מצלמת שטחים מתים - חידוש בטיחותי מבריק של קיה

מסך וידאו בלוח השעונים יחליף את נורית האזהרה במראות הצד

בועז קורפל
בועז קורפל  21.05.20 - 12:34

תגיות: קיה

תחילת כתבה

תחום הבטיחות הוא אחד החשובים והתפתחים ביותר בעולם הרכב בשנים האחרונות ובמיוחד כאשר הדברים נוגעים למערכות עזר וסיוע לנהג להימנע מכניסה למצבים מסוכנים כמו למשל, התרעה על נוכחות של כלי רכב בשטחים מתים באמצעות נורית כתומה שנדלקת במראה הספציפית בצד שבו יש רכב באזור מת וגם תוספת של צפצוף התראה כללי שמתריע לנהג להישאר בנתיב ולא לסטות ממנו.

המערכת הזאת שמבוססת חיישני קרבה, הצילה עד היום המון נהגים מביצוע של החלפת נתיב ופגיעה בכלי רכב (מכוניות ואופנועים) שהיו לצד המכונית והנהג לא זיהה אותם במראות. ניתן להניח כי מדובר גם בהצלת חיים במקרים רבים ולכן יש למערכת הנ"ל חשובות עליונה והיא איננה שמורה רק למכוניות יוקרה וניתן למצוא אותה מחלחלת גם לדגמים עממיים יותר וטוב שכך.
 
יצרנים שונים התעסקו במערכת הזאת והצליחו להגדיל את טווח הקריאה של החיישן ולעדכן את הרגישות שלו על מנת שזה ישתפר ויגדיל את רמת המודעות והבטיחות של הנהגים בתנועה מהירה או לחילופין בפקקי תנועה. יצרנית המכוניות הקירואנית קיה בחרה ללכת לכיוון אחר במחקר ופיתוח של מערכת זיהוי רכב בשטחים מתים והיא הציגה לאחרונה חידוש בדמות מלצמות צד שישדרו את תמונת השטח המת למסך וידאו בזמן אמת שמשולב בלוח השעונים של הקיב סורנטו החדשה. בדרך זאת הנהג לא יהיה חייב להסיט את מבטו הצידה ויוכל בשדה הראייה שלו לראות את הסכנה ולא רק לקבל התראה על קיומה ונוכחותה.
 
לצורך שילוב מסך ההתראה בלוח השעונים של הסורנטו החדש במידה 12.3 אינץ' הוחלט כי אין צורך להוסיף מסך וידאו והתמונה תופיע במקום מד המהירות או מד הסל"ד (בהתאם לסוג הרכב: סורנטו רגיל או הבירידי) לפרק זמן קצר עד להשלמת פעולת העקיפה או החלפת הנתיב. כאשר המכונית תחזור לנתיב שלה והאיתות יופסק, יחזרו השעונים בלוח השעונים להיות רגילים כמו לפני האיתות.
 

מהלך זה לדעת קיה יחסוך את ההתראות הרבות שמתקבלות מהחיישנים שבמראות שמגיעות כל הזמן ובכל פעם שמכונית חולפת ליד הרכב והנהג בעצם "מתרגל לתופעה" שמאבדת מעוצמת ההרתעה וההתראה שלה. המערכת החדשה שנקראת Blind spot view monitor מורכבת ממצלמות 360 שמסייעות ומתריעות מתאונה וזיהוי מלא של הסביבה גם בעת חניה.

כל החדשות האחרונות על מותג קיה בעולם הרכב של ערוץ הספורט