המלך החדש? סקירת רחפן ה-DJI מאביק 2 זום

טווח משופר, שלל חיישנים, זיכרון פנימי וזום אופטי. היורש של המאביק פרו הוותיק והמוצלח נראה מבטיח, אבל האם הוא מסוגל לשחזר את ההצלחה של אחיו הגדול?

אסף הרמן  27.11.18 - 14:51

תגיות: רחפן

תחילת כתבה

בספטמבר 2016 DJI חוללה מהפכה, כשהציגה את המאביק פרו. כלי שלימים הפך לאחד הרחפנים הפופולאריים בעולם. הפרו הציג מצלמה מעולה, חיישני מרחק וטווח גדול. אבל גולת הכותרת הייתה מנגנון חדש שאיפשר לרגליו להתקפל, מה שהפך אותו לקומפקטי וקל לנשיאה וללהיט אמיתי. על פי הערכות, נמכרו כ-100,000 חתיכות ברחבי העולם. כשנתיים חלפו, וכעת DJI מציגה את דור ההמשך בדמות שני רחפנים – המאביק 2 פרו והמאביק 2 זום. הזום החדש מציע טווח משופר, זיכרון פנימי, שלל חיישנים וזום אופטי. אבל האם הוא יכול להתעלות על המאביק פרו הוותיק? יצאנו לבדוק.

מבנה

הזום בנוי בצורה מאסיבית, והוא גדול וכבד יותר מקודמו (322 מ"מ על 242 מ"מ על 84 מ"מ, 905 גרם). רגליו ניתנות לקיפול, בדיוק כמו בפרו הוותיק ומידותיו במצב מקופל הן 214 מ"מ על 91 מ"מ על 84 מ"מ. הוא מרגיש מאוד איכותי ומוצק ומגיע בצבע אחד בלבד - אפור.

פיצ'רים וחיישנים

הבשורה החדשה היא חיישני מרחק מכל הכיוונים - קדימה ואחורה, בצדדים, למטה ואפילו למעלה. בעזרת חיישנים אלה הכלי יתחמק ממכשולים ואף יעצור במידת הצורך. הם עושים עבודה מעולה והצילו אותי לא פעם. חשוב לציין שהחיישנים הממוקמים בצידי הרחפן פועלים רק במצב "חצובה" ובמצב "מעקב אקטיבי", והייתי שמח אם הם היו עובדים גם בשאר המצבים. כמובן שהכלי מצויד ב-GPS השומר על מיקומו באוויר ודואג להחזיר אותו לנקודת ההמראה במקרה של איבוד קשר. פיצ'ר נוסף הוא זיכרון פנימי בנפח שמונה ג'יגה בייט. כן, הכלי יוכל לצלם גם אם שכחתם את כרטיס הזיכרון בבית – פיצ'ר נחמד מאוד! לרחפן החדש שתי מצלמות בחלקו התחתון, המצלמות את הקרקע בעת ההמראה וזאת בכדי לאפשר לו לנחות בדיוק באותה הנקודה. חידוש נוסף שהזום מציע זה פנס – בתחתית הכלי שני פנסי לד עוצמתיים העוזרים למצלמת הקרקע בתנאי אור מוגבלים. ניתן להדליק ולכבות אותם בזמן הטיסה, והם מקלים על זיהויו באוויר גם באור יום – חידוש יצירתי שמאוד

מצבי טיסה

בדומה לכל הכלים של DJI, גם לזום שלל מצבי טיסה וצילום:
המצב שבו מצאתי את עצמי משתמש הכי הרבה זה מעקב אקטיבי. הרחפן יעקוב בצורה אוטומטית אחר אובייקט שסימנתם על גבי מסך הסמארטפון, במעגלים או מזווית קבועה. בנוסף, הרחפן יכול להישאר במקום ולהסתובב על צירו בהתאם לאובייקט או לעקוב אחריו מזווית של 90 מעלות. למצב זה אופציה של "טיסה בטוחה" בה הרחפן יאט מעט את מהירותו אך ייעזר בכל חיישניו במטרה למנוע התנגשות בעצמים – אופציה זו עובדת בצורה נהדרת. במידה ותבטלו את הטיסה הבטוחה, הרחפן אומנם יגיע למהירות המקסימאלית שלו, אך לא ישתמש בחיישני המרחק, ויש לשים לב לכך.

