הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

החיסון לקורונה: פוטבול מנג'ר 21

איך המגיפה העולמית השפיעה על המשחק והאם התוספות החדשות משנות?

מתן שקרוב  27.11.20 - 17:26

איפשהו באמצע השנה שעברה כשהנגיף המעצבן עם העטלפים פרץ לחיינו, והייתה לי תובנה מטרידה בכל הנוגע לפוטבול מנג'ר: חששתי מכך שהסיטואציה החדשה תמנע מהמשחק הבא להיות מופץ, ונצטרך להסתפק רק בעדכון סגלים נרחב כמו שפרו אבולושן עשו השנה - אבל בלי היכולת להתהדר במשהו חדש.

ואז הגיעה ההודעה המרגיעה של מיילס ג'קובסון – היוצר של פוטבול מנג'ר שהודיע חגיגית: "ממשיכים למרות הקורונה, ועושים מאמץ להיות המשחק הטוב ביותר שאפשר". אבל עם המצב החדש בעולם, הדילמה העיקרית הייתה איך יוצרים משחק שהוא מצד אחד שואף להיות ריאליסטי, אך מצד שני מספק אסקפיזם. בטח בים של אי ודאות. לשמחת כולנו, ג'ייקובסון טוען שהוא והמפתחים מצאו את נקודת האמצע.

אז חיכינו חיכינו - והבטא שוחררה ב-10.11, ובתור אחד שרוכש את המשחק מראש באופן קבוע ומתנסה במשחק שבועיים מראש, תנו לי לומר לכם בודאות: הם שוב הצליחו, ובגדול. גם השנה רמת העומק שהמשחק מגיע אליהן, כמו האיזון הכלכלי בכדורגל בגלל המגפה והדיוק לחוקים של פיפ"א עד לפסיק הכי קטן, לבין העובדה שעדיין יש קהל במגרשים ואין אזכור למגיפה שמשתקת קבוצות - הוא פשוט נהדר.

מצד אחד חוקי המשחק הורגלו לזמני הקורונה עם חמשת החילופים ויותר שחקני סגל על הספסל. כמו כן, המצב הכלכלי של הקבוצות השתנה והמחירים של השחקנים הפכו להיות מעט יותר ריאליסטיים (אף על פי שייתכן וזה ישתנה בעונה השנייה ומעלה). מצד השני - יש קהל במגרשים, ובמציאות אין. המשחק למעשה לא מדבר על הקורונה כמחלה - זאת אומרת שאף שחקן לא חולה בקורונה ומכניס את כל הקבוצה לבידוד, ושינויי משחקים או דחיות ספונטניות בגלל הקורונה - אינן חלק מהמשחק.  בעולם המנג'ר- הקורונה קיימת, אך לא משתלטת.

אחת מהתוספות למשחק השנה הוא הוספת XG למנג'ר, ומההתחלה ידעתי שזו התוספת שמעניינת אותי יותר מהכל.  ומה אומר לכם? מדובר בעולם שונה לחלוטין. קודם כל, ניתוח המשחק עלה מדרגה בעקבות ה-XG, שמעניק הרבה יותר אפשרויות להבין התקפית את הקבוצה , ומה חסר לה כדי להצליח.

כתוצאה אפשר גם להבין את הקבוצה מבחינה הגנתית, ובעצם לשפר המון מהמשחק של הקבוצה תוך כדי תנועה - באמצעות כמה הבנות פשוטות. אז נכון שבאג מעצבן מנע ממני לפתוח בעונה עם אהובתי מכבי חיפה, אבל זה לא מנע ממני לשחק.

הכותר הותיק עשה גם השנה עוד כמה התאמות למציאות: הראשון ביניהם הוא המעבר מטון דיבור, לשפת הגוף בכל הקשור לתקשורת בין המנג'ר לבין השחקנים. ההחלטה שלכם באיזו שפת גוף להתנהג קובעת המון, בין אם במהלך פגישה עם שחקן על חוזה, בין אם זה במהלך המשחק או הצעקות שאתם צועקים מהקו. להכל יש השפעה גדולה מאוד.

ההתאמה השנייה היא מעבר מאחוזי כשירות למראה GPS. למרות שיש יש על כך כמה וכמה ויכוחים באתרים ובלוגים של המשחק ברחבי העולם, דעתי היא כזו:" למאמן במציאות אין אפשרות לדעת שהשחקן שלו ב-60% כושר, כי אין באמת מדד שמודד את זה. המדד היחיד החשוב הוא מדד ה-GPS והעייפות של השחקן נמדדת על פי המדדים הללו. כך שאני חושב שכל תוספת שמעניקה עוד ריאליזם למשחק הריאליסטי ביותר בתחום - מבורכת לחלוטין.

המשחק לא מפשל גם בדברים הקטנים יותר: שינויים בדרך הצעקות מהקווים במהלך המשחק, אפשרות לפנות לסוכן של השחקן כדי לדעת האם הוא פנוי להעברה, המעטפת הטלוויזיונית שקיבל ה-Preview לקראת כל משחק, או אפילו הדרך הגרפית בה מוצגת מסיבת העיתונאים - כל אלה גורמים יותר ויותר לראש לחשוב, להנות ולהרגיש חלק מההצגה.

לסיכום
בהתחלה נורא חששתי קצת לפני המשחק הזה ומה שאקבל, אבל ככל שנחשפו השינויים והחידושים ומהרגע שהמשחק הגיע אליי לידיים - ההתלהבות חזרה ובגדול. לדעתי, זה המשחק הטוב ביותר של הכותר הותיק מזה עשור. אנחנו אומרים את זה כל שנה ועל כל משחק. גם פיפ"א וגם 2K, אבל במקרה של מנג'ר זה באמת נכון - המשחק מרגיש מציאותי מתמיד, והתוספות החדשות באמת משנות את הדרך שבה אתם תשחקו.

ועוד לא דיברנו בכלל על כך שהמשחק חוזר גם לקונסולת האקס בוקס - וגם על הגרסה הזו אני מתכנן לחרוש לא מעט ולבצע השוואות. אז כמו שאומרים בטריילר של המשחק - תעלו לשחק, תשתיקו את המבקרים שלכם, ותביאו את הקבוצה שלכם לגדולה.

עותק הסקירה התקבל תודות לעדלי יונייטד, היבואנית הרשמית של פוטבול מנג'ר 2021 בישראל.