$(document).ready(function () { setTimeout(function () { $('#Haim_L').remove(); }, 2500); // Remove the element after 3000 milliseconds (3 seconds), you can adjust this value as needed });
הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

המאסטרו מול המהנדס: הקרב של טבארס וסנטוס

כריסטיאנו רונאלדו, לואיס סוארס ואדינסון קבאני? המפגש הענק בין פורטוגל לאורוגוואי בשמינית הגמר יוכרע דווקא על ידי טבארס וסנטוס. מאמן הסלסטה שלא נכנע למחלה נדירה מול זה שרוצה לשבור עוד שיא עם הסלסאו. נדב יעקבי צופה מלחמה טקטית אדירה

נדב יעקבי, רוסיה
נדב יעקבי, רוסיה  30.06.18 - 10:00

השאלה הגדולה לקראת משחק שמינית הגמר במונדיאל, בין פורטוגל לאורוגוואי, היא האם כריסטיאנו רונאלדו יצליח במה שאף אחד עדיין לא הצליח במונדיאל הזה – להבקיע לרשת של נבחרת הסלסטה. הסופרסטאר הפורטוגלי פתח את המונדיאל בסערה עם ארבעה שערים בשני המשחקים הראשונים שלו, אבל מנגד אורוגוואי היא הנבחרת היחידה מבין ה-32 שעדיין לא ספגה ולו שער אחד.

לכולם ברור שבאיצטדיון בסוצ'י צפוי קרב טקטי בין שתי נבחרות שמוכנות לעשות הכל כדי לנצח, כאשר לא בטוח שהכוכבים הגדולים – רונאלדו, סוארס וקבאני – הם אלו שיכריעו אותו. תפקיד מפתח יהיה כאן לשני המאמנים, אוסקר וושינגטון טבארס האורוגוואי ופרננדו סאנטוס הפורטוגלי, שני מאמנים ותיקים שרשמו הישגים אדירים. טבארס הוליך את "לה סלסטה" לזכייה בקופה אמריקה ב-2011 וסאנטוס היה האחראי לזכייה של פורטוגל ביורו 2016. גם במשחק הזה יהיה להם כמובן חלק נכבד.

טבארס, המכונה "המאסטרו", שכן היה מורה למתמטיקה בצעירותו, הוא זקן המאמנים במונדיאל ובגיל 71 הפך גם לשיאן עולמי. הוא המאמן הראשון בהיסטוריה שמדריך את אותה נבחרת בארבעה מונדיאלים שונים. הראשון שלו היה ב-1990,לפני 28 שנה. המשחק הערב (שבת, 21:00) יהיה ה-190 שלו בראשות נבחרת אורוגוואי, הישג שאין לו אח ורע בתולדות הכדורגל העולמי. כבר לפני שנתיים שבר טבארס את השיא העולמי שהיה שייך ל"שועל הזקן" ספ הרברגר, שאימן את נבחרת גרמניה ב-167 משחקים בינלאומיים.

אבל הסיפור של טבארס הוא הרבה מעבר לשיאים והישגים. זה גם סיפור של אישיות מיוחדת. של אדם שלמרות מצבו הגופני הקשה, לא ויתר על תפקיד חייו. טבארס סובל כבר כמה שנים ממה שנקרא תסמונת גיליאן בארה, מחלה אוטואימונית שפוגעת במערכת העצבים ההיקפית. בשל המחלה, שבמקרים רבים גורמת לשיתוק חלקי, טבארס מתקשה מאוד בהליכה והוא נעזר בקביים.

כשהמחלה התגלתה לכולם היה ברור שטבארס יפסיק לאמן, אבל הוא החליט שלא לוותר. וההערכה שקיבל עד אז רק גדלה. מדובר בכמעט הערצה, גם מצד האוהדים של הנבחרת וגם מצד השחקנים. אז אולי מבחינת בריאותית לטבארס קשה לנהל את האימונים, ובמשחקים לעמוד על הקווים ולחלק הוראות – למרות שהוא עושה זאת פה ושם – אולם בכל מה שקשור להכנה הטקטית הוא חד כתמיד. והעובדות מדברות בעד עצמן.

גם פרננדו סאנטוס כבר לא ילד. הוא צעיר בשבע שנים מטבארס, אבל גם הוא אחד המאמנים המבוגרים במונדיאל ומאחוריו קריירה של 30 שנה על הקווים. מעבר לכך שהוא אחד המאמנים היחידים שהדריכו את שלוש הגדולות של פורטוגל - בנפיקה, פורטו וספורטינג ליסבון, הוא חתום כמובן על ההישג הגדול ביותר בהיסטוריה של הנבחרת: הזכייה ביורו בצרפת לפני שנתיים.

זו הפעם הראשונה שלו כמאמנה של פורטוגל במונדיאל, אבל מבחינה אישית זה המונדיאל השני שלו ברציפות. לפני ארבע שנים הוא הוליך את יוון לשמינית הגמר בברזיל, במה שהיה הפעם הראשונה שהיוונים עברו את שלב הבתים. הסיום מבחינתו היה עגום: הפסד בפנדלים לקוסטה ריקה. הוא עצמו לא ראה את דו קרב הפנדלים לאחר שהשופט הרחיק אותו אחרי שהתפרץ כלפיו. הוא נענש על כך בהשעייה מתשעה משחקים (עונש שהומתק לשישה משחקים אחרי העירעור).

אבל עם כל הכבוד לעבודה המרשימה שעשה ביוון, סאנטוס הגיע לשיאו המקצועי עם הנבחרת של מדינתו. והאמת היא שעוד לפני תחילת היורו בצרפת הוא הצהיר: "אנחנו נוסעים כדי לזכות בגביע". רבים ליגלגלו עליו, אבל הוא עמד במילתו. סאנטוס מדגיש כל הזמן שנבחרת פורטוגל היא לא רק כריסטיאנו רונאלדו – וריקרדו קוורסמה הוכיח זאת עם השער המדהים דלו מול איראן ביום ש-CR7 לא היה במיטבו.

פרננדו סאנטוס מכונה "המהנדס", מאחר ולמד הנדסת חשמל וטלקומוניקציה בצעירותו, אבל הכינוי הזה מתאים לו כמו כפפה בשל ההכנה הטקטית המדוקדקת שבה הוא נוקט לפני כל משחק. אז עם כל הכבוד כריסטיאנו רונאלדו, לואיס סוארס ואדינסון קבאני, משחק שמינית הגמר הזה יהיה גם המאבק בין המאסטרו לבין המהנדס.