צפו במצב "מעקב אקטיבי".

 המצב הבא הוא מצב אסטרואיד, בו הרחפן ייצור תמונה כדורית תלת מימדית של הסביבה ב-360 מעלות סביב אובייקט שסימנתם על גבי מסך הסמארטפון – מצב מגניב ביותר!
הכלי החדש מסוגל ליצור סרטון טיים לאפס - כלומר, סרטון קצר המציג אירוע שנמשך במציאות זמן ארוך יותר, בעזרת צילום של תמונה כל כמה שניות, בהתאם לזמן שתבחרו.

הזום מציע מצב צילום שטרם ראינו ברחפנים עד כה - דולי זום, מונח המוכר לחובבי הקולנוע וידוע גם כ"אפקט ורטיגו". במצב זה הכלי יתרחק מאובייקט שסימנתם אך "יתקרב" אליו באמצעות הזום האופטי. פעולה זו יוצרת אפקט מבלבל מאוד שבו האובייקט שבחרתם נשאר באותו הגודל, אך הרקע מאחוריו מתעוות. חידוש מרענן שיוצר סצנת צילום יוצאת דופן.

צפו במצב דולי זום

 מצבים נוספים, המוכרים לנו מהרחפנים הקודמים של DJI הם "דרואוני" – בו הרחפן ישמור במרכז התמונה אובייקט שסימנתם על גבי מסך הסמארטפון תוך כדי צבירת גובה והתרחקות ממנו. בומרנג – הרחפן יטוס סביבכם במעין צורה המזכירה מעוף של בומרנג, ו"שיגור" – הרחפן ימריא כלפי מעלה תוך כדי שמירתכם במרכז התמונה.

מצב "חצובה" - במצב זה תנועות הרחפן והמצלמה יואטו משמעותית, מצב זה הוא מהאהובים עליי מאחר וניתן "להוציא שוטים" מאוד מעניינים.
במצב ספורט מהירות הכלי תגבר לעד 72 קמ"ש ותנועותיו יתחדדו, מצב זה מאוד מהנה בעיני ומצאתי את עצמי לא פעם "מבזבז" סוללה שלמה רק על עליו. חיסרון אחד הוא שבמצב ספורט חיישני המרחק מכובים והוא לא יתחמק ממכשולים, אז שימו לב!
 

צפו במצב בומארנג

 מצלמה

למאביק 2 זום מצלמת 12 מגה פיקסל עם חיישן בגודל 1/2.3 אינץ' ועדשה ברוחב 24 מ"מ, בעלת שדה ראייה של 83 מעלות. גולת הכותרת של הכלי החדש היא היכולת לבצע זום אופטי כפול 2 (24 מ"מ – 48 מ"מ). ניתן לשלוט בזום האופטי באמצעות גלגלת ייעודית והוא עובד בצורה חלקה מאוד. מצאתי את עצמי משתמש בפיצ'ר הזה כמעט בכל טיסה והלוואי שהזום האופטי ייכנס כסטנדרט ברחפנים עתידיים. תמונות הסטילס שהכלי מפיק הן בגודל של 3000X4000 פיקקסלים. ניתן לצלם תמונות HDR, פנורמה והאפליקציה מאפשרת שליטה בהגדות רבות כמו מהירות צמצם, ISO, איזון לובן, חשיפה ועוד. התמונות שהזום מפיק מצוינות ובעלות טווח צבעים רחב.

מצלמת הווידאו מסוגלת לצלם ברזולוציה של עד 4K בקצב של 30 תמונות בשנייה, והיא מיוצבת על ידי גימבל (מייצב) בעל שלושה צירים.


