$(document).ready(function () { setTimeout(function () { $('#Haim_L').remove(); }, 2500); // Remove the element after 3000 milliseconds (3 seconds), you can adjust this value as needed });
הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

"הכדורגל הטוב בסרביה": הכירו את מאמן מכבי המיועד, ז`רקו לאזטיץ`

שיטת המשחק שמאפיינת אותו, ההצלחה שזיכתה אותו בתואר מאמן העונה בסרביה למרות שסיים במקום השלישי, המחמאות על תפיסת העולם המיוחדת שלו, ומי השחקן שעשוי להרוויח מהגעתו? זרקו לאזטיץ` מגיע לקרית שלום אחרי הצלחה בסרביה, כדי לקפוץ לליגה של הגדולים באמת. פרופיל

אבי אטיאס ואבירן גרין  24.06.24 - 11:00

ז`רקו לאזטיץ`, כך על פי דיווחים שמגיעים מסרביה, צפוי להיות המאמן החדש של מכבי תל אביב. אחרי עזיבתו של רובי קין, הצהובים חיפשו מאמן, וכחודש לפני המשחק האירופי הראשון, אולי מצאו סוף סוף את האיש שיעמוד על הקווים שלהם בעונה הקרובה.

לאזטיץ` בן ה-42 כבר מכיר את הכדורגל הישראלי. הוא שיחק ב-2008 נגד הפועל תל אביב במדי וויבודינה, וב-2011 אף ערך התרשמות במדי הפועל עכו. הוא פרש ב-2013, ומיד עבר לקריירת אימון. בין 2015-2019 היה חלק מהצוות של פרטיזן בלגרד בתפקידים שונים, ובשלוש השנים האחרונות אימן את באצ`קה טופולה, שסיימה את העונה האחרונה בסרביה במקום השלישי אחרי הכוכב האדום ופרטיזן בלגרד.

עקרונות המשחק של לאזטיץ`: "הכדורגל הטוב בסרביה"
מקצועית, לאזטיץ` הוא מאמן שיודע להוציא את המקסימום מהקבוצה שלו ובאצ`קה טופולה שלו הסתכלה לפרטיזן והכוכב האדום בלבן של העיניים. המאמן המיועד של מכבי ת"א שיחק בדרך כלל במערך של 4-3-3 על שלל גווניו, אבל פעמים רבות הראה גמישות ויכולת לעבור גם למערך של שלושה בלמים במידת הצורך.

תחת לאזטיץ` באצ`קה טופולה שיחקה כדורגל יוזם של החזקת כדור. בעונה שעברה היא החזיקה 57.1 אחוזים בממוצע למשחק, מקום שני בליגה יחד עם וויבודינה ויותר מפרטיזן של ביברס נאתכו. בנוסף היא הייתה שנייה רק לכוכב האדום במסירות (397.9 בממוצע), הגעה למצבים גדולים (119) וכבשה רק חמישה שערים פחות מפרטיזן.

אחת הבעיות של מכבי ת"א בשנים האחרונות הייתה כמובן ההגנה ואם לשפוט על פי הנתונים היבשים, יכול להיות שלאזטיץ` יהיה הפתרון. באצ`קה טופולה של המאמן המיועד שמרה 17 פעמים על רשת נקייה בעונה שעברה בליגה הסרבית, הכי הרבה מכל יתר הקבוצות, וספגה 39 שערים בלבד - ההגנה השנייה בטיבה בליגה.

יש גם בשורה מעניינת עבור דור פרץ. השחקן שהבקיע הכי הרבה שערים תחת לאזטיץ` בבאצ`קה טופולה היה איפט ג`קוביץ` שמשחק בעמדת הקשר וה-10. שערים רבים שכבש הגיעו בהצטרפות מקו שני בזמן ששחקן האגף מחזיק בכדור, תוך שהוא נכנס לשטחים הפנויים לתוך הרחבה, משהו שגם מספר 42 בצהוב מתמחה בו.

