החלום ושברו: למה ליגת העל הוסרה מפיפ"א?

הסכסוך שפגע והבעיה עם הקהל הישראלי. כל הסיבות

מתן בן ישי
מתן בן ישי  12.04.21 - 13:15
ג'ובאני רוסו על עטיפת פיפ"א 2000
ג'ובאני רוסו על עטיפת פיפ"א 2000
תחילת כתבה

אין ספק שמשאלת הלב של שחקן הפיפ"א הישראלי היא שליגת העל תחזור למשחק. כל השחקנים הותיקים יכולים לזכור שעד שנת 2002 הליגה הישראלית והנבחרת נכללו ויכולנו לבחור ולשחק עם שמעון גרשון או ג'ובאני רוסו, שחקנים ישראליים הופיעו על עטיפות המשחק בגרסאות ששוחררו בארץ, ומעבר לכך - המשחק היה זמין גם בשפה העברית.

אז מה בעצם קרה ולמה אנחנו כבר לא מקבלים נציגות ישראלית במשחקים של EA? מכיוון ומעולם לא קיבלנו תשובה חד משמעית בנושא, ניתן רק לזרוק השערות, אז אלו העיקריות שמסתובבות ברשת.

הסיבה העיקרית שמסתובבת ברשת היא סכסוך שהיה למפיצה של פיפ"א עם חברת EA. השמועה טוענת שליורם ארבל היה סכסוך עם רמי וייץ, שהתערב בעניין הדיבוב והקריינות בזמן שלמפיצה של המשחק כבר היה חוזה קיים עם וייץ. לפי הטענות - הנושא הכעיס את חברת EA. כאמור, מעולם לא נאמרה אמירה רשמית בנושא, וזה מופרך שזוהי הסיבה העיקרית, ולכן נראה שהסיבה הזאת לא רלוונטית לנושא.

אני חושב שהסיבות הן הרבה יותר פשוטות מזה, אבל כמובן שהן השערות בלבד. הסיבה העיקרית ביניהן היא: כסף. בואו נודה בזה חברים. כנראה שכמות הקהל הישראלי שדורש את הליגה במשחק לא שווה את ההשקעה של EA, אחרת אני מניח שהיינו רואים אותה שם.

אז למה יש למשל את הליגה סינית ולא הישראלית? כי אי אפשר באמת להשוות. לליגה הסינית או לכל ליגה קטנה אחרת יש ה-ר-ב-ה יותר אוהדים וקהל. יש לנו נטייה לשכוח שישראל הרבה יותר קטנה על המפה ממה שאנחנו חושבים. אני בטוח שלפני ישראל יש הרבה ליגות אחרות בתור שרק מחכות להצטרף למשחק. 

זה מתקשר גם לעובדה שבעבר, בתחילת שנות ה-2000, הציבור הישראלי השתמש בעיקר בהורדות לא חוקיות של המשחק, וקיים מצב ש-EA פשוט הבינה שהקהל הישראלי לא שווה את ההשקעה. הרי למה להשקיע בקהל אם הוא לא משלם? להזכירכם, פעם לא היה אפשר לעקוף דרך האנטרנט את השחקנים ולחסום גישה למשחק ברשת.

עוד סיבה מעיקה ואפשרית לחלוטין: בירוקרטיה. בימינו על מנת שהליגה תהיה כלולה באופן רשמי בפיפ"א, EA צריכה לפנות למנהלת הליגה ולחתום על חוזים ולרכוש את הזכויות - יכול להיות שגם תהליכים בירוקרטיים אלו לא בהכרח שווים את הטרחה.

אופציה נוספת שנתקלתי בה ברשת (אך אני מציע לקחת בערבון מוגבל) הוא הסכסוך הישראלי-פלסטיני. מכיוון והמשחק נמכר בצורה מטורפת בארצות ערב, תמיד קיימת האפשרות ש-EA לא מעוניינת "להביע תמיכה רשמית" בישראל ולעצבן את השכנים שלנו במזרח התיכון, שנחשבים לקהל יעד גדול בהרבה מאיתנו. אבל כמו שאמרתי, מדובר בהשערות שקראתי ברשת כאשר ניסיתי לחקור את הנושא, אז אין צורך להרים את דגל האנטישמיות. 

אך אל דאגה רבותיי, ממש כמו ההמנון הלאומי שלנו - עוד לא אבדה תקוותנו. אל תשכחו שב-2016 חברת EA קיימה סקר אלו ליגות קטנות השחקנים היו מעוניינים לראות במשחק. ישראל אמנם לא זכתה לרוב, אך אין ספק שאנחנו עדיין זוכים להתייחסות רשמית.

עד היום המיוחל שבו זה יקרה, השחקן הישראלי ייאלץ להסתפק במודים. קהילת פיפ"א ישראל בפייסבוק היא קהילה פורה שרוצה להעניק לגיימרים חוויית משחק מקומית, בכל דרך שרק מתאפשרת להם, ובשנים האחרונות הם יצרו מוד של ליגת העל עבור פיפ"א. יוצרי המוד מבצעים את עבודתם בהתנדבות מלאה וללא כל מטרות רווח - הכל במטרה ש-EA תבין שיש ביקוש לחזרתה של הליגה הישראלית לשורות פיפ"א.

>>>לחצו כאן להורדת המוד הישראלי של ליגת העל לפיפ"א 21 למחשב האישי בלבד<<<