MotoGP קטלוניה: מרוץ של הקפה וחצי

רשמית, הסבב השביעי בקטלוניה ארך 24 הקפות, אבל בפועל לורנזו חיסל את המרוץ אחרי פחות מ-2 הקפות

מערכת עולם הרכב  17.06.19 - 13:07
(צילום: Getty)
(צילום: Getty)

תגיות: מוטו GP

תחילת כתבה

נעם יעקובסון, פולגז

רשמית, המרוץ בקטלוניה ארך 24 הקפות תמימות שבסופן מארק מרקז, באוכף ה-RCV213V של קבוצת המפעל רפסול-הונדה, מנצח כשהוא חוצה את קו הסיום 2.660 שניות לפני פאביו קוארטררו על גבי ה-YZR-M1 של קבוצת הלוויין פטרונאס-ימאהה, ודנילו פטרוצ'י על גבי ה-GP19 של קבוצת המפעל Mission Winnow דוקאטי.

אבל בפועל ארך המרוץ הקפה בודדת ועוד 10 פניות.

מנגנון הזינוק של דוקאטי עושה פלאים עבור אנדראה דובציוזו ומאפשר לו לזנק היישר מהמקום השישי אל המקום הראשון ביציאה מפנייה 1. מרקז מזנק באגרסיביות תוך שהוא עולה לשני ווילי קטנים, ועדיין כמעט ונדחק לדובי בפנימי בהפיכת כיוון בכניסה לפנייה 2. ויניאלס מזנק טוב, הכי טוב שראינו ממנו מזה זמן רב, נסוג לרביעי ועוקף לשני את קוארטררו ואת מרקז. לורנזו, שאך חזר מביקור במטה HRC ביפן, מזנק מעולה מהמקום העשירי בגריד ועד למקום הרביעי בתום ההקפה הראשונה. גם פטרוצ'י, רוסי ורינס נדחסים כולם בשנייה בודדת מאחורי דובי.

בהתחשב בקשיים של מרקז – מקום 17 באימון חופשי 2 ומקום תשיעי בזמני ההקפה המשולבים, כשרק 0.118 שניות מפרידות בינו ובין מקצה הדירוג המקדים Q1, ועם הקפה ראשונה מותחת וצמודה – ציפינו למרוץ צמוד ומותח אף יותר מהמרוץ האחרון במוג'לו.

במהלך ההקפה השנייה האקשן ממשיך, ושישיית  החוד ובה דובי, ויניאלס, מרקז, לורנזו, רוסי ופטרוצ'י בטיסה נמוכה בישורת שבין פנייה 9 לפנייה 10. מרקז צולל בקו הפנימי אל האפקס ומשאיר את דובי במקום השני. לורנזו בוחר קו פנימי מעט בכניסה לפנייה ובולם מאוחר מאוד. המהירות העודפת מכריחה את לורנזו לבלום בהטיה על מנת שלא להתנגש בדוקאטי של דובי. פנייה 10 היא פנייה שמאלית אחרי פנייה ימנית וישורת ארוכה. צידו השמאלי של צמיג המישלין של לורנזו מעט קר, מאבד אחיזה ומיירט במהלך אחד את הדוקאטי של דובי ואת הימאהה של ויניאלס. רוסי זוקף את האופנוע ומנסה להימנע מלפגוש את ההונדה RCV213V שמחליק אל מחוץ למסלול, אבל המסלולים של רוסי וההונדה נפגשים מספר פעמים עד שרוסי מתרסק.

מרקז צולל לפנייה 10 כשעליו דובי, ויניאלס, לורנזו, רוסי ופטרוצ'י, ויוצא ממנה כשבינו ובין פטרוצ'י מרווח של יותר משנייה. רצף הקפות מהירות מאוד של מארק מרקז, וכל שנותר לו הוא לנהל את הפער עד לקו הסיום.

