אפילו בראד פיט יתבאס: World War Z

גם נחילי הזומבים העצומים לא מצליחים לגאול את המשחק הבעייתי

ארתור פליאסצקי  22.04.19 - 12:10

תגיות: world war z

תחילת כתבהשוב פעם זומבים, רק שהפעם הם מתנהגים כמו נחיל רעב לבשר אדם במקום מפלצות איטיות וטראגיות. אני ושלושת חברי לקבוצה מתבצרים במפעל נטוש בירושלים. המקום שקט בצורה משונה כשהרעש היחיד מגיע מאיתנו שמטמינים מלכודות, מבצרים מעברים, פורסים חוטי תיל ומחכים לגל הראשון של המתים הנגועים שיגיע. וכמו שעון, ברגע שאנחנו מסיימים את ההכנות, הזומבים הראשונים מתחילים לצוץ מכול חור, הם נשפכים החוצה מהחלונות, דלתות וכל פתח אפשרי, המון גועש של ידיים ושיניים שמסתער לעברנו. אבל אנחנו כבר רגילים למחזה הזה ופותחים באש, דם ניתז לכול עבר, פיצוצים ממלכודות מרעידות את המבנה הנטוש ושאגות המתים מתווספות לצלילי הירי ויוצרות מנגינה שמלווה את הקרב. ואחרי פחות מדקה של יריות ופיצוצים, הנחיל נעלם, וזירת הקרב חוזרת לשקט שהיה מקודם.

מלחמת העולם Z מבוסס על הסרט בכיכובו של בראד פיט שיצא לפני מספר שנים והסרט עצמו לוקח השראה מהספר הנהדר של מקס ברוקס שמומלץ בחום. העלילה די פשוטה, מגפה מסתורית משתוללת ברחבי העולם ומחזירה את המתים לחיים, אבל בניגוד לסרטי הזומבים הקלאסים בהם המתים היו איטיים ומגושמים, הזומבים שלנו הם מהירים ומתנהגים כמו נחיל שתוקף כל אדם חי במטרה להפוך אותו לחלק מהמון המתים.

אתם תשחקו שורדים שמנסים להגיע למקום מבטחים ולהתמודד עם האיום, להציל שורדים אחרים ולמצוא את המקור למגפה המסתורית. במהלך המסע שלכם אתם תעברו במקומות שונים בעולם כמו ניו יורק, טוקיו, מוסקבה, ירושלים ותמצאו רמזים ופרטים לגביי האסון שפוקד את העולם כולו.

אתם תוכלו לבחור מגוון דמויות שונות שמוצגות בעזרת אחד מתוך שישה מקצועות בעלי יכולות מיוחדות וסגנונות משחק שונים, כך שכל אחד ימצא את הדמות הנוחה לו ויוכל לפתח אותה ולשדרג יכולות ולהשיג גישה לנשקים מיוחדים. כמות הנשקים במשחק היא עצומה ומגוונת: החל מאקדחים, רובי סער, רובי צייד, משגרי טילים, מכונות ירייה ורובי קשת. כל נשק מרגיש שונה מהשני גם מבחינה אסטטית וגם מבחינת משחק, ואתם תמצאו את הכלי המתאים לכול סיטואציה.

המשחק גם יתן לכם גישה למלכודות, מוקשים, רימונים, בקבוקי תבערה, ביצורים ושאר הפתעות שיעזרו לכם לשרוד. את כל הציוד שלכם אתם תוכלו לשדרג ולהוסיף לו תוספות שונות כדי להתאים לשדה הקרב. משתיקי קול, כוונות, מחסניות נוספות ועוד אביזרים שונים יהפכו את הארסנל העצום שלכם לקטלני מתמיד, ואתם תזדקקו לו כדי לעמוד בפני האל מתים.

