האם הגיימינג יציל את שאלקה מפשיטת רגל?

בזמן שמועדון הפאר הגרמני בצרות, ניצב בפנינו תקדים שיכול ליצור מציאות חדשה

מתן בן ישי  03.03.21 - 16:13
תחילת כתבה

שאלקה אולי נחשבת לאחת מקבוצות הפאר הותיקות בגרמניה, אך לאחר שנים כמעט 117 שנים היא עשויה לרדת לליגה השנייה. שאלקה גם נחשבת לאחד המועדונים הכי פעילים בסצינת ה-eSports המתפתחת מכל הקבוצות בבונדוסליגה, ובין החלוצים בתחום.

כבר ב-2016 הם היו הראשונים מהליגה הגרמנית לזהות את הפוטנציאל של משחקים כמו ליג אוף לג'נדס, והיו בין הראשונים להשתתף בליגה האירופאית של המשחק (ה-LEC) או בסצינה התחרותית של פיפ"א ופרו אבולושן.

ההחלטה להצטרף לעולם הגיימינג וה-eSports רק השתלמה לשאלקה: בשנת 2018 לדוגמא, חברה גרמנית העניקה למועדון חסות בשווי שמונה מיליון יורו על מנת שיוכלו להשתתף ב-LEC, ליגה שבה רק עשרה קבוצות הורשו להשתתף, ושם גבר המועדון הגרמני על יריבות קשוחות - כמו פריס סן ז'רמן.

בזמן שצעדים כאלו רק העלו את הערך של רישיון ה-eSports של המועדון הגרמני, משחקים כמו ליג אוף לג'נדס לא נחים לרגע, וממשיכים לתפוס תאוצה: רק בשנת 2020 יותר מ-115 מיליון שחקנים שיחקו במשחק במהלך חודש אחד. גם הליגה התחרותית של LOL פורחת, ויותר ויותר מועדוני כדורגל או כאלה שבאים מעולם הספורט מתחילים לגלות עניין בליגה האלקטרונית הוירטואלית.

בינתיים מחוץ לעולם הוירטואלי, בעולם הכדורגל, המצב הפוך לגמרי: מעבר לעובדה שמתחוללת מגיפה עולמית שמשתקת את עולם הספורט ופוגעת בכולם, הניהול של המועדון יכל להתנהל בצורה מוצלחת יותר, מה שמוביל לביצועים לקויים על המגרש.

בנוסף לכל זה שאלקה נמצאת גם בחובות כבדים, וכל אלה מרמזים כי הקבוצה כנראה תרד ליגה בסוף העונה הנוכחית. ומה נשאר לעשות במצב כזה? למכור את הנכס הכי רווחי, שבמקרה זה גם הרישיון לליגה האירופאית של ליג אוף לג'נדס.

לפי דיווח של העיתון הצרפתי L’Équipe, שווי הרישיון של שאלקה ב-LEC עומד כעת על 20 מיליון יורו. מדובר בהחלטה לא פשוטה בכלל עבור המועדון: מצד אחד מכירה של הרישיון יוציא אותו מהבוץ הכלכלי עכשיו, אך מכיוון והוא נחשב לאחד הנכסים הרווחיים ביותר שלו - מכירתו איננה החלטה חכמה במיוחד אם חושבים לטווח הארוך.

מנהל מחלקת הגיימינג של שאלקה - טים רייכרט, הגיב לשמועות שהתרוצצו ברשת בחודשים האחרונים ואישר כי המועדון אכן שוקל למכור את הרישיון: "לאלו שלא היו מודעים לכך, מגיפת הקורונה השפיעה על מועדוני הכדורגל בכל העולם. האוהדים לא יכולים להגיע לאצטדיונים וזה אומר שהכוח הכלכלי שמניע את המועדון חסר. בנוסף, אנו נמצאים בתקופת שפל של המועדון מאז הקמתו, בזמן שנדחקנו לשוליים בבונדסליגה."

"אנו בוחנים בימים אלו מספר אפשרויות שבהן ננקוט בהתאם לסוף עונת הבונדסליגה. בין האפשרויות הללו קיימת גם מכירת זכויות הרשיון לליגה האירופאית של ליג אוף לג'נדס. נכון לעכשיו לא נקבעה החלטה, וגם במידה ונמצא את המועדון מחוץ מבונדסליגה - זה לא אומר שנהיה חייבים למכור את הרישיון".

"חשוב להבין שאנו לא מחויבים למכור את הרישיון שלנו, כפי שראיתם הוא נחשב למקור הכנסה רווחי מאוד בטווח הארוך. יש תרחישים עתידיים שבהם הרישיון יוכל רק לחזק את המועדון כולו, ואנו חייבים להיות מוכנים לכך. אנחנו מקווים כי לא נאלץ למכור את הזכויות לרישיון של המועדון לליגה האירופאית של ליג אוף לג'נדס, אך במידה ויהיו התפתחויות חדשות בנושא אנו נעדכן".

מועדונים שנקלעים לבוץ כלכלי אינו דבר חדש, במיוחד בתקופת הקורונה, ולא פעם קבוצות נאלצות למכור את הכוכבים שלהן כדי לגייס מזומנים ולתת שקט כלכלי למועדון. למעשה, לא מן הנמנע שנוצרת מציאות חדשה מול עיננו - כאשר אנו רואים כי גם רשיונות ה-eSports של המועדונים נחשב לנכס כלכלי נוסף שיכול להניב לא מעט רווחים והכנסות.