הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

מיזם: מנקים את המדבר מגרוטאות

יסמין רונאל, שאבדה את אחותה רננה חורש ז"ל בתאונת דרכים קטלנית במעלה עקרבים גילתה שהמדבר הפך למגרש גורטאות של כלי רכב שגורמים נזק לסביבה. כעת היא מבקשת סיוע בפינוי הפסולת והשבת הנוף המדברי לקדמותו

ניר בן טובים  17.06.21 - 13:51
רכבה של רננה חורש ז"ל. החיפוש ארך חמישה ימים, עד שנמצאה ב-2 בנובמבר 2020
רכבה של רננה חורש ז"ל. החיפוש ארך חמישה ימים, עד שנמצאה ב-2 בנובמבר 2020

משפחתה של רננה חורש ז"ל, מורה ליוגה מתל אביב שאבדה את חייה בגיל 58 אחרי שרכבה התהפך בוואדי מעלה עקרבים בחודש אוקטובר 2020, החליטה להקדיש לזכרה מיזם אקולוגי ייחודי שכרוך בפינוי גרוטאות של כלי רכב שנותרו זרוקים בגבעות והרי המדבר הישראלי. המיזם, שייקרא "רננה במדבר", הוא פרי מוחה של אחותה של רננה, יסמין רונאל, שהחליטה ליטול יוזמה ולנקות את המדבר אחרי שבמסגרת החיפושים הקדחתניים אחריה, הגיעה למסקנה שהאזור הפך להיות מגרש מזוהם בשלדות חלודות שגורמות לנזק סביבתי חמור.

לאיסוף הגרוטאות מספר יתרונות כמו הסרת מתכות רעילות מהאזור, מכללים שונים, ותרכובות שמזיקות לחי והצומח באזור וכן ימנע פליטת רעלים לבני האדם שגרים בסביבה הקרובה. אולם פרט לכך, המשפחה המורחבת הגיעה להבנה שבשל ריבוי הגרוטאות בוואדיות ובצידי הדרך, זמני החיפוש אחרי נעדרים שהיו מעורבים בתאונות דרכים עלולים להמשך ולגבות זמן יקר מהפצועים, ובכך למעשה להקשות מאוד על צוותי ההצלה לאתר את הנפגעים במהירות.   

לצורך הקמת המיזם, נפתח עמוד הדסטארט לגיוס תרומות, דרכו ינסו לממש את החזון האקולוגי לזכרה של רננה חורש ז"ל. המטרה היא לגייס מתנדבים בשיתוף רשות הטבע והגנים שיפעלו לפנות את המדבר יחד עם מטיילים שידאגו לסמן את מיקומם של כלי הרכב הזרוקים וליידע את מארגני המיזם באילו כלים מומלץ להגיע למקום (ניסור, מנופים, טרקטור וכדומה). 

פרט ליסמין רונאל, מארגנת המיזם, התנדבו לסייע גם נאסר פריגאת, נהג אמבולנס ומתנדב חילוץ משבט אל עזאזמה בפזורה ליד ירוחם וכן ידידה שמואל, פקח ברשות הטבע והגנים באיזור הר הנגב, מחוז דרום, פעיל אף הוא ביחידות חילוץ מיוחדות.

תרומות ניתן להגיש בקישור לעמוד "רננה במדבר".