סאבנאוטיקה: הישרדות מתחת למים

עולם תת ימי שמציג מערכת אקולוגית מורכבת ומסוכנת. ביקורת

ארתור פליאסצקי  13.02.18 - 14:30

תגיות: Subnautica

תחילת כתבה

"אני יושב בצוללת הקטנה שלי ומחכה שהלוויתן מעמקים שצד אותי בדקות האחרונות יפסיק להביע עניין ויעזוב אותי בשקט. אני מסתתר בתוך מערה קטנה במעמקי הים בעוד הוא ממשיך לחוג מול הכניסה, מדי פעם הוא פולט שאגה שנשמעת כמו שילוב של תסכול ועצבים. הצוללת קצת חבוטה מהמרדף והיא לא תשרוד עוד הרבה, ויש לי  בקושי מספיק אוויר למספר דקות. אם לא אמצא פתרון לבעיה שלי במהירות, המערה תהפוך לקבר שלי. בזמן שאני מתלבט מה לעשות אני ממשיך לבהות בעולם התת ימי שחשוף מולי, אלמוגים שמפיצים אור סגלגל, אצות שזזות מצד לצד עם זרם הים, ודגיגים קטנים בלהקה שמלקטים אוכל מקרקעית הים.

אני שוקע בבהייה ושוכח מהיצור העצום שרוצה להפוך אותי לארוחת צהריים וקולט שהוא נעלם, כנראה התייאש סוף סוף. אני יוצא בחשש מהמסתור שלי, בוחן את השטח ומחכה מספר שניות. הכול שקט מתחת למים, ואני מחליט לחזור לבסיס כאשר אני שומע את השאגה שוב פעם, הוא מסתער בשחייה לכיווני. אני לא אוכל לברוח ממנו, אבל אולי יסיח את דעתו. אני נפלט מהצוללת ומתחיל לשחות לכיוון האלמוגים הסגולים, מאחורי אני שומע את הלוויתן מתחיל להשמיד את הצוללת שלי, הוא ימשיך להתעסק איתה עוד הרבה זמן, עד שהוא יסיים אני כבר לא אהיה פה".

מבית היוצר של Natural Selection המצוין, סאבנאטויקה זורק אותנו מתחת למים בעולם מאוכלס על ידי מערכת אקולוגית חיה ונושמת. לא פעם במהלך הטיולים שלי מתחת למים, פשוט עצרתי כדי להתפעל מהמורכבות והיופי שעולם המשחק נבנה עליו. למעשה מהרגע שאתם מגיעים (או יותר נכון מתרסקים) על הכוכב b4546, המשחק לא יפחד להציג לכם את החיים שמתקיימים מתחת למים, חיות משונות, צמחייה חייזרים ונופים אדירים.

עלילת המשחק מתרחשת בעתיד הרחוק, אתם חלק מצוות על הספירה "אורורה" שמבצעת נחיתת אונס על כוכב לא מיושב. שניות לפני ההתרסקות אתם מצליחים לברוח בתא מפלט אל תוך עולם שרובו מים. עם משאבים דלים ובסביבה עוינת, אתם תצטרכו למצוא אוכל ומים לשתייה, לבנות כלים, ציוד, רכבים ובסיס תת ימי כדי לחקור את העולם ולנסות לחזור הביתה. את רוב המשחק אתם תבלו בחקר, איסוף משאבים ובנייה.

מי שציפה לקרבות מול החייזרים התת ימים יתאכזב לגלות שסאבנאוטיקה הוא לא משחק כזה, אתם בעיקר תשתמשו בהתגנבות זהירה, הסחות דעת ואם צריך אז נסיגה מהירה. היצורים של העולם נעים מדגים קטנטנים ועד למפלצות עצומות שיכולות לבלוע אתכם בביס אחד. וגם הצמחייה התת ימית יכולה לגרום ללא מעט נזק במידה ולא תשימו לב, אלמוגים מסוימים רעילים ואחרים יכולים לפלוט חומצה כשאתם בקרבתם. עקומת הלמידה של סאבנאוטיקה מאד חדה, ואתם תצטרכו לגשש בזהירות ולחקור כל חלק במצולות, כי כמו שציינתי כבר, זהו אומנם עולם מרהיב ביופיו, אבל גם מסוכן וקטלני.
לכול אלו שמחפשים חוויה שהיא יותר בנייה וחקר, סאבנאוטיקה מציג מספר מצבי משחק שיכולים להתאים לכם שמבטלים את הדרישה למי שתייה ומזון, והמפלצות יותר סלחניות ויתקפו רק אם ממש תתגרו בהם. לאלו מכם שמחפשים את האתגר הקשה יותר, תמצאו מצב משחק הישרדות Hardcore שבו תצטרכו לדאוג לכמות מזון, מים וחמצן בכל רגע נתון. מפלצות הרבה יותר אגרסיביות ואם הן מצליחות לאכול אתכם, אתם מאבדים את כל ההתקדמות שלכם ותצטרכו להתחיל משחק חדש מאפס.

הממשק הגרפי במשחק מציג את העולם התת ימי בצורה נהדרת, בניגוד למשחקים אחרים בז׳אנר (אני בעיקר מדבר על No Man’s Sky המאכזב) העולם נראה מלא בתוכן וסגנון ייחודי לכול אזור שתחקרו בעולם, מדברים תת ימים, מערות אלמוגים צבעוניות והריסות עתיקות של חלליות נטושות, הכול מוצג בצורה מדהימה אם יש לכם את החומרה המתאימה ליהנות מכל היופי הזה. למחזיקי ערכות VR של Oculus או HTC Vive צפויה הפתעה כי המשחק תומך במשקפי תלת מימד. מה שכן, השליטה בהתחלה מאד קשה וקל לאבד כיוון מאד מהר.


העולם של המשחק לא רק יפה, הוא גם נשמע מדהים, הפס קול של המשחק הוא מהטובים שיצא לי להיתקל בהם. המוזיקה יודעת איך לבנות את האווירה, בין אם זה בזמן חקר תת ימי או כאשר אתם מנסים להימלט מיצור כלשהו שמנסה ללעוס אתכם, המנגינה תשתנה בהתאם.
לסיכום:
סאבנאוטיקה לוקח את הנוסחה הקלאסית של חקר, בנייה והישרדות כמו שראינו בהרבה משחקים מהז׳אנר, אבל בניגוד למשחקים אחרים, הוא יודע איך להציג עולם שבאמת מרגיש מלא בתוכן ייחודי ולא עוד ״העתק הדבק״ שהרבה משחקים עושים כיום. הוא עושה את זה באמצעות גרפיקה וסאונד מהטובים ביותר שתמצאו כיום בשוק משחקי גוף ראשון, חיקוי נהדר של מערכת אקולוגית עם יצורים שונים שלכול אחד מהם תפקיד ברור בשרשרת המזון של העולם וכמובן בניית בסיס, צוללות, רכבים שיעזרו לכם לחקור ולשרוד את העולם התת ימי.