פרו 2019: שיפור בבעיטות ובאנימציות

קונאמי מציגה פרזנטציה משודרגת, אבל גם קריינות טעונה שיפור. ביקורת

גל לב  21.09.18 - 19:30
תחילת כתבהכל מי שאוהב את המשחק הנהדר של קונאמי, בוודאי יודע מה הוא שווה. בזמן ש-EA מנצחים את התחרות כבר שנים, למשחק הנפלא של קונאמי נשארו שחקנים ספורים שמחפשים משהו אחר. האם כדאי לכם לקנות את המשחק למרות שאתם מחזיקים בעותק של PES 18? אשתדל להתייחס למשחקיות עצמה, ללא פילטרים, כך שתוכלו להחליט בעצמכם, האם שווה לקנות את PES 2019?

גרפיקה כללית
אחרי כמה דקות של משחק אפשר להבין ש-PES 19 הוא המשחק עם הגרפיקה הכי טובה שקונאמי אי פעם הוציאו. הכל נראה כל כך אמיתי, שהיה פעמים שהתבלבלתי שמא אני רואה משחק בטלוויזיה או משחק במשחק מחשב. מערכת האורות החדשה באצטדיונים נראית פשוט מצוין, וקשה להגיד שהגרפיקה לא עומדת בצפיות. קצת היה מאכזב לראות שהדשא לפעמים דהוי מדי או כהה מדי וזה הופך את חווית המשחק למעט מוזרה. הפרצופים נראים מצוין, אך ניכר כי עדיין יש את הבעיה של שנה שעברה בה היו עיוותים קלים בתגובות הפנים: למשל כאשר שחקן מחייך, הפנים נראות מתוחות מדי. שחקני על נראים כמעט מושלם בעיקר בקבוצות להן יש רשיון, אך גם הקבוצות ללא הרשיון נראות טוב, אפילו טוב מאוד, אם כי לא מושלם.
ציון: 9/10

הצגת השחקנים
אנימציות פתיחת המשחק נראות מצוין, ומרגישות מעולה, אך מאכזב לראות שלא שונה דבר משנה שעברה. האצטדיונים המורשים והקהל נראים פשוט נהדר, ובכללי הכל מרגיש טוב, אך זהה לשנה שעברה.
ציון: 7/10

קריינות ופרשנות
כמו פתיחת המשחק והצגת השחקנים, גם הפרשן והקריין נשארו זהים, מלבד משפטים קטנים, הכל נשאר זהה, לא לזה אנחנו מצפים בתור אוהדי כדורגל, אנחנו רוצים לראות רעש, צעקות. לפעמים המשחק מרגיש כאילו הקריין והפרשן בכלל לא נמצאים במשחק בו אנחנו משחקים.
ציון: 6/10

משחקיות
אין ספק בכלל, איך שהתחלתי לשחק במשחק, הרגשתי שאני משחק במשחק חדש, המשחק איטי יותר משמעותית מבשנים שעברו ואין על כך ספק בכלל, בניית המשחק מהנה, מסירות ודאבל פאסים שמרגישים נהדר, פיזיקה מעולה, והמשחק בכללי איטי יותר מבשנה שעברה, קל יותר לשחק משחק על החזקת כדור. הדבר שהכי כיף לראות השנה ושונה משמעותית משנים עברו, זה כמה קונאמי שמו לב לפרטים הקטנים, דברים שגורמים למשחק להראות יותר מציאותי:  יצא לי לשחק מספר משחקים בהם ראיתי שחקנים שיורדים לתיקול בגלישה, ונעזרים ביד כדי לשמור על גוף גבוהה ולקום מהר, זה אמנם נשמע פרט קטן ושולי, אך תענוג אמיתי לצפות ולשחק בזה - זה מרגיש ריאליסטי.
ציון: 8/10