הזום מסוגל לאגור נתונים בקצב של 100 מגה בייט לשנייה (לעומת 60 מגה בייט במאביק פרו), מה שתורם ליצירת וידאו חלק מאוד. בנוסף, הכלי מסוגל לצלם וידאו ברזולוציה של 2.7K בקצב של 60 תמונות בשנייה, ואף ליצור סרטים בהילוך איטי (Slow motion) ברזולוציית FULL HD (120 תמונות בשנייה). איכות הווידאו מעולה, התמונה חדה, הצבעים תואמים את המציאות, ותודות לקצב רישום הנתונים הגבוה, התמונה המתקבלת חלקה מאוד.

ווידאו ממצלמת המאביק

צפו בצילום גם ב-4K

שלט וקליטה

השלט נוח מאוד ויושב טוב בידיים. הסמארטפון מתחבר אליו באמצעות כבל, ונכנס פיזית בין שתי רגליים. על השלט כפתורים ייעודיים לצילום וידאו וסטילס, שני ג'ויסטיקים פיזיים, כפתור הבורר בין מצב טיסה רגיל, מצב חצובה ומצב ספורט, כפתור השעיה, שני כפתורים להגדרה אישית (אני הגדרתי את הפעלת הפנס באחד מהם), גלגלת לשליטה בזווית המצלמה, גלגלת לשליטה בזום האופטי וכפתור "חזרה הביתה". בנוסף, השלט מציג נתונים בזמן אמת כמו גובה, מרחק, מהירות, קליטה, סוללה ועוד.

 

קליטה

על פי נתוני היצרן, טווח הקליטה של הזום החדש עומד על שמונה קילומטרים (לעומת שבעה במאביק פרו). לא בדקתי נתון זה מטעמי בטיחות, אבל אני חייב לציין שבכל טווח הייתה לי קליטה מעולה וללא ניתוקים. הכלי החזיר תמונה חלקה בכל הטיסות וזה בהחלט אחד מהיתרונות הבולטים של המאביק זום.

 

סוללה

 

לרחפן סוללה בקיבולת של 3,850 מיליאמפר שעה, שהספיקה לי לזמן טיסה ממוצע של כ-24 דקות, בהחלט יפה בהתחשב במשקלו של הכלי. זמן טעינת הסוללה ארך כשעה וחצי. סוללת השלט החזיקה לכארבע טיסות בממוצע.

 

יתרונות

·         שלל חיישנים

·         טווח וקליטה

·         מצלמה מעולה

·         זום אופטי

·         זיכרון פנימי

·         סוללה

·         קומפקטיות

חסרונות

·         אין מצב מחוות ידיים

·         חיישני צד לא עובדים בכל המצבים

סיכום

 

המאביק זום הוא רחפן מצוין, ובהחלט ממשיך ראוי למאביק פרו הוותיק. הוא מציע מצלמה מצוינת עם זום אופטי, סוללה חזקה, שלל חיישנים, קליטה מעולה והכל ברחפן מתקפל וקומפקטי. מהצד השני, הייתי שמח לראות את כל החיישנים עובדים כל הזמן, ולא רק במצבי טיסה ספציפיים. בנוסף, היה נחמד אם DJI הייתה משאירה את מצב מחוות הידיים אותו התרגלנו לראות ברחפנים האחרונים שלה. במידה וכבר יש לכם את המאביק פרו, הזום החדש אכן מציע שדרוג, אך אולי היינו ממליצים לכם לחכות לרחפן הבא. לעומת זאת, במידה ויש לכם רחפן ישן יותר, או שאולי אין לכם רחפן ואתם מעוניינים להיכנס לתחום ומחפשים כלי אמין עם מצלמה טובה והמון פיצ'רים, ה-DJI מאביק 2 זום הוא בהחלט אופציה מעולה.

ה-DJI Mavic Zoom נמכר בישראל תמורת 6,100 ש"ח, כאשר בתמורה תקבלו את הרחפן, סוללה אחת, שלט, שלושה כבלים מיקרו USB (אנדרואיד, אייפון ו-TYPE C), מגן גימבל, סט ספייר של ג'ויסטיקים, כבל USB, מטען ושישה פרופלורים שקטים.

 עולם הרכב גם ברשת החברתית:

פייסבוק: https://www.facebook.com/carworld5/

אינסטגרם: https://www.instagram.com/sport5_car/

טוויטר: https://twitter.com/car_world5

טלגרם: https://t.me/carsworldisrael