גם לשחקני הכנף ישנה חשיבות רבה בקבוצה של לאזטיץ`. סשה יובאנוביץ` ואלכסנדר צ`ירקוביץ` היו שני השחקנים הפוריים ביותר של באצ`קה טופולה תחת המאמן אחרי ג`קוביץ` בעוד הראשון הבקיע 18 גולים ובישל 24 מעמדת הכנף הימנית ומעמדת החלוץ. הקבוצה שלו הייתה בין הקבוצות שמבצעות הכי מעט דריבלים, אבל הצליחה להגיע לשער תודות למסירות קטנות וחכמות והרבה תנועה לשטח.

"הכדורגל של לאזטיץ` הוא הטוב בסרביה", הריעו לו מספר פעמים בתקשורת המקומית, "זה כדורגל של לחץ גבוה, התקפה ויכולת נהדרת. כיף לראות את הקבוצה שלו".

משחק ההגנה ושאלת החלוצים במכבי
לבלמים בשיטה של לאזטיץ` יש גם חשיבות רבה. בטופולה, הבלמים מוקמו גבוה מאוד על המגרש, ניהלו פעמים רבות את המשחק וגם יצרו לא מעט מצבים עם כדורים ארוכים לשחקני ההתקפה. לכן, מכבי ת"א תצטרך בלמים שניחנים במשחק רגל טוב ומהירות לפצות במקרים של איבוד כדור, כך למשל רז שלמה עשוי להיות די יעיל עבור המאמן החדש.

ומה עם החלוץ? אם לא יהיו פעולות מיוחדות בקיץ, למכבי ת"א יהיו בסגל ערן זהבי, דור תורג`מן ואלעד מדמון. אם לשפוט לפי הדרך בה שיחק לאזטיץ`, נראה כי רק לאחד מהם יהיה מקום בחוד הצהוב. לטופולה היו בעונה החולפת רק שני חלוצים טבעיים בסגל, אבל המאמן ביצע רוטציה בין השניים וקיבל מכל אחד מהם שלושה שערים בלבד. בהתקפות של טופולה התקפיד של החלוצים היה בעיקר לשמש קיר תוך שהם משתמשים ביכולות הפיזיות שלהם, כך שיהיה מעניין מאוד לראות כיצד זה ישתלב במכבי ת"א הזו.

"ג`נטלמן אמיתי, דמות נדירה בכדרגל"
בעונה החולפת זכה לכבוד גדול, כאשר נבחר על ידי הקולגות שלו בליגה הסרבית ועל ידי הקפטנים של הקבוצות למאמן העונה. בנובמבר 2013 הוא קושר עם מעבר לליגה הרוסית לסוצ`י, שעל פי הפרסומים הציעה לו כ-1.8 מיליון יורו, אך הכחיש זאת ונשאר בטופולה. במהלך העונה החולפת פגש את ברק בכר פעם אחת, כמאמן הכוכב האדום, במשחק שנגמר ב-1:1, ובסיום אף סיפר כי שאל את בכר לשלום משפחתו וחבריו בעקבות אירועי ה-7.10 בישראל.

בעבר שימש לאזטיץ` כמאמן האקדמיה של פרטיזן, וזכה למחמאות על דרך ההתנהלות שלו. הבלם זבזטור מרקוביץ`, שעבר בהמשך לאולימפיאקוס היוונית, סיפר עליו: "הוא לימד אותנו להיות בני אדם, הוא ג`נטלמן בנעליים של מאמן כדורגל", סיפר שכאשר שיחקו מול הכוכב האדום, הפציר בהם לא להגיב לשירים נאצה מכיוון קהל היריב. "הוא אמר לנו שאנחנו מייצגים את פרטיזן, והוא לא רוצה לשמוע שום מילה רעה על הכוכב האדום. הוא הסביר שהם היריבה וזה רק ספורט. הוא אמר לנו אף פעם אל תעליב את השחקנים שמולך, אל תשיר נגדם. לצערנו, אנשים כאלה נדירים בנוף הכדורגל".

בליגה הסרבית, בה מאמנים מוחלפים לעיתים תכופות ויציבות היא מילה גסה, לאזטיץ` קיבל מחמאות על היציבות הנדירה לה זכה בתפקיד. "המאמן הצעיר הצדיק את האמון שקיבל מהרגע הראשון", ואחרי שקיבל הארכת חוזה עד 2025 אמר: "אני חושב שזה מדבר בפני עצמו. כשהגעתי לפה אמרתי שזה מועדון שכל אחד רוצה לאמן בו".