בעיטות
את הבעיטות נחלק ל-3 קטגוריות: בעיטה רגילה, בעיטה מסובבת, ו"פצצות".
הבעיטה הרגילה נראית מצוין, השחקנים מכינים את עצמם לבעיטה ומניפים את הרגל בצורה נפלאה, זה לא נראה זרוק או תלוש. הבעיטה המסובבת נראית נורא, יש המון מה לשפר כדי שזה יהיה ברמה של פיפ"א: זה נראה סתמי, הגוף לא זז מספיק – מאוד מאכזב. ה"פצצות" במשחק נראות פשוט מדהים, השחקן מכין את הגוף, מתחיל ריצה כשהידיים מושטות לצדדים, ונותן בעיטה חזקה מאוד שלא תמיד נכנסת, אך בהחלט מרגישה מיוחדת.
ציון: 8/10

אינדיבידואליות השחקנים
אחד הדברים שהכי חשובים לי כשחקן, היא האינדיבידואליות של השחקנים: רונאלדו ומסי שחקנים מאוד שונים בצורת המשחק, סטרלינג משחק שונה מגונדוגן במציאות. אז למה בפרו זה עדיין מרגיש כאילו כולם אותה פונקציה בדיוק? מאוד מאכזב לראות שאין כמעט אינדיבידואליות, אולי מלבד הבעיטות החופשיות והחגיגות. שיחקתי מספר משחקים עם ריאל מדריד, יונייטד, סיטי, ברצלונה ועוד, והכל הרגיש לי כאילו אני משחק עם אותו שחקן שפשוט בועט טוב יותר או פחות. אצל מסי נגיד, ניתן לשים לב לייחודיות מסויימת, אבל זה מזערי מאוד, רחוק מאוד ממה שפיפ"א מציעים.
ציון: 5/10


בינה מלאכותית (לשחק מול המחשב)
השנה, לשחק מול המחשב בכל רמה מרגיש בסה"כ טוב, יש לי מספר הערות שאציין לטובה ולרעה. לטובה: המשחק מרגיש מאוד רנדומאלי, משחק אחד יכול להסתיים עם 20 פאולים ומשחק אחר עם 3, שזה מצוין לדעתי, כי אתה רוצה להרגיש שאתה משחק כל משחק במשחק חדש, ולא אותו דבר כל פעם, כל קבוצה לוחצת אחרת, המחשב לא מפחד לרדת לתיקולים מוגזמים ואפילו מסוכנים, ובכללי התחושה של המשחק מרגישה טובה מול המחשב, מלבד דבר אחד שעכשיו אציין.

לבינה המלאכותית במשחק יש מסלול מאוד מאוד ברור: היא הולכץ לאגפים, מנסה להעביר כדור לאמצע בכדור חזק למרכז (אף פעם (!) לא כדור גובה) ולקוות לגול. המחשב עושה את זה שוב ושוב, ולפעמים זה כלכך מתסכל כי אתה מרגיש שאתה באמת לא יכול לעשות כלום נגד זה. המחשב כמעט לא בועט מרחוק בכלל, גם במצבים טובים שיש לו לעשות את זה, הוא ינסה לעלות לאגף ואז לתת כדור שטוח חזק למרכז ולהכניס גול. מאוד מאכזב לראות שאין גיוון בדרך שבה המחשב "משחק", וזה מרגיש סתמי. אך חשוב לציין שלדעתי בקרוב מאוד יצא פאטץ' שיתקן את איך שהמחשב משחק.
ציון 6/10

לסיכום
המשחק מרגיש מדהים, הגרפיקה מהפנטת, האנימציות נהדרות, האצטדיונים דומים מאוד למציאות. הבעיות העקריות של המשחק הן החוסר בייחוד האישי של השחקנים, והמשחק מול המחשב שמרגיש מאוד אנמי וסתמי, אך זה נסבל כי זה ככל הנראה יתוקן לאחר פאץ' של החברה.
ציון סופי: 8/10