ואם כבר מדברים על האל מתים, נחיל הזומבים הוא גולת הכותרת של המשחק, ומבחינת עיצוב החברה המפתחת יצרה מנוע גרפי מיוחד כדי לעמוד בכמויות של מאות זומבים על המסך והדרך שבה הם מתנהגים. כאשר הם לבד, האל מתים לא מהווים יותר מדי איום וניתן לחסל אותם במהירות, אבל כאשר מגיע הנחיל האל מתים, המשחק מנסה לעלות הילוך. העיצוב של הזומבים מאד מזכיר את היצורים הנגועים של סדרת left 4 dead, הם מתפרקים לגורמים כשיורים בהם,

אם תירו להם ביד, היא תעוף באוויר והזומבי יגיב בהתאם לפני שימשיך את ההסתערות שלו. אתם גם תתקלו בזומבים מיוחדים שתצטרכו לשנות את האסטרטגיה שלכם מולם, חלם משוריינים ואיטיים בעוד אחרים מהירים מאד וינסו לתקוף אתכם ממארב. הבעיה היא שההיתקלויות איתם הן נדירות מאד. למרות ההשקעה והעיצוב של הזומבים, הקרבות איתם מרגישים מאד קלים ומאד קצרים, אפילו מול נחיל עצום של זומבים אתם לא באמת מרגישים איום ממשי, כמות הציוד והנשקים שיש לכם הופכת כל קרב לקל מדי ומהיר אפילו על דרגות הקושי הגבוהות ביותר.

סביבות המשחק עשויות בצורה נהדרת, וכל עיר מרגישה שונה ומיוחדת. יוצרי המשחק ביקרו במקומות שונים בעולם והשתמשו במיפוי דיגיטלי כדי ללכוד את האזורים השונים וייבא אותם למשחק בצורה מאד מרשימה. הירושלמים שבינכם מאד יופתעו מרמת הפירוט שהושקעו בצורה שבה בנו את רחובות ירושלים. אבל גם כאן המשחק מפספס ולא מנצל את סביבות המשחק הנהדרות שעומדות לרשותו, המשימות משחק קצרות מאד וליניאריות, המשחק לא מעודד אתכם לחקור את מפת המשחק ודואג לשמור אתכם על מסלול מקוצר עד לסוף המשימה.

המשימות גם מאד חוזרות על עצמן, יש לכם נתיב למטרה הבאה, בדרך אתם תצטרכו להתבצר מספר פעמים, אולי להילחם באיזה אל מת מיוחד וזהו. כל משימה לוקחת בקושי שעה, ואפשר לסיים את כל המשימות בפחות מארבע שעות משחק. גם המצב PVP מרגיש לא אפוי עד הסוף, ולא באמת מרגיש כאילו השקיעו בו אלא פשוט שמו אותו שם כדי לצאת מידי חובה.

כמו כל משחק טרי שהרגע יצא, גם world war z סובל מבעיות טכניות כאשר הרצינית ביותר כרגע היא בעיית הניתוקים הנוראית, ושחקנים רבים מתלוננים על בעיות התחברות ושרתים לא יציבים שקוטעים את המשחקיות. בעיה נוספת שהרבה נתקלו בה (וגם אני לצערי) היא בעיית השמירה הנעלמת, שהורסת את קובץ השמירה וגורמת לכם לאבד את כל ההתקדמות שלכם ומכריחה אתכם להתחיל את המשחק מהתחלה. גם הAI סובל ממגוון של בעיות נוראיות, ודמויות במשחק נוטות פשוט להעלם בלי סיבה, מה שמאד מעיק כי לרוב אלו דמויות קריטיות שגורמות למשימה להיכשל.  

לסיכום:
World War Z מציג את עצמו בהתחלה במשחק מאד מושקע עם הרבה מאד צעצועים, מגוון של מקצועות ונשקים שאפשר לשדרג, סביבות משחק מפורטות ואויבים מושקעים מאד. אבל מאד מהר המשחק קורס על עצמו ומגלים חוויה שחוזרת על עצמה, ללא הרבה אתגר וקצרה בצורה מעליבה ביחס למחיר שהיא דורשת. המשחק מרגיש כאילו העבודה עליו נעצרה באמצע הדרך מה שמאד מאכזב משום שאם היו מאזנים את דרגת הקושי, פותחים יותר את העולם ומשקיעים במשימות יותר מעניינות ומאתגרות, מלחמת העולם Z היה יכול להיות משחק co-op נהדר אבל במקום זה הוא מרגיש כמו דמו קצרצר, מאד יפה אבל לא מעניין במיוחד.