על עבודה עם שחקנים צעירים: "אנחנו רוצים שחקנים צעירים, אבל מסתכלים על האיכות קודם כל, אנחנו לא יכולים לחכות לשחקנים, אין לנו הגדרה שאנחנו מחפשים רק צעירים. אני לא סנטה קלאוס שמחלק מתנות, מי שראוי יקבל הזדמנות. יש לי סבלנות, אבל המוטיבציה תמיד חייבת להיות שם".

זלאטיץ` התבטא בעבר לגבי מערכת ה-VAR: "הוואר עוזר לכדורגל. אימנתי בעשרות משחקים מאז שהמערכת נכנסה לשימוש בסרביה, אין ספק שזה שינה הרבה, זה היה משהו שהכדורגל היה זקוק לו".

בעבר אמר שהמטרה שלו היא לאמן עד סוף החוזה בבאצ`קה טופולה, ובהמשך לעבור לפרטיזן: "אין מאמן צעיר שלא חושב להגיע לכוכב האדום או לפרטיזן, זה נורמלי. כולם יודעים מה הרגשות שלי, ואם אי פעם אקבל הצעה מפרטיזן אני אהיה שמח להיענות לה. שיהיה ברור, אני לא רוצה לאמן את פרטיזן, אני רוצה לזכות בתארים עם פרטיזן, ולשם כך אני צריך להתבגר כמאמן. אני עוד רחוק משם".

המודל לחיקוי והיחס הקרוב לשחקנים
בתקשורת הסרבית סיפרו כי בניגוד למה שאפשר לחשוב, מי שלאזטיץ` רואה בו כמודל לחיקוי שלו בדמות האימון, הוא לא פפ גווארדיולה או יורגן קלופ, למעשה, הוא מגיע מענף אחר לחלוטין. ז`ליקו אוברדוביץ`, לדעת רבים מאמן הכדורסל הגדול ביותר בכל הזמנים באירופה, הוא האיש עליו לאזטיץ` מסתכל בהערצה, לא רק בגלל ההישגים, אלא בעיקר בגלל הערכים שלו, ורואה בו כדמות שהוא לומד ממנה הכי הרבה בספורט.

הוא סיפר על ההערצה שלו לאוברדוביץ`: "זה לא רק בגלל הכריזמה שלו, זאת גם הדרך שבה הוא תמיד נשאר מפוקס במטרה, ההצלחות שהוא מגיע אליהן פעם אחרי פעם. כל הזמן מדברים על ההגנה שלו, ואיך ההגנה מנצחת עבורך, אבל קראתי שיש לו יותר מ-50 תרגילי התקפה שונים. זה העתיד של הכדורגל, אפשר לראות את זה גם באיטליה, מאמן כמו מנצ`יני ששינה את הסגנון שלו ליותר התקפי".

"אני יכול לספר שאני מאמן מסור, ואני מסור גם כבעל, אבא, חבר. הייתי ככה גם כשחקן. יש לי תשוקה ויש לי יחסים פתוחים עם השחקנים שלי, ואני מאמין שאני יכול להגיד מה שאני רוצה לכל כדורגלן, דברים טובים ורעים, גם אם באותו רגע הם לא אוהבים את זה, אבל הם יודעים שתמיד יש להם את התמיכה שלי. 

"אם אתה רוצה ללמוד איך לשלוט בכדור, תסתכל על דה זרבי וגווארדיולה, הם עושים את זה יותר טוב מכולם. אם אתה רוצה ללמוד איך לעשות לחץ גבוה, תצפה ביורגן קלופ. לברקוזן לדוגמא משלבת בין שני הדברים. טיאגו מוטה עשה מהפכה בבלוניה, אנחנו מנסים לשלב בין הכל, להיות מאורגנים מאחורה, אבל לדעת לצאת קדימה. אני יכול להגיד שאנחנו מנסים להיות דומים ללברקוזן, לא להעתיק, אלא להטמיע את זה אצל השחקנים שלנו".