נהגי הסעות יחוייבו להציג גיליון עבירות נקי

תיקון חדש לחוק ימנע מנהגי אוטובוסים בעלי הרשעות לעלות על ההגה

מערכת עולם הרכב  03.07.16 - 13:03

תגיות: עולם הרכב

תחילת כתבה

מהדורת חדשות נפתחת בדיווח על תאונת דרכים בה מעורב אוטובוס עמוס נוסעים ומהדיווח בשטח בוקע קולו של שוטר בדרגה בכירה שאומר כי הנהג המעורב בתאונה נושא קופת שרצים תעבורתית על גבו והיה מעורב בתאונות בעבר. לעיתים מדובר אף בתאונות שהיו מסוכנות וקטלניות.

אנחנו שומעים את הדיווח, מחסירים פעימה ומצקצקים בשפתיים. "איך מאפשרים לאדם שהורשע בעבירות תנועה להיות נהג הסעות?", אנחנו שואלים את עצמנו. "ואיך זה שהמעסיקים שלו לא היו ערים שהם מאפשרים לאיש שעברו מפוקפק לשוב אל ההגה ולהוביל אנשים ולסכן את חייהם?".

בקרוב, יהיה לזה סוף. ח"כ איתן כבל יזם תיקון לחוק שבקרוב יחייב את נהגי ההסעות להציג גיליון התנהגות/הרשעות לפני שהם עולים אל ההגה ומקבלים תפקיד בחברות הסעה. כבל העלה הצעת חוק לתיקון פקודת התעבורה בעניין "מאגר מידע וניקוד מסוכנות של נהגים מקצועיים" והצעתו ההגיונית התקבלה בקריאה טרומית השבוע בכנסת. ח"כ כבל אמר: "שמענו פעמים רבות על תאונות מחרידות ועל מידע בדיעבד כי הנהג היה מעורב במספר גדול של תאונות בעבר. מצב זה איננו יכול להימשך ודם ההרוגים איננו הפקר".

אחרי שהצעת החוק תאושר באופן מלא ותוכנס לרשימות, יהיה על משרד התחבורה לפרסם אותה ולאכוף אותה וזה יהיה המבחן האמתי שלה. ומה באשר לנהגים הפועלים כיום שאולי נושאים על גבם מעורבות בתאונות ורמת המסוכנות שלהם גבוהה ואיש איננו ער לכך?