מכת חשמל כללית בקיה עד 2025

המפעלים בסלובקיה מתחילים בקרוב לייצר XCeed חשמלית

בועז קורפל
בועז קורפל  10.10.19 - 07:28

תגיות: קיה

תחילת כתבה
מכירת המכוניות החשמליות בישראל מדשדשת עד מאוד. אלמלא דגמי היוקרה שנהנים עדיין מהנחות מס בשיעור גבוה, וגם זה נמצא בפרפורי גסיסה ממש בימים אלה, הרי שהמכירות של המכוניות הקטנות והקומפקטיות קרי יונדאי איוניק, ניסאן ליף ורנו זואי היו מסתכמות בעשרות בודדות בכל השנה אל מול עוד שנת מכירות (קשה?) של 250,000 כלי רכב חדשים. יבואני הרכב בישראל לא ממהרים להתנפל בימים אלה על הדגמים החשמליים המוצעים לשוק באירופה מסיבות רבות החל ממחיר גבוה ועד לטווח סוללות שאיננו אטרקטיבי וגם בגלל הביקוש העצום ביבשת הישנה שיוצר תעדוף נמוך לישראל כמו במקרה של יונדאי קונה חשמלית שיכולה להימכר כאן אך המכוניות הוזמנו רובן ככולן בסקנדינביה ולכן השוק הישראלי בתחום החשמל נמצא בסטגנציה עמוקה אם כי בצידה מבוצעים כמה מהלכים חשובים לקראת העתיד וגם בעניין התשתיות הולכת ומוקמת רשת מכובדת לאורך הארץ ולרוחבה תוך שיתופי פעולה עם רשויות מקומיות ומרכזי קניות (שעדיין לא יודעים כיצד להבטיח שמכונית חשמלית תמצא מקום בחניון של הקניון והעמדה לא תיתפס על ידי מכונית בנזין רגילה של לקוחות מזדמנים אחרים. 
 
ואחרי כל אלה, יש צורך להרים מבט ולראות מה מכינות יצרניות הרכב לשנים הבאות ולצבוט את משרד התחבורה על מנת שזה יתעורר וכדאי שהממשלה שתקום כאן תגבש מדיניות ארוכת טווח עם הפנים לחשמל. בדיווח אחרון מחברת קיה שנמסר על ידי מנכ"ל קיה אירופה, אמיליו הררה, נמסר כי המפעלים בסלובקיה יחלו ממש בשבועות הקרובים לייצר שתי גרסאות חשמליות של המכונית הפופולארית קיה סיד. מדובר בגרסה חשמלית של XCeed החדשה וגם בגרסה חשמלית של גרסת SW של הסיד המוכרת. בתרשים שהתפרסם בימים האחרונים בתקשורת בספרד נראית פריסת הדגמים של קיה עד שנת 2025 וממנו עולה כי לא פחות מ-5 דגמים/גרסאות יהפכו להיות היברידיים ובהמשך 7 דגמים יהיו בטכנולוגיית פלאג אין כאשר בשיא התהליך נקבל 5 דגמים חשמליים מלאים ואפילו מכונית אחת בטכנולוגיית היידרוג'ין של תאי דלק מימניים (כנראה אחרי שיונדאי תתחיל להיכנס לתחום בצורה רצינית יותר לפני כן).
 
 
תמונת המצב הזו דומה מאוד בהשוואה ליצרניות רכב נוספות ואף גדולות ומשמעותיות יותר מאשר קיה באירופה והכוונה היא לתאגיד פולקסוואגן ולפיג'ו/סיטרואן/אופל וכמובן רנו/ניסאן/מיצובישי וכמובן שקיימת תמונה הרבה יותר חדה באשר ליבוא המתוכנן ארצה בשנים הקרובות של מכוניות חשמליות מתוצרת סין.