הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

ראיון עם מעקל מכוניות: "אני לא נכנס לכפר בדואי בלי יס"מ"

מ' מספר "לעולם הרכב" על החוויות של כמעקל כלי רכב בישראל ועל הסכנה שבשגרת יומו. "אחרי כמה דקות הגיע ג'יפ מרצדס ויצאו ממנו 2 גורילות. חשבנו שגמרנו את החיים"

מערכת עולם הרכב  22.01.19 - 13:13
הרבה חייבים מחזיקים ברשותם מכוניות יוקרה. אאודי A6 החדשה (צילום: עולם הרכב)
הרבה חייבים מחזיקים ברשותם מכוניות יוקרה. אאודי A6 החדשה (צילום: עולם הרכב)

"הגעתי לכתובת של אדם בצפון הארץ שהיה בחובות של 30 אלף שקל. בית שנראה כמו אורווה אבל בחצר חונה מרצדס חדשה. איך שאנחנו מצלצלים בפעמון אני קולט אותו בחלון מתחיל לצעוק שהוא ייכנס בנו חזק ואין לנו מושג עם מי אנחנו מתעסקים ושעדיף שנעשה אחורה לפני שהוא מתקשר לכמה חברים. אחרי כמה דקות שהוא צועק מגיע צ'יפ מרצדס במהירות ועוצר שני מטר מאיתנו. חשבנו שגמרנו את החיים. יוצאים ממנו 2 גורילות ונכנסים לדירה. אחרי עשר דקות הם יורדים, מוציאים שלושים אלף שקל וזורקים את הכסף עלינו. נותנים לנו להרים אותו מהרצפה כמו כלבים וכל השכנים מסביב צוחקים. מסתלבטים עלינו".

זו דוגמא אחת שמצליחה לשקף את המציאות של מעקלי הרכבים בישראל ואת הקושי שבגין התמודדות עם חייבים, שעושים הכל על מנת לחמוק מעיקול. תפסנו לשיחה את מ', קבלן הוצאה לפועל שמטעמים מובנים מבקש להישאר בעילום שם ואת עו"ד בני כהן, מומחה לדיני הוצאה לפועל, בשביל לשמוע על מקרים מהשטח ולנסות לבחון את הדינמיקה עם חייבים וכן ללמוד על הזכויות שלהם.

"חכו אני כבר חוזר"

יום אחד אני מקבל הוראה לעקל רכב באחד מהכפרים הבדואים ליד באר שבע, אני אומר לבחור שהזמין את התפיסה שאין מצב בעולם שאני נכנס לכפר הזה בלי 10 שוטרי יס"מ, אלו חיות אדם אבל הוא אומר לי שיהיה בסדר ובמידת הצורך אנחנו נשלח תגבור. זה היה ממש מייד לאחר שפתחתי את העסק ורציתי לעשות רושם טוב אז הסכמתי. הגענו לכפר אם אפשר לקרוא לזה כפר, יותר בקטע של פחונים על פחונים, רק ליד חנה הרכב שבאנו לעקל – במוו 530. אנחנו אומרים לו שהוא חייב 80 אלף שקל ואם אנחנו לא מקבלים את הכסף אז מעמיסים את הרכב. הוא אומר לנו חכו אני כבר חוזר. בינתיים אנחנו רואים שמתחילים להגיע אנשים, ילדים, נשים, כולם נעמדים מסביבנו ומתחילים לצעוק עלינו. התחיל להיות מפחיד. בשלב מסוים אני קולט שאנחנו מוקפים ועוד רגע אני מקבל דקירה. היו איתנו עוד שני שוטרים שדיברו עם המפקד שלהם בטלפון. אחרי כמה דקות קיבלנו הוראה לקפל את עצמנו וללכת משם.

לא יצא לך לחוות אלימות פיזית?

יצא לי פעם אחת לקבל סטירה שאני לא אשכח כל החיים שלי. הגענו לתפוס רכוש וגם ג'יפ, זה היה ריינג' רובר שחנה בוילה באשדוד של איש עסקים שהיה חייב למעלה מרבע מיליון שקל, בחור גרוזיני מפחיד. וידעתי שזה יגמר לא טוב, איכושהוא היתה לי תחושה והרגלים שלי רעדו. דפקנו לו בדלת והוא פתח, הצגנו לו צו עיקול ואז הגיעה אשתו והתחילה לצעוק ולהשתגע. משפחה של לא שפוים, בשלב כלשהוא היא התקרבה אלי ונתנה לי סטירה חזקה לפנים. משהו שלא שוכחים. הפעם היחידה שקבלתי מכות בעבודה זה מבחורה.

תספר על עוד מקרה מפחיד?

