הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

נתפס רוכב שיכור על אופניים חשמליים וקיבל פסילת רישיון נהיגה

רוכבים שיכורים על האופניים החשמליים? צפו לעונשים מחמירים. בגזר דין שניתן לאחרונה נפסל נהג מלהחזיק ברישיון הנהיגה למשך 4 שנים. לקינוח, נרשם לו קנס בגובה של 1,500 שקלים, הוטל עליו צו מבחן ומאסר על תנאי

ניר בן טובים  27.05.20 - 08:04
(צילום: דוברות משטרת ישראל)
(צילום: דוברות משטרת ישראל)
תחילת כתבה

קיימת מחלוקת משפטית לגבי הגדרת האופניים החשמליים ככלי רכב מנועי שחייב בביטוח חובה, אולם בכל הנוגע לאיסור על נהיגה תחת השפעת אלכוהול – החוק חד משמעי. תזכורת מהדהדת וכואבת לכך, קיבל אותו נהג שהורשע בעבירה של נהיגה בשכרות לאחר שנתפס רוכב על אופניו שיכור כלוט, כשבגופו יש לא פחות מ-864 מיקרוגרם אלכוהול באוויר נשוף. הרוכב בגילופין נצפה משוטט על אופניו בכביש 412 לכיוון צפון, בעודו מרכיב נוסעת.

במהלך המשפט התברר כי הבחור צבר "קיר" עבירות רציני: 27 הרשעות תנועה קודמות. לאור טענות כאלה ואחרות שהועלו במסגרת המשפט, הוסכם כי הצדדים יתכנסו להליך גישור מהיר שבסופו גובש ההסדר. התביעה שביקשה תחילה להשית עליו עונש מאסר התפשרה, אך הענישה שהוטלה עליו אינה מקלה בלשון המעטה וכוללת רכיב עונשי בדמות מאסר על תנאי למשך 10 חודשים. בנוסף, הוזהר הנאשם כי במידה ולא ישתף פעולה עם שירות המבחן, הוא עלול למצוא את עצמו מאחורי סורג ובריח.

המשטרה פועלת בעקביות
אין זו הפעם הראשונה בה המשטרה מגישה כתבי אישום נגד רוכבים שיכורים. לפני מספר חודשים, נתפס רוכב אופניים בן 32 מאשדוד. החשוד סירב לביצוע בדיקת ינשוף והוא נעצר ובילה את הלילה במעצר. במשטרה ביקשו לעצור אותו לשלושה ימים לקראת הגשת כתב אישום ובקשה למעצר עד תום ההליכים. על פי ניתוח של עמותת אור ירוק מנתוני מכון גרטנר, עולה כי בשנת 2019 אושפזו בבתי החולים 697 בני אדם לאחר שהיו מעורבים בתאונת אופניים חשמליים – שני מאושפזים בכל יום בממוצע. מהנתונים עולה כי 212 רוכבים אושפזו לאחר פגיעת ראש, נתון המעיד על אחוז נמוך של רוכבים אשר חבשו קסדה במהלך הרכיבה אשר מעיד על כישלון ההסברה בנושא.

ארז קיטה מנכ"ל עמותת אור ירוק אומר לנו: "אדם שבוחר לשתות אלכוהול ולרכוב על אופניים חשמליים בכביש או על גבי המדרכה כנראה לא מודע לסכנה שבפעולה מהסוג הזה או שלא מפחד להיתפס על ידי המשטרה. אדם שרוכב היום על אופניים חשמליים שיכור יעלה מחר גם  לרכב הפרטי שיכור ויסכן את החיים של כולנו. אופניים חשמליים הם כלי רכב לכל דבר וענין וחוקי התנועה חלים גם על הרוכבים. טוב עשה בית המשפט ששידר מסר חד וברור כי נהיגה תחת השפעת אלכוהול היא פעולה מסוכנת. גם המשטרה חייבת להגביר את האכיפה בקרב רוכבי האופניים החשמליים והקורקינטים כדי לצמצם את מספר הנפגעים הגבוה".

ביקשנו מעו"ד אסף ורשה, מומחה לדיני ביטוח , נזיקין ותעבורה (שלא ייצג בתיק) מספר הבהרות בתחום זה כדי שציבור הרוכבים יפנים את השלכות המקרה.

האם השופט לא החמיר עם הנאשם?
אל תשכח שמדובר על נהג עם עבר תעבורתי מכביד ועם גיליון פלילי שמוכתם בעבירות קשות ובכללן איומים וכו'. הוא רחוק מלהיות רשג"ד בצופים, אולם אין ספק -  מדובר על ענישה לא קלה.

ומה הדין במקרה של רוכב אופניים ללא רישיון נהיגה? כאשר מדובר בקטין כבן 16 שנים, שעדיין לא הוציא רישיון, רשאי בית המשפט בנוסף להטלת קנס כספי, להפעיל נגדו עונש מאסר על תנאי, אם ירכב שוב על אופניים חשמליים, או על קורקינט או על אופניים רגילים כאשר הוא מצוי תחת השפעת אלכוהול או סמים.

ומה לגבי מצב בו נהג נפסל מלהחזיק ברישיון נהיגה – האם הוא מנוע גם מלרכב על האופניים החשמליים?

כן, ברמה העקרונית,פסילת רישיון הנהיגה בידי בית משפט מונעת מהנהגים גם רכיבה על כלי חשמלי, אך מסופקני אם המשטרה מקפידה על בדיקת רישיונות של רוכבי אופניים.

ואם אסרב לבדיקה?
היה וקיים חשד כי רוכב אופניים חשמליים רכב תחת השפעת אלכוהול או סמים, בסמכות השוטר לדרוש ממנו לעבור בדיקת מאפיינים ולבצע בדיקת נשיפה, כמו גם לדרוש ממנו לבצע בדיקת נוספות. במקרה של סירוב -  ייחשב הדבר כמי שנהג בשכרות.

פגעתי ברוכב אופניים שיכור. למה אני צריך לשלם את מחיר הרשלנות שלו?
הנושא די סבוך ונמצא במחלוקת משפטית אך סביר להניח שמי שישלם, אם ישלם, על נזקי הגוף שנגרמו לו, זו חברת הביטוח שבטחה אותך בפוליסת חובה. מי שעלול למצוא את עצמו בבעיה זה הוא ולא אתה.

 


.