מאחור מלחמת כל בכל, כשפטרוצ'י, רינס וקוארטררו נאבקים על שני המקומות האחרונים בפודיום. פטרוצ'י מנצל את המומנט, הדרייב וכוח המנוע של הדוקאטי ביציאה מהפניות ובישורות כדי למנוע מרינס לנצל את מהירות הפנייה המטורפת של הסוזוקי GSX-RR. במרבית הזמן ידו של פטרוצ'י על העליונה, ובחלק מהמזמן רינס מצליח לדחוף את הסוזוקי לחריץ בקו הפנימי ולעקוף – כולל מגע בין הכנפונים של רינס והגיבנת בחליפת העור של פטרוצ'י. המאבק על הפודיום מאפשר לג'ק מילר על הדוקאטי GP19 של קבוצת הלוויין פרמאק, לקאל קראטשלאו על ההונדה של קבוצת הלוויין LCR ולרוקי חואן מיר – בן קבוצתו של רינס בסוזוקי – להצטרף למאבק על המקומות האחרונים בפודיום.

שבע הקפות לתום המרוץ ורינס סוחט כל סוס וסוס ממנוע הסוזוקי, צולל לקו הפנימי של פנייה 1 רק בשביל למצוא את פטרוצ'י מהדק את הקו עם הדוקאטי. בלימת חירום מטיסה אותו אל מחוץ למסלול ורינס חוזר במקום השישי אחרי בן קבוצתו מיר. פטרוצ'י, שניצל את האחיזה בקצה הצמיג עד לתומה, מאבד מקום לקוארטררו ולימאהה YZR-M1. קראטשלאו מנסה בתורו עקיפה דומה על מילר, אך היא נגמרת בחצץ.

פנייה 10 בהקפה השנייה גבתה את דובי, ויניאלס, רוסי ולורנזו. קארל אברהם מתרסק במהלך ההקפה הראשונה בפנייה 7. בראדלי סמית', רוכב המבחן של אפריליה, מתנגש באלייש אספרגרו שהוא הרוכב המוביל של אפריליה, ומסיים לשניהם את המרוץ. אלייש נפצע בברכו בתאונה ומצבו למרוץ באסן אינו ברור. חפיז שיירין מרסק את ה-RC16 של קבוצת ק.ט.מ טק 3, ופרננססקו בניאיא מתרסק בפעם הרביעית ברציפות כשהוא מרסק את הדוקאטי של פרמאק – להיות רוקי ב-MotoGP זה קשה. לקראת תום המרוץ היו אלה מורבידלי וקראטשלאו שמצטרפים אל המתרסקים. את המרוץ סיימו 13 רוכבים מתוך 24 שזינקו למרוץ.

ראוי לציין את פאביו קוארטררו, שלו עונת רוקי נפלאה עם פול פוזישן נוסף בקטלוניה ומקום שני במרוץ. גם פול אספרגרו מצליח לסיים בעשירייה הראשונה פעם שלישית ברציפות ומראה שוב לבוסים בק.ט.מ מי הרוכב הטוב בקבוצה. לא רק שמרקז מנצח, דובי ורוסי מסיימים עם אפס נקודות, כשרק רינס מצליח לצבור 13 נקודות אליפות. היירוט של לורנזו מאפשר למרקז לפתוח פער של 37 נקודות על דובי. האחרון עדיין מוביל בשתי נקודות על רינס במקום השלישי.

תוצאות הסבב השביעי – קטלוניה

  1. מארק מרקז
  2. פאביו קוארטררו
  3. דנילו פטרוצ'י
  4. אלכס רינס
  5. ג'ק מילר

טבלת האליפות לאחר הסבב השביעי

  1. מארק מרקז, הונדה, 140 נק'
  2. אנדראה דוביציוזו, דוקאטי, 103 נק'
  3. אלכס רינס, סוזוקי, 101 נק'
  4. דנילו פטרוצ'י, דוקאטי, 98 נק'
  5. ולנטינו רוסי, ימאהה, 72 נק'