פטל ייזנק ראשון בסין, רייקונן במקום השני

דרמה: הגרמני של פרארי חלף על חברו לקבוצה בשניות הסיום

בועז קורפל
בועז קורפל  14.04.18 - 10:49

תגיות: פורמולה 1

תחילת כתבה

פרארי הגיעה למסלול שנגחאי אינטרנשיונל כשבאמתחתה ניצחון מתוק בבחריין, וכשסבאסטיאן פטל מוליך את אליפות העולם עם שני ניצחונות מפתיחת העונה. פטל לא הבריק במיוחד באימונים החופשיים שהיו בשישי ובשבת בעת שבן קבוצתו קימי רייקונן קבע את הקצב, וכך גם בשני החלקים הראשונים של מקצה הדירוג הבוקר (שבת).

רייקונן סחט מהמכונית שלו ביצועים נפלאים שמזכירים את ימין הגדולים ביותר בקריירה ודומה שהשנה זאת השנה שרייקונן ואוהדיו פיללו לה במשך תקופה ארוכה. אלא שלרוע מזלו, מי שנוהג לצידו הוא פטל שיודע תמיד לשלוף שפן מהיר מאוד מהשרוול ולהשתמש בו בדיוק בזמן הנכון. וזה מה שקרה גם הבוקר בסין.

בתחילת מקצה הדירוג עצמו חזינו בדרמה גדולה במוסכים של קבוצת רדבול, שם נאבקו המכונאים של דניאל ריקארדו נגד השעון במאמץ עילאי להכשיר את המכונית למקצה הדירוג אחרי שבאימון האחרון שהיה שעתיים לפני כן, המנוע שלה התפוצץ. הצוות המיומן הצליח במשימה, ריקארדו יצא למסלול בדקות האחרונות וגם קבע זמן מספיק תחרותי שהשאיר אותו במשחק. בהמשך הצליח ריקארדו להגיע גם לחלק השלישי והאחרון של מקצה הדירוג אך סיפור הסינדרלה הסתיים שם וההצגה הגדולה עברה לקבוצת פרארי ולקרב האדירים בין רייקונן לפטל כשנהגי קבוצת מרצדס מנגנים כינור שליש ורביעי בלבד למכוניות האדומות ממראנלו.

תנאי המסלול הקרים הכריחו את הנהגים לבחור בצמיגי האולטרה סופט הסגולים והשעון שדחק במהירות קדימה, גרם לכולם לצאת ל-12 הדקות האחרונות ללא היסוסים. המילטון ובוטאס שלא הצליחו לדגדג את התוצאות של פרארי, דחקו בכל הכוח ונאבקו בינם לבין עצמם בפער של 50 אלפיות בין האחד לשני, אבל המדרגה בינם לבין נהגי פרארי הייתה בלתי ניתנת לטיפוס.

השניות האחרונות של מקצה הדירוג היו מותחות מתמיד כשרייקונן שיפר את התוצאה בכל סקטור במסלול ומחק הלכה למעשה את התוצאה הזמנית הטובה שהושגה על ידי וואלטרי בוטאס ממרצדס. כשברור היה שבוטאס לא יזנק מהמקום הראשון, חיכו כולם לראות איזו תוצאה יקבע רייקונן ובחלוף כמה שניות התשובה הייתה מוחצת, רייקונן צבע את כל לוח התוצאות בצבע סגול שמעיד על שיא מסלול. החגיגות ביציע הראשי עם האוהדים הקנאים של רייקונן התחילו והדגלים של פינלנד התנופפו במרץ, אבל החגיגה הייתה מוקדמת.

נוק אאוט של פטל בשניות הסיום
השעון הסתיים. רק מי שחלף על פני קו הסיום בתוך הזמן החוקי יכול היה להמשיך ולהתמודד מולו. אחד אחרי השני חצו נהגי מרצדס ורדבול את קו הסיום והתוצאות שלהם לא איימו על רייקונן, שאנשי הצוות שלו החלו ללחוץ ידיים בתחושת סיפוק על ההישג שיכול לכפר על אירוע הדריסה של המכונאי שלו בבחריין, אבל כאמור החגיגות בצד של רייקונן תמו תוך שניות למרות שתחושת הסכנה לא הייתה באוויר.

סבאסטיאן פטל היה מאוד מהיר בשני החלקים הראשונים של הקפת הדירוג שלו, מהיר מאוד אבל לא הכי מהיר. זה השתנה בחלק האחרון, החלק ששינה את סדר הזינוק למחר. פטל היה מהיר כשד משחת בסקטור הזה והצליח למחוק את היתרון המזערי של רייקונן וממש לגנוב ממנו את עמדת הפול פוזישן למרוץ מחר.

בסיום מקצה הדירוג שהיה אחד המותחים והצמודים שראינו, השתלטו נהגי פרארי על השורה הראשונה כאשר וואלטרי בוטאס (שלישי) ולואיס המילטון יזנקו מהשורה השנייה ומאחוריהם צמד המכוניות של רדבול רייסינג. מזג האוויר הסגרירי עשוי להימשך גם מחר ותנאי המסלול עם הרוחות החזקות ישפיעו על ההכנה של המכוניות למרוץ שאורכו 300 ק"מ. פטל חולם על המשך המומנטום וניצחון שלישי רצוף מפתיחת העונה ואילו שאר המזנקים מאחוריו ינסו לקלקל לו את ההצגה.