הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

המדינה תפסיד כמיליארד ש"ח מביטול הליגות

אי פתיחת המשחקים תוביל לנזקים עצומים. המספרים בפנים, כולל חלוקת הכנסות הטוטו

רועי כהן
רועי כהן  08.07.20 - 18:23

במנהלות הכדורסל והכדורגל ממשיכים להפעיל לחץ על משרד האוצר על מנת לקבוע פגישה דחופה עם שר האוצר ישראל כץ עוד השבוע, ולהציג בפניו את הבקשה לסיוע לטובת פתיחת העונה הבאה. מנתונים שהגיעו לידי ערוץ הספורט עולה כי אי-מתן סיוע, שעלול להוביל לכך שעונת 2020/21 לא תיפתח, עלול גם להוביל לאובדן הכנסות של כמיליארד שקלים לקופת המדינה.

חבילת הסיוע הכספי שמנהלות הרגל והסל מבקשות כדי לפתוח את העונה הבאה עומדת על כ-160 מיליון שקלים, מתוכם 100 לכדורגל ו-60 לכדורסל. המספר הזה נמוך בהרבה מהנזק הכספי הגדול שהמדינה תספוג אם הליגות לא ייפתחו והטוטו לא ייצר הכנסות כתוצאה מההימורים על המשחקים בליגות.

על פי הנתונים שהגיעו לידי ערוץ הספורט, הטוטו הציג בשנת 2019 הכנסות בגובה 2.9 מיליארד שקלים. בניכוי הוצאות תפעול, שיווק וכו', יוצא שהמדינה מכניסה כ-600 מיליון שקלים - סכום שיירד לטמיון במידה שהליגות לא ייפתחו. לכך יש להוסיף עלות של כ-5,000 עובדים בענפי הכדורגל והכדורסל שייכנסו למעגל האבטלה כתוצאה מאי פתיחת הליגות, ומתקבל מספר שמתקרב לכמיליארד שקלים שהמדינה תפסיד כתוצאה מביטול הליגות. "אנחנו מבקשים 160 מיליון כדי למנוע מהמדינה הפסד של כמעט מיליארד שקלים", אמרו גורמים במנהלות הכדורגל והכדורסל, "זה אבסורד שהאוצר לא רואה את זה".

בנוסף, לידי ערוץ הספורט הגיעה ההתפלגות של הכנסות הטוטו לפי ליגה, בשנת 2019:
1. אן.בי.איי - 245 מיליון שקלים
2. ליגת האלופות - 174 מיליון שקלים
3. יורוליג - 161 מיליון שקלים
4. ליגת העל בכדורגל - 159 מיליון שקלים
5. ליגת העל בכדורסל - 157 מיליון שקלים.

גורמים במשרד האוצר הסבירו כי השר ישראל כץ ומנכ"לית המשרד קרן טרנר היו עסוקים כל היום בפגישות עם רה"מ בנימין נתניהו על בניית תקציב המדינה ולכן השר לא יכול היה לתת את תשובתו בנוגע לפגישה המבוקשת. במשרד העריכו כי השר, שידוע כאוהד ספורט מובהק ובעבר אף צייץ לא מעט את רשמיו מאירועי ספורט שונים, ייעתר לבקשת הפגישה אך לא ידעו להעריך את הסיכויים למתן חבילת הסיוע המבוקשת.