מסמך חושף: כך פיפ"א מדרבנת אתכם לשלם כסף

אסטרטגיית השיווק נחשפה: על ה"הימורים הלא חוקיים" של EA. הפרטים בפנים

מערכת אתר ערוץ הספורט
מערכת אתר ערוץ הספורט  28.04.21 - 17:10

תגיות: EAפיפא

תחילת כתבה

במהלך השנים האחרונות חברת EA נמצאת במצב בו בוחנים אותה וכל צעד שלה במשחק הכדורגל הפופולארי שלה, פיפ"א, תחת זכוכית מגדלת. המצב המשוחק ביותר הוא האולטימייט טים, והוא מאפשר לשחקנים להרכיב את קבוצת החלומות שלהם על ידי זכיה או רכישה של חבילות קלפים המכילות את השחקנים.

מצב המשחק הושווה להימורים לא חוקיים במדינות רבות, ולא מעט שחקנים בקהילה טענו כי EA עושה הכל כדי למשוך את השחקנים אל עבר החנות הדיגיטלית על מנת שירכשו חבילות קלפים נוספות בכסף אמיתי תמורת מטבע דיגיטלי.

כעת מסמך פנימי של EA הודלף לרשת החדשות CBC הקנדית על ידי מקור בכיר בתעשייה, ומציין בפנינו את ה"חזון" של החברה שם ניתן לראות כי שיטת השיווק של EA מכוונת את השחקנים ישירות אל מצב האולטימייט טים, הכל על מנת שימשיכו לשלם עבור מצב המשחק ובכך יגדילו את הכנסות החברה.

המסמך קיבל את הכותרת "חמישה דברים שאתם צריכים לדעת", כאשר הסעיף השלישי מציין כי המשחק "ידרבן" את השחקנים להשתמש במצב האולטימייט, והסעיף הרביעי מציין כי "האולטימייט טים הוא אבן דרך ואנו עושים כל שביכולתנו על מנת למשוך שחקנים אל עבר מצב המשחק". הסעיף החמישי ציין כי חזרתו של עולם הכדורגל יעזור לחברה להשיג את היעדים הללו.

עמוד נוסף של המסמך קיבל את הכותרת "מתחממים", שם פורט כיצד חזרתו של עולם הכדורגל לשגרה יעזור לחברה להשוות את נתוני הקלפים עם הביצועים של השחקנים בעולם האמיתי - מה שיעודד שחקנים לרכוש קלפים חדשים. מצב האולטימייט טים "ישווק" גם במצבי משחק נוספים בתוך פיפ"א, ומספר חבילות יחולקו חינם עבור שחקנים חדשים על מנת "לעודד" אותם להמשיך ולשחק ב-FUT.

המדליף ציין ל-CBC כי חשף את המשחק לאור ההתפתחויות האחרונות בחודשים האחרונים: "במשך השנים הייתה הכחשה, אך חשבתי שזה מתקבל על הדעת. והנה עכשיו הם אומרים במסמכים פנימיים שזו המטרה, ושהם מעוניינים למשוך שחקנים אל מצב המשחק על מנת שיפתחו חבילות קלפים. אני לא מבין למה שמישהו בחברה ידפיס את זה. זה נהיה יותר ויותר קשה להגן על מה שנחשב בבירור להימורים לא חוקיים".

כאמור, מצב האולטימייט טים נחשב במדינות רבות כהימורים לא חוקיים מכיוון והשחקנים אינם יודעים אילו כוכבים יצאו להם בחבילות הקלפים, והתוצאה היא רנדומלית לחלוטין. הדרך היחידה של השחקנים להשיג את אותם קלפים היא או לחרוש על המשחק, או לרכוש מטבע דיגיטלי תמורת כסף אמיתי ובכך לקנות חבילות נוספות. ההתנהלות של המצב וההתמכרות של המשתמשים כבר הוכחה לאחר שהושוותה להימורים.

בחודשים האחרונים EA חוטפת לא מעט אש מכל הכיוונים, והכל בגלל האולטימייט טים. במדינות באירופה כמו בלגיה והולנד מכניקות משחק כמו האולטימייט טים הפכו ללא חוקיות ונחשבות כהימורים לכל דבר, ואפילו אנגליה וגרמניה החלו לקדם חקיקת חוקים דומים. גם אזרחים בקליפורניה וקנדה הגישו תביעה יצוגית כנגד EA ומצב האולטימייט טים המועדדים לטענתם הימורים לא חוקיים.

בחודשים האחרונים התמודדה החברה גם עם הפרשה שזכתה ברשת לכינוי EAGate - שבו נחשף כי עובד של החברה מכר לשחקנים קלפי FUT באופן ישיר בסכומים של אלפי יורו עבור קלף אייקון בודד. בנוסף, לא מעט שחקנים מתלוננים ברשת כי EA "משנמכת" את הערך והביצועים של הקלפים על מנת למשוך ולעודד את השחקנים שירכשו עוד ועוד חבילות.

רשת CBC מסרה כי חברת EA סירבה לראיון בנושא, והגיבה: "המסמך הוצג ללא הקשר והפרטים בו לא נכונים". רק בשנת 2020 החברה דיווחה כי הרווחים שלה מה-FUT רק עולים משנה לשנה, כאשר רק ב-2020 EA דיווחה על רווחים של 1.49 מיליארד דולר מרכישות באולטימייט טים.