הגענו לתפוס רכב באחד מהמושבים בצפון הארץ, אני מדבר איתך על חווילה מטורפת, שבחניה אנו רואים מרחוק שלושה רכבים, כל אחד מהם שווה להערכתי לפחות 700 אלף שקלים. אנחנו מתקרבים, ואני קולט שבחצר  מסתובבים 5 כלבים, נראו כמו סוסים לא כלבים, רק אחרי זה הבנתי שאלו היו רועים קווקזים. עשינו אחורה פנה – אלו כלבים שהדרך היחידה להתמודד איתם זה לדפוק להם כדור בראש כי גם אם ירית בהם בבטן – יש סיכוי שהם ימשיכו לתקוף אותך. הזמנתי כמובן משטרה שהסבירו לו כי הוא חייב לקשור את הכלבים כי אחרת נאלץ להביא לוכד כלבים, למרות שביננו אכבר לוכד שבעולם לא היה מצליח להתמודד איתם. בסופו של דבר הוא תפס את הכלבים ונכנסו לבית, הוצאנו רכוש והעמסנו על הגרר במוו 740.

 

ואין רגעים קשים בעבודה שאתה מעקל רכב נגיד לאימהות חד הוריות? הלב שלך לא נשבר?

ברור שיש. יצא לי מלא פעמים להגיע לאימהות, שממררות בבכי שלא אקח להן את הרכב. אני זוכר מקרה אחד שהגעתי לישוב מרוחק בדרום הארץ, מקום שבלי רכב אין לך מצב לחיות שם, ואני נכנס לדירה בשביל להעמיס רכוש וכמובן לתפוס את הרכב והאימא מתחילה להישבר לי מול העיניים, מתמוטטת על הרצפה בוכה שבעלה לשעבר לא משלם לה מזונות ואין לה כמעט מה לאכול ובלי הרכב היא לא יכולה להגיע לעבודה ושיפטרו אותה. מהצעקות שלה גם שני הילדים התחילו לבכות ונהיה מאוד לא פשוט בדירה. אבל אין מה לעשות, גם אני צריך לשים אוכל על השולחן של הילדים שלי. אז העמסנו את הרכב, אומנם בלב כבד אבל מה אני יכול לעשות?

אז זה נכון שהמעקלים מפחדים לתפוס רכבים שנמצאים במגזר?

זה לא מדויק ואסור לעשות הכללות. זה תלוי מאוד להיכן אתה נכנס, אבל לכפרים בדואים אין מצב שאני מגיע בלי ליווי של הרבה שוטרים וגם בהרבה כפרים בצפון הארץ. בקלות אתה יכול למצוא את עצמך בבעיה וחסר אונים, זה לא צחוק. יש שם מלא נשק בלתי חוקי, אתה יכול לקבל כדור בלי בעיה. ובוא אני אגיד לך עוד משהו – גם שוטרים מפחדים להיכנס. גם כשיש קריאות וצריך להגיע לטפל במשהו, לרוב זה לא יהיה בגדר אני שולח ניידת. לרוב מגיע כוח.

 

עו"ד בני כהן – תן עצה למי שעיקלו לו את הרכב. מה הוא יכול לעשות?

קודם כל צריך לדעת כי רק  לאחר 14 ימים לפחות מיום תפיסת הרכב ובמידה והחייב לא פרע את חובו, תפתח ועדת המכירות של ההוצאה לפועל בהליך מכירתו. ראשיתו של ההליך בפרסום הודעה לציבור והוא נערך בשיטת המכירה הפומבית כאשר הרכב נמכר במצבו הקיים - כלומר As Is והאחריות לתקינותו מוטלת על הרוכש. כמי שעוסק רבות בהגנה על חייבים בהוצאה לפועל ובהליכי פשיטת רגל אני חייב לציין כי קיימת אי הבנה בקרב רבים מהחייבים שסבורים כי לא ניתן לערער או להשיג על עצם הטלת העיקול לאחר תפיסת הרכב היא שגויה. החוק מאפשר לחייב להגיש בקשה מתאימה לרשם ההוצאה לפועל בתוך 14 יום מיום תפיסת הרכב ורק לאחר תקופה זו תפתח ועדת המכירות בהליכי מכירת הרכב".

תן דוגמא לטיעון שיכול לתפוס בערעור?

הדוגמה הנפוצה לעילה בגינה ניתן להשיג על החלטת רשם ההוצאה לפועל לעקל ולתפוס את הרכב, היא עניין הבעלות על הרכב. "אדם הטוען כי הרכב הנתפס שייך לו ולא לחייב, יפנה בבקשה מתאימה לרשם ההוצאה לפועל לעכב הליכי מכירת הרכב בכדי לאפשר לו לפנות לבית המשפט המוסמך לקבלת פסק דין הצהרתי אשר יקבע למי זכות הבעלות ברכב. רשמי ההוצאה לפועל נוטים להיעתר לבקשה זו ומעכבים את הליכי מכירת הרכב עד להכרעת בית המשפט המוסמך.

איך עוקבים אחרינו:

https://www.facebook.com/carworld5/

 פייסבוק

https://www.instagram.com/sport5_car/

אינסטגרם

https://twitter.com/car_world5

טוויטר

 

https://www.sport5.co.il/articles.aspx?FolderID=7266&docID=299634

חדש: "עולם הרכב" מעכשיו גם בוואטספ שלכם!