שיעור מורשת

רזומה מקומי ענק ומאזן בינ"ל דל, כשרון עצום לצד תחושת פיספוס. העונה הזאת תקבע איך קטן ייזכר

יואב בורוביץ'  27.02.11 - 12:00
תחנות בקריירה. יניב קטן
תחנות בקריירה. יניב קטן

תחילת כתבהליניב קטן תמיד הייתה היכולת לפלח את דעת הקהל לשני חצאים כמעט שווים: אוהביו ומעריציו מחד, מקטרגיו החריפים מאידך. הראשונים סבורים כי קטן הוא מהכשרונות הגדולים שצמחו בכדורגל הישראלי ושחקן שתענוג לצפות בו; האחרים קצת פחות מתלהבים מסגולותיו, אולם גם ביניהם יש המודים כי מדובר בכשרון מיוחד, מה שגורם להם לבקר אותו אפילו יותר. עם יכולות כאלה, טוענים, הוא היה מוכרח להשיג הרבה יותר. הרזומה של קטן מרשים מאוד ברמה המקומית, אך דל ברמה הבין-לאומית. כשחקן משמעותי וקפטן במכבי חיפה הוא זכה בחמש אליפויות, פעמיים העפיל לשלב הבתים של ליגת האלופות, רבע גמר גביע המחזיקות, ושמינית גמר גביע אופ"א. במקביל, הוא לא זכה להיות שחקן משמעותי בנבחרת, ממנה פרש לפני כשנה, והקריירה האירופאית שלו הסתכמה בכמה חודשים על הספסל של ווסטהאם.

אבל התחושה, של מעריציו ומבקריו כאחד, היא שגם במכבי חיפה הוא יכול היה לעשות יותר. אולי אפילו הרבה יותר. אבל קטן רק בן 30, והאופן שבו ההיסטוריה תשפוט אותו עדיין לא עוצב סופית. המעניין הוא שלעונה הנוכחית עשוי להיות משקל לא מבוטל במורשת קטן: יכולת גבוהה והנהגת חיפה לאליפות מול הפועל תל אביב, דאבליסטית מכהנת וכזו שנתפשת כקבוצה עוצמתית ומרהיבה, והוא עשוי להיזכר כווינר ושחקן ענק בקנה מידה מקומי. אובדן אליפות, כפי שקרה בעונה שעברה, ותחושת הפספוס המשויכת לו צפויה להתחזק ולהעמיק.

לכן, העונה הזו במיוחד, אבל גם משחק העונה מול הפועל ת"א, מרתקים בהקשר של יניב קטן - האם יפגין יכולת בינונית, או אפילו בינונית פלוס, אך כזו שלא תספיק בכדי לנצח? או שמא יצטיין ויוליך את קבוצתו לניצחון במשחק הגדול ובהמשך העונה לאליפות? אולי זה יישמע מעט פשטני, אך נדמה כי התשובות לשאלות הללו יכריעו באופן די משמעותי איך קטן ייזכר.

אולם, לפני שמתחילים לדון בו ההגינות מחייבת להדגיש במשנה תוקף את פציעת הגב החמורה ממנה הוא סובל בשנתיים האחרונות. תזוזת חוליה בגבו גורמת לו לכאבים עזים. "באזרחות הפציעה הזו גורמת לאנשים ללכת כפופים", מסבירים במועדון. "יניב התלבט ארוכות אם לעשות ניתוח, אך קיים אצלו חשש שאם זה לא יצליח אז הוא חלילה לא יוכל ללכת בעתיד. לכן הוא ממשיך לקבל זריקות, להתאמן מעט פחות, ולסבול בשקט". שלומי ארבייטמן, ששיחק לצד קטן במשך חמש עונות ולאחר שכבש בעונה שעברה 28 שערים עבר לגנט הבלגית, טוען כי "אלמלא הפציעה הייתם רואים קטן אחר לחלוטין. אנשים בחוץ לא מבינים כמה היא מקשה עליו. הוא עדיין חזק, אבל אין ספק שהפציעה בגב פגעה במהירות שלו ובעיקר ביכולת לשחק נטול כאבים. זה מדהים איך הוא מצליח לתפקד בצורה הזאת".

