אקזוטי וחזק: אופנוע-על מבית אסטון מרטין שמתאים רק למסלול

אחרי פרויקט מכוניות העל "וואלקירי" ו-"וולהאלה" הגיע הזמן לחיה אקזוטית דו גלגלית

בועז קורפל
בועז קורפל  30.06.20 - 11:23

תגיות: אסטון מרטין

תחילת כתבהאחת האטרקציות של תערוכת האופנועים השנתית במילנו 2019 עוד לפני שהעולם השתגע, הייתה בדמותו של אופנוע קיצוני ואקזוטי מבית אסטון מרטין שנקרא AMB-001 בשיתוף עם סדנת Brough Superior. האופנוע הוצג כאב טיפוס וסביבו החלו לזרום גלי שמועות אודות האפשרות כי הוא ייוצר כדגם סדרתי ויכניס את אסטון לתחרות בשוק האופנועים האקזוטיים כדוגמת דוקאטי או MV אוגוסטה ואחרים. מאז נובמבר 2019 ועד היום, התרחשו כל כך הרבה דברים ואסטון מרטין בעצמה עלו לכותרות אחרי שלורנס סטרול, טייקון קנדי שנחשף לעולם אחרי שרכש קבוצת פורמולה 1, החליט לרכוש את אסטון מרטין, לשלוחו הביתה את דוקטור אנדי פלמר, נשיא אסטון שחתום על החזון המופלא של היצרן הבריטי האייקוני, למכור חלק מהשליטה לטוטו וולף, הבוס של קבוצת מרצדס בפורמולה 1, למנות את טובאס מוארס שהיה מנכ"ל AMG לעמוד בראש החברה המתחדשת והיד עוד נטויה.
 
שיתופי הפעולה של אסטון מרטין בשנים הקרובות עם יצרנים בעשייה ועם שותפים עסקיים מעולמות היוקרה עוד ייחשפו בחודשים הבאים אחרי שגלי הקורונה ייבלמו בין אם בזכות כוחות הטבע או בזכות חיסונים ותרופות. ללורנס סטרול ואנשיו יש תכניות גדולות למותג הבריטי מעבר להשתתפות בסרטי ג'יימס בונד ולאולמות אירוח נפלאים במסלולי הפורמולה 1. שני הפרויקטים האדירים של מכוניות-על נכנסו להקפאה ממש אחרי שהוצגו והתחילו לקרום עור וגידים פיננסיים. האסטון וואלקירי והאסטון וולהאלה לא נגנזו (לפחות אין הודעה כזאת) אבל באופן מפתיע, ממש בתזמון הזה, מודיעים באסטון על עליית שלב בפיתוח של ה-AMB-001 שממנו ייוצרו רק 100 יחידות וכולן מיועדות ללקוחות חובבי רכיבת מסלול כי האופנוע קיצוני מדי לרכיבה בכבישים ציבוריים.

אם מישהו מכם יחגוג עד סוף השנה יומולדת 40 או 50 ומחפש לעצמו מתנה לגיל המיוחד הזה, אין ספק שהחיה הזאת יכולה להתאים. אנשי סדנת Brough Superior לקחו את האופנוע למסלול פו-ארנו בצרפת לרכיבת ניסוי דינמית, והתוצאות לדבריהם עלו על הציפיות. מארק רייכמן, סגן נשיא אסטון-מרטין אמר כי מדובר בפרי מוצלח של מאמצים כבירים של הרבה אנשים בתקופה המאתגרת הזאת שהעולם עובר ותעשיית הרכב מרגישה זאת היטב על בשרה. "האופנוע הזה הוא כמו אחת המכוניות שלנו. העיצוב הנפלא משתלב בצורה מצוינת עם הטכנולוגיה המתקדמת" הסביר רייכמן, והוסיף כי כל אספן של כלי רכב אקזוטיים נדירים יחפוץ באופנוע הזה ויהיה גאה בו עד מאוד.

מטרת ניסוי המסלול הייתה לבדוק את איכות ורמת התפקוד של השלדה והמנוע שמצויד במגדש טורבו ומצנן ביניים וגם במקרן לקירור נוסף ובסעפת מיוחדת עם פתחי כניסת אוויר גדולים במיוחד והוא מפיק 180 כוחות סוס. כצפוי, האופנוע האקזוטי עשוי חלקים רבים מאלומיניום וסיבי פחם שתורמים במידה רבה לחוזקו ולמשקלו הנמוך באופן יחסי. הסדנה הצרפתית Brough Superior שנמצאת בעיר טולוז, תתחיל בייצור הסדרתי בסתיו הקרוב והמכירות יהיו במקביל כאשר תג המחיר שנקבע לאופנוע הוא 108,000 יורו וניתן להניח כי זהו לא המחיר הסופי כי רשימת התוספות והאביזרים שנמצאים ברשימה של אסטון ושל הסדנה, יכולה להזניק את המחיר מעלה כיד הדמיון וכעומק הכיס של הלקוחות.