זלאטן: "פיפ"א שנים מרוויחה כסף על חשבוני"

כוכב מילאן תקף, בייל הצטרף. עוד שחקנים ילכו בעקבותיהם?

מערכת אתר ערוץ הספורט
מערכת אתר ערוץ הספורט  24.11.20 - 19:30
תחילת כתבה

לאורך השנים פיפ"א השתמשה בפרצופים של השחקנים השונים מרחבי עולם הכדורגל, והפכה אותם לדמויות וירטואליות. למרות הפופולריות, מסתבר שיש שחקנים שזה מפריע להם. החלוץ בתקפה נגד פיפ"א ו-EA SPORT, תרתי משמע, היה זלאטן איברהימוביץ'.

הכוכב של מילאן צייץ בשני בערב: "מי נתן לפיפ”א ול-EA SPORT אישור להשתמש בשם שלי ובפרצוף שלי? אני לא מודע לכך שאני חבר בארגון השחקנים העולמי (FIFPRO) ואם אני כן אז אני שם בלי לדעת על זה דרך תמרון מוזר כלשהו”.

השבדי הוסיף: "בוודאות לא אישרתי מעולם לפיפ”א או ל-FIFPRO להרוויח כסף תוך שימוש בי. מישהו מרוויח כסף מהשם והפנים שלי בלי כל הסכמה לאורך כל השנים האלה, זה הזמן לחקור את העניין הזה”. גם בייל הצטרף אליו כשצייץ: "זמן לחקור".

כפי שזה נראה, המחאה לא תעצור כאן. ב"אתלטיק" דווח כי שחקנים נוספים יצטרכו לאיברהימוביץ' ובייל ויתנגדו לכך שהמשחק ישתמש בדמויות שלהם. לפי החוק, כדי ליצור את אותן דמויות, למשחק חייב להיות אישור עם הקבוצה של השחקן או עם השחקן עצמו.

ל"אתלטיק" נמסר על ידי עורך דין ספורט כי "נושא השימוש בשמות שחקנים ותמונות בתוך משחקי וידאו הוא כבר זמן רב נושא שנוי במחלוקת. המצב מסובך בעקבות הכללים המשתנים בין תחומי השיפוט". בשנת 2003, שוער גרמני תבע את EA על כך שהשתמשו בשם שלו ללא כל אישור".

יש לציין כי ארגון השחקנים העולמי לא הגיב לעניין, אך EA כן התייחסה לאירוע, בהצהרה שנשלחה לתקשורת ההולנדית: "יש לנו את הזכויות להשתמש בדמות של זלאטן איברהימוביץ' כחלק מהעסקה שלנו עם מילאן".