיל 17 עם עצירת פנדל ויראלית, ורשם הצלת פנדל נוספת העונה. השוער, 1.85 מ`, נחשב לבעל רפלקסים טובים. חוזהו מסתיים בסוף דצמבר, מה שעשוי להשפיע לטובה על הסיכויים של חיפה. הירוקים ניסו לצרף מספר שוערים יהודים בעבר, כולל ניית`ן בקסטר שכבר נחת בישראל ולא חתם בסוף.

"אוהב לקחת סיכונים"
סולטאני, בשונה מבקסטר, מגיע גם מראש כשוער שני וגם לקבוצה שתשדרג לו את הקריירה. יכול להיות שהוא יקבל דקות אצל האלופה בגביע (בדומה לאיתמר ניצן השנה) ואף שישתלט על עמדת השוער הראשון, כאדם שסנסציות לא זרות לו. בגיל 21 הוא שמר על שער נקי מול ולז סארספילד הגדולה והגיע מהליגה השלישית עד לשמינית הגמר, כאשר שנה לאחר מכן הוא הודח מול לאנוס. "עשינו היסטוריה למועדון שלם", אמר בזמנו.

זה היה הרגע הגדול ביותר בחייו של סולטאני הצעיר, שמחזיק גם באזרחות פורטוגלית. הוא התקדם בהדרגה לסן תלמו מהליגה השנייה, אז לארסנל סרנדי מהליגה הראשונה בה ישב על הספסל (והוצהב מבלי לשחק). סולטאני הגיע לראשונה לליגה הארגנטינאית הראשונה, חלום חייו, אך הגיע כמחליפו של השוער והקפטן אלחנדרו מדינה.

מדינה בן ה-37 עבר לליגה הראשונה בגווטאמלה, וסולטאני מצא את עצמו כשוער הראשון של ארסנל בליגה השנייה. יש 19 קבוצות בעלות שווי שחקנים גבוה יותר מזאת של ארסנל בליגה השנייה (שמחולקת ל-2 ליגות בנות 19 קבוצות כל אחת), מה שהוביל לכך שהיא במקום ה-11 באחת מהן, רחוקה ממאבקי העלייה.

למרות זאת, סולטאני אופטימי. בראיון בפברואר הוא שיתף בהשקפת עולמו. "אנחנו קבוצה שאוהבת לקחת סיכונים, ומודעת לזה שהם יכולים להשפיע עליה. אנחנו נלחמים על עליית ליגה ורוצים לשחק כדורגל בדרך הטובה ביותר שיש. אנחנו חושבים שהכדורגל הוא דבר דינמי, וכשוער אני יכול לספק להם את הביטחון".

מאז הקבוצה התרסקה וניצחה פעם אחת בלבד ב-7 משחקיה האחרונים. סולטאני עצמו, אגב, עם שלושה שערים נקיים ב-4 המשחקים האחרונים, שכללו את אותו ניצחון ושני 0:0. הוא אחד השחקנים הטובים ביותר של הקבוצה, אך מתמודד עם פציעה שהובילה לכך שהוא כלל לא היה בסגל בהפסד 2:0 לטריסטן סוארס.

"סולטאני הוא שוער שמעניק נקודות", נכתב עליו ב"וואן פוטבול" הארגנטינאי. "היו לו הצלות שהעניקו 0:1 יקר מאוד לארסנאל, והוא השאיר את הקבוצה בחיים עם ניצחון גדול על אסטודיאנטס". כשוער בליגת המשנה, אלה הם חייו. אנדרדוג נצחי שנלחם כדי להשאיר את הקבוצה בחיים, בעיטה אחרי בעיטה.

"האינסטינקטים טובים, אך חסר ביטחון במשחק הרגל"
צריך לקחת את כל הניתוח הזה בערבון מוגבל, בהתחשב בכך שסולטאני משחק בליגה השנייה בארגנטינה. לא הליגה הראשונה ולא אחת הליגות המובילות באירופה, מה שאומר שהתחרות שהוא התמודד איתה כנראה חלשה יותר מזאת שמחכה לו במחוזותינו, בטח באירופה ובמשחקים מול מכבי ת"א. למרות זאת, הוא לא אמור לקבל בהם דקות.

הדבר הבולט ביותר במקרה של סולטאני הוא כאמור יכולת התגובה, תגובה שמונעת שערים בטוחים לפי התקשורת ומובילים לאחוז הצלות גבוה מאוד של 75%, מה שאומר שהוא מציל שלושה כדורים על כל שער שהוא סופג, כולל שמונה הצלות באותו משחק מול אסטודיאנטס.

"היו לו הצלות גדולות והוא מנע שער ניצחון במספר משחקים", כתבו ב"וואן פוטבול", "אבל משחק הרגל שלו בעייתי. זה מרגיש שהוא חסר ביטחון עם הכדור".

התכונה הזאת יכולה להיות משמעותית בכדורגל המודרני, בטח לאחר שכהן - השוער הפותח האחרון בעידן בכר - סיים את השנה שעברה עם 23 מסירות למשחק ואחוז הצלחה של 87.4%. סולטאני השנה עם 18.1 מסירות ב-84% ואחוז הצלחה נמוך בכדורים הארוכים, אך נדרש לבצע הגנה עם רגלו יותר מכהן.

סולטאני, לפי SofaScore, עם 4.6 שחזורי כדור במשחק - נתון גבוה לשוער - לצד 2.1 חטיפות בערב. כך שמשחק הרגל שלו אולי משמעותי כשחקן הגנה, אך לא כשחקן התקפה. למרות זאת, הוא נראה כמו הימור טוב מבחינת מכבי חיפה.

שוער שני, בכל אופן, לא אמור לפתוח במשחקים, אלא אם כיוף נפצע או לא כשיר. במקום להמר על שוער ישראלי שכבר עברנו כאן, הם הולכים מחוץ לקופסה, שומרים על מקום של זר ויכולים להרוויח שוער לא רע בכלל, אולי אפילו אחד שיהיה שווה שלבים בגביע ולא מעט כסף בעתיד (בהתחשב בכך שהוא בן 25). גם אם הוא ימעט לשחק העונה, זה הימור מצוין מבחינת הירוקים מהכרמל.