לראשונה בישראל: קטנוע חשמלי חכם

הקטנוע העירוני החכם של חברת NIU עושה עליה באמצעות היבואנית UME. הפתרון המושלם לפקק האורבני?

ניר בן טובים  04.06.20 - 10:04
תחילת כתבה

חברת UME מקבוצת UMI (יבואנית רכבי שברולט, איסוזו, קאדילק) משיקה בישראל את הקטנוע החשמלי החכם הראשון בעולם, ה-NIU NQI. מדובר באלטרנטיבה מפתה לאופניים חשמליים (עבור מי שברשותו רשיון לכלי דו גלגלי) עם טווח נסיעה מרשים, עיצוב רטרו-מודרני וביצועים נמרצים עבור מי שמחפש דרך "קלה" יותר לפלס דרכו בסבך העירוני מבלי לזהם את הסביבה או להשתמש בדלקים.  

ה-NIU ישווק בארץ בשתי גרסאות ובמחירים שמתחילים ב-16,500 שקלים לגרסת 'ספורט' ועד 21 אלף שקלים במהדורת ה-PRO. תמורת המחיר הזה תקבלו קטנוע המחובר לעולם המקוון עם אפליקציה ייעודית מבוססת ענן המאפשרת לבצע ניתוחים מורכבים של נסיעות, סטטוסים, שדרוגי תוכנה וכן מערכת המתריעה מפני ניסיונות גניבה מקושרת GPS, בין היתר. במקרה של תנועה לא מורשית, תשלח התרעה לסלולרי עם מיקום מדויק של הקטנוע. 

NIU קצת יותר קומפקטי בפרופורציות שלו בהשוואה אל קטנוע בנזין ממוצע, אבל הוא מתאים לרוכבים מכל הגדלים. המערכת החשמלית שלו מבוססת על טכנולוגיות של חברת BOSCH עם יכולות לנוע לטווח שימושי וגם במהירות גבוהה בהתאם לבחירת הרוכב עם שלושה מצבים (ספורט, דינמי ו-חסכון). הנתונים מצביעים על האצה מעמידה ל-45 קמ"ש בקצת פחות מ-4 שניות, טווח נסיעה מרבי של 140 קילומטרים על הסוללות או 100 קילומטרים במהירות קבועה של 70 קמ"ש.

שתי הסוללות (ליתיום) ניתנות לשליפה מהקטנוע, כך שאין צורך בעמדות טעינה חיצוניות. ניתן לחברן לכל שקע ביתי ואחרי 3.5 שעות ניתן להרכיבן מחדש ולצאת לנסיעה. משך החיים של הסוללה הוא כ-5 שנים. היבואנית הרכיבה לקטנוע החשמלי מסגרת אחריות של שנתיים על הסוללות. 

ל-NIU מערכת בולמים הידרואלית בשני הקצוות ומערכת בלימה CBS עם וויסות כוח להאטה בטוחה בטווח מהירויות משתנה. יאיר יונגר, סמנכ"ל החברה בישראל מסר: "אנחנו שמחים להשיק בישראל את NIU מותג הקטנועים החשמליים המתקדם בעולם שמצטרף לארסנל הפתרונות החשמליים שאנחנו מציעים לניידות אורבנית חדשנית וירוקה, לצד Segway-Ninebot."