מצוות עשה ואל תעשה כשנעצרים על ידי שוטר

נתפסתם? אל דאגה. כך תנהגו כדי להימנע מקנס ולשמור את הרישיון ביד

ערן בן עמי  02.06.16 - 18:15
כך תשמרו את הרישיון שלכם אצלכם (getty)
כך תשמרו את הרישיון שלכם אצלכם (getty)

תגיות: משפט וביטוח

תחילת כתבה

נתפסתם על ידי שוטר? אל דאגה ואין מה להילחץ: כך יש לנהוג (וגם לא לנהוג) כששוטר עוצר אתכם לבדיקה שגרתית בטענה כי עברתם עבירת תנועה המזכה אתכם בקנס, טור מומלץ לאלה שרישיונם יקר לליבם

1. כששוטר עוצר אתכם לבדיקה שגרתית או בחשד שביצעתם עברה, להתנהגותכם כלפיו ולהתנהלותכם מולו ישנה חשיבות עליונה בכל הקשור לשאלה כיצד יסתיים האירוע.

2. דברו בנימוס ובנועם ותנו את הכבוד המגיע לאיש חוק במילוי תפקידו. אם תתעצבנו או תרימו את הקול, המצב רק יחמיר. אם רישיון הנהיגה שלכם חשוב לכם, הניחו את האגו בצד.

3. מרגע שנעצרתם על ידי השוטר, דמיינו שאתם נמצאים בנקודת זמן מכרעת, שתגיע בסופו של דבר לדיון בבית המשפט. אם נעצרתם רק לבדיקת רישיונות, העניין עשוי להסתיים במהרה.

4. אם השוטר החליט שביצעתם עברת תנועה ואתם חושבים שלא ביצעתם עברה, תיעוד האירוע הופך להיות בעל חשיבות עליונה מבחינתכם.

5. השוטרים אוספים ראיות באמצעות חקירה שלכם ותיעוד בכתב של האירוע. אתם צריכים לאסוף ראיות מהצד שלכם כדי לסתור את הראיות שלהם. לצלם ו/או להקליט.

6. זִכרו שכל מילה שתגידו עלולה לשמש נגדכם, גם אם היא הוצאה מהקשרה.

7. בקשו לקרוא את הדו"חות של השוטרים ולחתום עליהם. אם הדברים אינם רשומים כפי שאמרתם אותם, בקשו לשנות אותם. צלמו והקליטו את הדברים.

8. לשוטר יש את הזכות לעכב אתכם למשך 3 שעות אם יש לו חשד סביר שבוצעה עבירה. אם מדובר בבדיקה
אקראית לצורך בדיקת אלכוהול, מותר לשוטר לעצור אתכם ללא כל חשד למשך 30 דקות לצורך בדיקת אלכוהול. בתום הזמן הוא צריך לשחרר אתכם או לעצור אתכם.

9. באופן אבסורד, לשוטר בחוק אין זכות לעצור אתכם לבדיקת רשיונות "אקראית" ללא שביצעתם אף עבירה. אבל העובדה שזה אסור מונעת מהמשטרה לעשות זאת?

עו"ד ומגשר ערן בן-עמי, יוצא פרקליטות מחוז מרכז (פלילי), חבר וועדת תעבורה של לשכת עורכי הדין, מחבר הספר בדיני תעבורה "בנתיב הבטוח", מרצה בדיני תעבורה במספר מסגרות, בלשכת עורכי הדין בהשתלמויות תעודה לעורכי דין בנושא סדרי דין בתעבורה ודיני נהיגה בשכרות, ומרצה בארגון מנהלי תחבורה. www.No2yanshuf.co.il