כשסאות פארק הורידה משחק של EA מהמדפים

תקרית מביכה מ-1998 הובילה לנזק עבור ענקית המשחקים

מתן בן ישי  08.01.21 - 13:42
תחילת כתבה

לכל משחק שיוצא לשוק יש הגדרת גיל ואזהרות על תוכן אלים ובוטה, אבל מה קורה כשמה שהבטיחו על האריזה לא באמת מתקיים בפועל? ובכן, חברת EA חוותה זאת על בשרה כאשר פרק הפיילוט של סדרת האנימציה הסאטירית והמאוד בוטה -  סאות פארק, נצרב על גבי אחד מהמשחקים שלה ללא ידיעתה, עד שזה היה מאוחר מידי.

קצת רקע קצרצר לפני שנתחיל: בשנת 1992, שני יוצרי הסדרה סאות פארק- טריי פארקר ומאט סטון היו סטודנטים באוניברסיטת קולרדו. הם יצרו באמצעות גזרי נייר את הסרטון "ישו נגד פרוסטי", ולאחר מכן הקרינו אותו בפסטיבל סרטי הסטודנטים באותה שנה.

זהו למעשה הפיילוט המאוד ראשוני של מה שעתיד להפוך להיות סאות פארק בעתיד: ילדים שמזכירים מאוד את הרביעיה המפורסמת, בונים איש שלג ומנבלים את הפה. כאשר הילדים שמים את הכובע על פרוסטי איש השלג , ממש כמו בשיר - הוא מתעורר לחיים, אך עם טוויסט של סאות פארק: הוא יוצא למסע הרג. ישו (כמובן) מגיע להציל את המצב, ואנחנו לומדים על המשמעות האמיתית של חג המולד. מאוד סאות פארק.

שלוש שנים לאחר מכן, ב-1995, מפיק ברשת פוקס שצפה בסרטון היה מוכן לשלם לטריי ומאט אלף דולר על מנת להכין סרטון נוסף בסגנון, כדי שיוכל לשלוח לחברים בתור ברכת חג מולד. השניים כמובן החלו במלאכה, ויצרו את הסרטון השני שלהם -"ישו נגד סנטה".

אם "ישו נגד פרוסטי" נחשב לסבא הרוחני של הסדרה, הסרטון החדש הוא חד משמעית האבא הרוחני שלה - וניתן לראות שסטן, קייל, קרטמן וקני מופיעים שנשמעים ונראים בדיוק כמו הגרסאות העתידיות שלהם, ואנחנו למעשה צופים בבסיס של מה שעתיד להפוך בעוד כשנתיים לאחר מכן לסאות פארק המיתולוגית.

והנה אנחנו מגיעים סוף סוף לנושא העיקרי שלנו: במהלך שנת 1996 חברת EA חתמה על חוזה בלעדי עם טייגר וודס על מנת להשתמש בשחקן ובשמו כמותג על מנת ליצור סדרת משחקי גולף. ממש כמו ש-EA עושה עם פיפ"א ו-NFL וה-NHL. שנה לאחר מכן, ב-1998, שיחררה החברה את המשחק Tiger Woods 99 PGA Tour Golf למחשב האישי ולפלייסטיישן 1, שקיבל ביקורות ממוצעות.

לכל אלו שבאותם שנים היה גם מחשב אישי וגם פלייסטיישן בבית, אתם בוודאי זוכרים שהמחשב האישי יכל לקרוא את הדיסקים של הסוני, כך למעשה יכולנו לצפות ולהאזין לקבצי אודיו ווידאו שהיו צרובים על הדיסק עצמו. הבלאגן החל כאשר אנשים שעשו זאת מצאו בהפתעה על הדיסק של Tiger Woods 99 PGA Tour Golf קובץ בשם ZZDUMMY.DAT, ומי שהעביר אותו לנגן מדיה זכה לקבל הפתעה לא צפוייה : "ישו נגד סנטה" נצרב על גבי הדיסק.

הבלאגן החל כאשר אמא מתוסכלת התלוננה בפניי EA לאחר שהבן שלה צפה בפרק, ומכיוון ו- Tiger Woods 99 PGA Tour Golf מדורג כמשחק לכל הגילאים, אתם יכולים להבין את המבוכה של החברה, שאפילו כינתה את הפיילוט בתור "תוכן דוחה עבור הצרכנים". הפיילוט שוחרר על גבי 100,000 העותקים הראשונים, שאותם כמובן EA ביקשה להחזיר ולהחליף בעותקים חדשים ונקיים.

להזכירם, אנחנו בשנת 98, ומדובר בעותקים פיזיים של דיסקים ולא בהחלפת גרסה פשוטה בחנות הדיגיטלית, אלא בחתיכת כאב ראש לוגיסטי. גרסת המחשב האישי לאלו שתהו, לא כללה את הפיילוט המדובר, אך הנזק נעשה לאחר שלא מעט שחקנים שרכשו את המשחק לפלייסטישן כבר נחשפו לפיילוט המדובר, במיוחד לאחר שהשמועה התחילה לתפוס תאוצה.

אז איך זה בעצם קרה? ובכן, מסתבר שארבעה ימים לפניי שתהליך הצריבה וההפצה החל, אחד מהעובדים של EA החליט לבצע את המהלך דעת עצמו ולהוסיף את הפיילוט בין כל הקבצים של המשחק. העובד כמובן פוטר, ובחברה הפיצו את המשחק מחדש. קובץ ה-ZZDUMMY.DAT אמנם עדיין היה קיים שם, אך הוא כבר לא היה ניתן לקריאה מתוך המחשב האישי.

אז איך זה נגמר? לאלו שלא שעוקבים אחר הסדרה, זו לא תהיה הפעם האחרונה שבה סאות פארק וענקית הגיימינג יפגשו. שנים לאחר מכן מאט וטריי צוחקים בעצמם על הסקנדל כאשר בפרק הראשון של העונה ה-14 של סאות פארק, הילדים ישחקו ב- Tiger Woods PGA Tour 11 ששיחררה EA, כאשר המשחק מזכיר יותר משחק מכות מאשר משחק גולף. הפרק מכוון יותר כעקיצה על שערוריית המין של השחקן באותה התקופה מאשר התייחסות ישירה למקרה, אך עדיין משעשע.

גם בפרק החמישי של העונה ה-15, הילדים ימצאו את עצמם במשרדים של חברת EA, והם ינסו לשכנע את החברה ליצור משחק כדורסל שמבוסס על תינוקות שהוריהם צרכו סמים בזמן הריון. במהלך הפרק הילדים יפגשו גם את פיטר מור - מי שהיה מנכ"ל החברה באותה תקופה, והסדרה תמשיך לצחוק על היחסים של EA וה-NCAA (התאחדות ספורט הקולג'ים הלאומי).