הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

הפקרות: מוסכי האופנועים נשדדים בלי שום הרתעה

הגנבים מעמיסים על משאיות כלים דו-גלגליים ומפרקים חלקים בלי שום פחד, לעתים לאור יום. "למה שהם יפחדו. עושים להם איחוד תיקים ובזה נגמר הסיפור"

ניר בן טובים  17.09.20 - 15:26

תגיות: אופנועים

תחילת כתבה

הסרטונים באדיבות תומר ברעם (כרובי) שדיווח לראשונה על הפריצה בבלוג "כרובלוג"

רבע לחמש בבוקר ב-5.9.20. שחר עזרא, הבעלים ומנהל של מוסך הפודיום מקבל הודעת חירום באפליקציה של חברת השמירה על פריצה למוסך שלו. תוך שניות מצלצל הטלפון ועל הקו נמצא המוקדן: "ברגעים אלו נפרץ בית העסק שלך, המשטרה בדרך לשם". שש דקות שהו הגנבים בבית העסק באין מפריע, ורק כעבור שלוש דקות מרגע הסתלקותם, הגיעה הניידת. האירוע, מתחילתו ועד סופו, תועד במצלמות האבטחה, ממנה אנו יכולים ללמוד על דרכי התנהלותם של הגנבים, על האופן בו פרצו למוסך ובעיקר - על קור הרוח שהפגינו. אבל הנה משהו שבטח לא יפתיע אף אחד: הסיפור של מוסך הפודיום רחוק מלהיות מקרה מבודד. כל הגורמים עימם דיברנו משרטטים תמונת מצב כואבת מבחינת מוסכים בכלל ומוסכי אופנועים בפרט, שמהווים יעד לפריצות חוזרות ונשנות.

גנבים
האירוע הסתיים עם נזק של לא פחות משלוש מאות אלף שקלים. תחילתו, בפריצה ברוטאלית של דלת המוסך באמצעות רכב שניגח אותה. כעבור שניות, זורמים פנימה הגנבים ומעמיסים על הרכב המסחרי 2 אופנועים, כאשר אחד מהם, שייך לסגן אלוף ישראל ברכיבת סופר מוטו. מדובר על KTM 450 עם שיפורים בשווי של למעלה מ-80 אלף שקלים. מעבר לכך, הדלת שנהדפה בעוצמה, פגעה בעוד 9 אופנועים והסבה להם נזקים בעלות מצטברת מוערכת של למעלה מ-100 אלף שקלים. מסע הביזה של הגנבים הסתיים רק לאחר שהעמיסו על רכבם מעילים וקסדות רכיבה. לצער העסקים בענף, המקרה מהווה חלק ממגמה של חזרה לשגרת פריצות. על פי נתוני לשכת סוכני הביטוח הירידה החדה שנרשמה במספר הפריצות לבתי עסק בעקבות הקורונה, נמחקה וחזרה לרמתה טרום המשבר. מנתוני הוועדה האלמנטרית עולה כי בחודש מרץ  2019 עמד מספרן על כ-400 ואילו בחודש מרץ 2020, דווח על כ-370 מקרי פריצה. בחודש יולי 2020 נרשמו שוב כ- 400 פריצות.

הביטוח מספק מטריית הגנה?
גם באיגוד השמאים מדווחים על זינוק במספר אירועי הפריצה שמופנים לטיפולם לצורך מתן אומדן לגבי היקף הנזקים שנגרמו, הן לבתי העסק והן לדירות. אישוש לנתוני לשכת סוכני הביטוח מגיע גם מכיוון פורום הנזיקין בלשכת עורכי הדין. עו"ד אסף ורשה, יו"ר משותף של הועדה מציין כי העליה האמורה מטרידה, כל שכן את בעלי הרכוש שאינו מבוטח שכן בסופו של יום, מרבית התלונות שמוגשות על ידי אזרחים בגין עבירות רכוש הכוללות מקרים של גניבה ופריצות לבתים ולעסקים פשוט נסגרות על ידי המשטרה. "על פי דו"ח מבקר המדינה, בהתייחס לנתוני 2015-2017  המשטרה מגישה כתבי אישום רק ב-6.5% ממקרי התלונות בגין עבירות רכוש, ומרבית התלונות נסגרות בתוך פחות משבוע בעילה של עבריין לא נודע.  אף אם חל שיפור משמעותי במספר כתבי האישום שמוגשים, התחושה היא כי אנו עדיין רחוקים מאוד ממצב בו עברייני הרכוש מורתעים. עבריינות זו היא אחד מהגורמיים העיקריים לפגיעה בביטחון האישי".

חלקי חילוף
הביקורת אינה מופנית רק לכיוון המשטרה. שחר עזרא מלין על אוזלת היד של מערכת המשפט ורפיון הענישה שיוצר עבור הגנבים מציאות נוחה: "נראה שהם לא חוששים. ולמה שהם יחששו. מקסימום יפתחו להם תיק פלילי. 24 שעות במעצר ולאחר מכן, משחררים אותם למעצר בית. בסוף עושים להם איחוד תיקים, עבודות שירות ויאללה ביי. ככה לא מהלכים אימים על הגנבים. זו בדיחה עצובה על חשבוננו". לדבריו, יש גנבים שעשו מזה קריירה לכל החיים תחת עיניה הפקוחות של מערכת המשפט.

ואם בפריצות אנו דנים, דפוס פעולה עברייני חדש זוקף את ראשו בחודשים האחרונים. על פי נתוני לשכת סוכני הביטוח, במרוצת החודשים האחרונים חלה עליה חדה מאוד במספר גניבות חלקי אופנוע, "ובמיוחד של פנסים", אומר לנו סוכן הביטוח יובל בר, שמחזיק בתפקיד רשמי בלשכת סוכני הביטוח. "זו מכה כואבת מאוד, מדובר על חלקים שקל מאוד לפרק מהאופנוע וגניבתם לא מפעילה לרוב את מערכות האיתור. הנזק לכיס גבוה מאוד. זה יכול להסתכם ב-8,000 שקל וצפונה משם".

כך לדוגמא, מספר לעולם הרכב א' על האירוע שלו: "יום שני בשבוע שעבר, רמת גן, השעה שתיים וחצי בלילה". א' תושב העיר, בעליו של אופנוע מסוג קוואסאקי Z1000 עונה לשיחה חסומה: "שלום, מדברים ממשטרת ישראל. אנו מחזיקים כאן בידנו שלושה בחורים שטוענים כי מכרת להם את הפנס שלך". בעליו של האופנוע מכחיש מכל וכל את דברי המעורבים בפריצה ותוך שניות, לאחר שירד למיקום חניית האופנוע הוא מגלה שלא רק שהפנס נגנב, אלא שהם תלשו אותו בכוח רב והסבו נזק חמור לאופנוע. במזל גדול, במאמץ משותף של חברת האיתור ומשטרת ישראל, נתפסו הגנבים.

ואולם, המזל ששיחק לצידו לא האיר לעשרות רבות, אולי מאות בעלי אופנועים שנותרים חסרי אונים מול גלי פשיעה של כנופיות שפשוט לא נרתעים משום גורם אכיפה בשטח או בתוך מסדרונות מערכת המשפט. עכשיו אנחנו שוב נכנסים לסגר. הפשיעה תפחת. אנחנו מרשים לעצמנו להמר שמפלס החרדה של בעלי חנויות האופנועים לא ירד כשנצא ממנו.