הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

פולקסווגן: הכירו את הגולף החזקה בכל הזמנים

מהדורת 20 השנים של פולקסווגן גולף R תרשם בספרי ההסטוריה של המותג הגרמני

ניר בן טובים  25.05.22 - 07:27

תגיות: פולקסווגן

כשמדובר בגולף ספורטיבית, זו לא רק ה-GTI, וגם לא סדנאות שיפורים על המדרכות ואפילו לא המהדורות המופרכות שצצות באירוע ורטרזה באוסטריה. מאז 2002, הקומפקטית של פולקסווגן זמינה בגרסת R בכירה, וגם קצת דרמטית בהופעה שלה שהתייצבה בהררכיה מעל כל גולף אחרת. הראשון מסוגו היה ה-R32, המצויד במנוע שישה צילינדרים בנפח 3.2 ליטר המפיק 241 כ"ס, שיא הספק לייצור גולף באותה תקופה. מאז המכונית נטשה את חצי תריסר הצילינדרים, אך המשיכה לצבור כוחות סוס. האחרון, שהוצג לפני שנתיים העפיל עד 320 כ"ס.

והנה הנתון הזה שוב מטפס למעלה, בקטנה, באמצעות מיני חבילה שחוגגת 20 שנה לגולף R. עבור דגם ה-"20 שנה" שלפניכם, מנוע ה-4 צילינדרים 2.0 TSI מתוגבר מ-320 ל-333 כ"ס, רחמנא ליצלן. הבלוק הקומפקטי של הקונצרן, אותו תמצאו בכל שדרת המותגים מוצמד כאן לתיבה כפולת מצמדים DSG7 והנעה לכל הגלגלים, 4MOTION (שגם הפכה לאחד מסימני הזהות של הדגם הזה בעוונותיו). ההאצה ל-100 קמ"ש תהיה סביב ה-4.5 שניות, כלומר שיפור של כ-0.2 ש' לעומת ה-R הרגילה, ועד 280 קמ"ש מהירות מרבית.  

הגרסה הזו מגיעה עם לא מעט הבטחות ותאורים: "יותר דינמית" ו"מרגשת יותר", כך האנשים שעומדים מאחוריה מציינים, ואף מוסיפים כמה דברים ייחודיים רק לה, כמו למשל הגברה מושקעת של מערכת הפליטה, וכן כיול המנוע שמותאם להחלפה מזורזת של תיבת ההילוכים; במצב S או S+, התיבה והמחשב שולחים "משוב שאפשר לחוש אותו (הפטי), בכל פעם שנלחצת הדוושה הימנית", נמסר מאת היצרן.

הגולף R בחבילת 20 שנה מאופיינת כסטנדרט עם האבזור והגימורים (לפחות חלק מהם) של ערכת ה-R-Performance, בפרט את פרופילי הנהיגה "Special", המותאמים למסלולי מירוצים, וכן את מצב Drift, המאפשר למכונית להכנס לסחיפה על ידי פרובקציות קלות של העברות משקל. יש גם ספויילר אחורי מוגדל, המכונית מצוידת בחישוקי 19 אינץ' צבועים כחול על צמיגי מישלן ספורט פיילוט 2, לוגו 20 R מוקרן על הקרקע ליד דלת הנהג והנוסע, ויש עוד כמה אזכורים סמליים על הגריל.  

על הסיפון של הגולף R החגיגית, לראשונה בפולקסווגן בגרסת ייצור, תמצאו תוספות דקורטיביות מקרבון (סיבי פחמן) אמיתי, לא דמוי ולא חיקוי. המושבים מרופדים בעור נאפה, עם לוגו R כחול רקום. פולקסווגן ביצעו גם שינויים בדיפונים כדי לגלח מהמשקל הכולל של הרכב קילוגרמים בודדים (במצטבר).

פולקסווגן תחל לשווק את גרסת "20 השנים" במהלך 2023. מאז 2002, נמסרו בעולם למעלה מרבע מיליון יחידות של גרסת ה-R. היא תדרוש מחיר גבוה בכמה אחוזים בהשוואה לגרסה הרגילה, שמחירה בגרמניה 41 אלף יורו.