הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

פיפ"א נגד המונופול של EA בעולם משחקי הכדורגל

האם התאחדות הכדורגל העולמית תפתח משחק משלה?

ניר אימבר
ניר אימבר  17.10.21 - 13:10

בעקבות ההצהרה האחרונה של EA Sports בנוגע לשינוי שם אפשרי לזיכיון המשחקים שלהם ב- FIFA, החליטו בארגון הכדורגל להגיב. ביום חמישי שעבר פרסמה EA Sports הצהרה על עתידה של זיכיון המגה-פופולרי שלהם ב- FIFA, וחשפה כי החברה שוקלת לשנות את שם הזיכיון והמשחק אם האנשים החזקים בפיפ"א לא יוותרו על הדרישה הכספית הגבוהה לחוזה השנתי בין שתי החברות.

ביום שישי בערב, הגוף הבינלאומי של ההתאחדות לכדורגל הגיב באמירה חזקה, ורמז כי הם יכולים לפתח משחק כדורגל משלהם, וטענו כי הם נמצאים בדיונים עם שחקנים שונים בענף, מפתחים, משקיעים ואנליסטים.

עוד נמסר מהארגון כי הם "מתרגשים מהעתיד המשחקים והספורט אלקטרוני לכדורגל, וברור שזה צריך להיות שטח שתופס על ידי יותר מגורם אחד ששולט בסדר. פיפ"א תמתג את עצמה מחדש בכול הנוגע למשחקי כדורגל ואת הספורט האלקטרוני כדי להבטיח שפיפ"א תמיד תהיה המקום לקבל החלטות הטובות ביותר לבעלי העניין בכדורגל". בנוסף הארגון הוסיף כי הדבר יעזור "למקסם את כל ההזדמנויות העתידיות". היא גם חזרה על מחויבותה לנהל טורנירי eSports תחת המותג FIFAe שלה.

ההצהרה מגיעה ברגע מכריע הן ל-EA והן לפיפ"א. הסכם השותפות הנוכחי של EA מסתיים לאחר מונדיאל 2022 בקטאר, ומקורות בניו יורק טיימס טוענים שהשיחות נבלמו בין הצדדים עקב ההתקררות ביחסים. פיפ"א מצידה דורשת יותר סכום היותר מכפול ממה שנחתם בחוזה הקודם. EA כמובן לא מוכנה לשלם כזה סכום ולעת עתה התחילה לחפש דרכים חדשות למתג את משחקה בהנחה שאכן החוזה עם פיפ"א יסתיים. לשתי החברות יש עד סוף שנת 2021 כדי להגיע להחלטה אך לבינתיים שתיהן מעדיפות לא להגיב על השיחות עצמן.

בסופו של דבר ההצהרה של פיפ"א היא כנראה ניסיון להראות ל-EA שהם לא מתכוונים ללכת אחורה. פיפ"א רוצה שדברים יראו ולעברו דרכה או שהיא תפסיק לסייע עם מכירת המשחקים והפרסום. בנוסף לזאת, זה נראה כי פיפ"א אכן רוצה משחק תחתיה עם דגש על ספורט אקלטרוני כך שיהיה מעניין לראות אם מהלך כזה יצא לדרך ואיזה אולפן יפתח משחק מאפס שיתחרה נגד פיפ"א של EA.

למרות שהכסף נמצא בינתיים אצל EA וגם רוב הכוח מנקודת מבט עסקית, אין ספק שהמשחק יאבד גיימרים ברחבי העולם אם למשחק לא יהיו את השחקנים האמיתיים או את שמות הקבוצות, בדומה לאיך שדברים עבדו אצל קונאמי לאורך השנים עם PES\פרו. EA כנראה גם לא תתכופף בפני פיפ"א, אך מכל הבלאגן הזה אפשר לומר שלא משנה מה, מי שמנצח, אנחנו מפסידים.