מרצדס EQB, קרוסאובר יוקרתי למשפחה הגדולה

לראשונה רכב כביש-שטח חשמלי 7 מקומות עם סמל הכוכב

עמית מרצ'לי  21.04.21 - 08:20

תגיות: מרצדס

תחילת כתבה

תקנות זיהום האוויר המחמירות של אירופה לא משאירות ליצרניות הרכב הרבה ברירות - עליהן להפחית בפליטות מזהמים או שיהיו חשופות לקנסות כבדים שיגבו מהן מחיר לא קטן. לסוגיה זו פתרונות מגוונים ממנועים קטנים המתוגברים במגדש טורבו ועד למנועים היברידים ופלאג אין היברידים. כל אלה שלבי ביניים בדרך למטרה הסופית - רכבים המונעים על חשמל בלבד אשר פליטת המזהמים שלהם אפסית.

למהפכה הצטרפו כבר יצרניות רבות, מהעממיות ביותר ועד ליצרניות רכבי על. כך או אחרת המגמה ברורה. ולכן זה לא מפתיע שמרצדס מאיצה את המעבר לחשמל ואחרי מספר שנים מוצלחות בארץ ובעולם עם דגמי פלאג אין הייבריד היא לוקחת צעד נוסף בדרך לעידן החשמלי ומשיקה את חטיבת EQ electric אליה כבר הספיקו להצטרף ארבעה דגמים: שניים מהם רכבי כביש-שטח. כעת, חושפת מרצדס לראשונה בתערוכת שנחאי את ה-EQB המייצג את דגם ה-7 מקומות החשמלי הראשון בתולדותיה.

מבחינה חיצונית מרצדס EQB מבוסס על אחיו בעל מנוע הבערה הפנימית GLB אך הוא מתהדר באלמנטים אשר ייחודיים רק לו דוגמת פנסים ראשיים ופנסים אחוריים המחוברים ע״י פס לד אופקי, גריל אטום ומבריק אשר תורם ליעילות אווירודינמית ואופציה לחישוקים גדולים בצבע נחושת. תא הנוסעים מעוצב בצורה מוקפדת כיאה למרצדס, גם כאן תוצע חבילה ייחודית המוסיפה עיטורים בצבע נחושת לפתחי המיזוג ולמתגים השונים.
במרכז התא צמד מסכים, מסך מגע ולוח מחוונים בגודל 10.25 אינץ׳ כל אחד עם ממשק בטכנולוגיית MBUX. 

מרצדס EQB משתייך לקטגוריית SUV קומפקטיים בעלי חמישה או שבעה מקומות ישיבה; ועל כן מציע מידות מקובלות ביחס לקטגוריה עם אורך של 468 ס״מ, רוחב של 183 ס״מ, גובה של 166 ס״מ ובסיס גלגלים של 282 ס״מ. תא המטען בגרסת השבעה מושבים מספק נפח של 465 ליטרים כשהשורה השלישית מקופלת, קיפול השורה השנייה מגדיל את הנפח ל-1620 ליטרים, גרסת הבנזין המקבילה מציעה תא מטען גדול בכמה עשרות ליטרים.

בהיבט המנועים מרצדס EQB חולק את טכנולוגית ההנעה עם מרצדס EQA שהושקה בישראל ממש לאחרונה. כלומר, מערכת חשמלית בהספק של 188 כ"ס ומומנט מרבי של 38 קג"מ, נתון התאוצה למאה קמ"ש עומד על 8.9 שניות. בהמשך יוכלו הלקוחות לבחור בין הנעה קדמית להנעה כפולה ובהספקי מנוע של עד 270 כ״ס.

טווח הנסיעה במכונית חשמלית הוא נתון שיכול לחרוץ את גורלה עוד בטרם יצאה ממפעלי החברה, ה-EQB מצוידת בסוללה בקיבולת 65 קווטש המעמידה טווח נסיעה של 415 ק״מ. בעתיד צפויות להצטרף גרסאות עם סוללה מוגדלת בעלת טווח נסיעה ארוך יותר.

מהיבואנית לישראל כלמוביל נמסר כי EQB צפוי להתחיל את שיווקו בישראל לקראת סוף 2021.