הפציעה אילצה את קטן לשנות סגנון. משחקן מהיר וחזק בטירוף בצעירותו הוא הפך לשחקן הרבה יותר סטטי, אך כזה ששיפר את יכולת המסירה בצורה ניכרת. מבועט מעולה ומוסר חלש הוא הפך למוסר נפלא ובועט בינוני. "זה רק ממחיש עד כמה הוא מוכשר, חכם ומחויב", טוען אחד המאמנים במועדון. "יניב, למרות הפציעה, הוא שחקן ללא תחליף. הוא כמו קוורטרבק על המגרש. שליח של מאמן. שחקן שמבין מתי לשנות קצב, איפה להיות ממוקם, ובעיקר לאן צריך להעביר את כובד המשקל של המשחק. הוא נותן לנו המון גם בלי לכבוש או לבשל יותר מדי שערים". שחקנים במכבי חיפה מדברים בעיקר על אלמנט המנהיגות. "צריך להבין שיניב הוא מנהיג בלתי מעורער במגרש ובחדר ההלבשה כבר כמה שנים טובות", הם מעידים. "אין שחקן שעוזר כמוהו לצעירים. אייל גולסה לא זז בלי הנחיות של יניב. גם רפאלוב וגאדיר מאוד מושפעים ממנו, אבל לא רק הם. יניב הוא מנהיג שלא למען כבוד, אלא מתוך רצון כן לעזור".

אולם גם מנהיגות, מחויבות, וחוכמת משחק מגוונת אינם מחפים על פיחות מסוים ביכולת של קטן: העונה כבש עד כה שלושה שערים בלבד, כולם מפנדלים. הוא גם לא הרבה לבשל (4). "אנחנו בהחלט מצפים ממנו למספרים יותר טובים", טוענים בצוות האימון. "אבל קשה מאוד לבוא אליו בטענות, גם בגלל הפציעה וגם בגלל שהוא תורם לנו בכל הרבה דרכים. הוא עדיין שחקן ללא תחליף". לדעה זו שותפים כמעט כולם במועדון, אך ביציעים מתחילה להתגבש דעה כי קטן מזייף יותר מדי העונה, מאט את המשחק, וצריך להיכנס לתפקיד של שלום תקוה, מעין סופר-סאב שעולה במחצית השניה ותורם איכותיות טכניות ומנהיגותיות שמשנות מומנטום. אלא שכדי להיות כזה, צריך שחקני הרכב ראויים מקטן בתפקידו.

אולי אייל גולסה וליאור רפאלוב יתבררו בקרוב כפתרונות טובים יותר מתחת לחלוץ, אך ספק אם הם כאלה היום. גולסה משתפר לאחרונה, אבל עדיין לא מצליח לשמר יציבות של איכות ואילו רפאלוב, לאחר שנים רבות של תת-הישגיות מקוממת, פתח היטב את העונה אך היה פצוע לאחרונה. עידן ורד ובעיקר מוחמד גאדיר הצעירים מבטיחים, אבל הם ממוקמים יותר באגפים. אף אחד מארבעת הטלאנטים לא הוכיח כי קיים בו תמהיל התכונות של קטן, המשלב בין איכויות טכניות ופיזיות גבוהות (למרות הפציעה, קטן עדיין חזק) לבין מנהיגות שנקנתה בעמל רב במשך יותר מתריסר שנים.

נכון לעכשיו, נדמה כי למכבי חיפה עדיין אין תחליף ליניב קטן. מול הפועל תל אביב, ללא השחקן ההתקפי המצטיין שלה העונה (דבאלישווילי, 10 שערים ב-21 משחקים), היא תזדקק לקטן טוב במיוחד. מול האדומים, בבלומפילד, כשכל עם ישראל מסתכל - יש לקוות שהקפטן החיפני, עדיין סוג של עילוי, יספק את הסחורה.