סיבוב ביציע

רגע לפני שהסיבוב השני יוצא לדרך, סיכמנו את העונה עד כה דרך עיני האוהדים. אז מיהם התגלית והשחקן המאכזב? מה היה המקרה הכי שכונתי בסיבוב הראשון? וגם: הרגע שבו אוהדי מכבי חיפה איבדו אמון בלוזון והמגמה בקרב אוהדי מכבי שצריכה להדאיג את קרויף

מערכת אתר ערוץ הספורט
מערכת אתר ערוץ הספורט  16.12.17 - 12:29
תחילת כתבה

בווידאו: תוכנית מספר 3 של ליגת האוהדים

כבר קראתם או שמעתם בוודאי סיכומים לסיבוב הראשון בליגת העל. אבל יש סיכום אחד שעדיין לא יצא לכם לראות - הסיכום שלכם, האוהדים. רגע לפני שהסיבוב השני יוצא לדרכו, בחרנו להיעזר ב“ליגת האוהדים“ כדי לבדוק מה דעתם של המעודדים (או שורקי הבוז) על הנעשה בליגה שלנו ב-13 המחזורים הראשונים.

•    להורדת האפליקציה לאנדרואיד
•    להורדת האפליקציה לאייפון

עוד לפני שנגיע לסיכום הסיבוב, בואו נעבור על נתונים מעניינים בנוגע לשני המאמנים הכי מדוברים בליגה: גיא לוזון וג‘ורדי קרויף. מאמני מכבי חיפה ומכבי ת“א, בהתאמה, לא עמדו בציפיות בסיבוב הראשון ושמעו מהיציע קריאות להתפטר. במקרה של לוזון, בסופו של דבר הוא אכן סיים את דרכו עם תום הסיבוב, בעוד שההולנדי של הצהובים עדיין בתפקיד. זו הזדמנות לראות מה חשבו אוהדי שתי הקבוצות על המאמנים מדי שבוע.

אחרי כל מחזור העונה, החברים בליגת האוהדים התבקשו להעניק ציון למאמן על עבודתו - מצוין, טוב, רע או גרוע. מעניין לראות שב-4 המחזורים הראשונים של העונה, לוזון זכה לקרדיט מסוים. אמנם במחזור הראשון 60.5 אחוז מהאוהדים העניקו לו את הציון ”גרוע“ ובמחזור השלישי המספר טיפס ל-76.4, אך מנגד במחזור השני 68.7 אחוז מהציונים היו ”מצוין“ ובמחזור הרביעי 62.5 אחוז מהאוהדים אמרו שהוא היה ”טוב“.

אלא שהחל מהמחזור החמישי, בו הירוקים נראו רע וסיימו רק ב-0:0 מול 10 שחקני מכבי ת“א, האשראי אזל. מאותו רגע, אחוז האוהדים שהעניקו לו את הציון ”מצוין“ לא עבר את ה-10.7 באף מחזור, ושיא השפל הגיע במחזור התשיעי, עם 82.4 אחוז מהאוהדים שחשבו שלוזון עושה עבודה גרועה. בסה“כ, בממוצע של כל המחזורים, 63.9% מהאוהדים הירוקים נתנו ללוזון את הציון ”רע“ או ”גרוע“.

אצל ג‘ורדי הסיפור טיפה שונה, אבל המגמה מדאיגה בתקופה האחרונה. בשבעת המחזורים הראשונים, מאמן מכבי זכה בעיקר לציונים טובים או מצוינים, במיוחד לאחר אותו 0:0 מול מכבי חיפה שסידר לו 60.6 אחוז מהציון ”מצוין“ ו-30.2 אחוז מהציון ”טוב“.

אבל בארבעה מתוך חמשת המחזורים הבאים, רוב הציונים היו בצד השלילי. והכל התחיל בהפסד 2:1 לעשרת שחקני באר שבע, שגרם ל-62.1 אחוז מהאוהדים בצהוב להעניק לקרויף את הציון ”גרוע“. במחזור ה-10, רק 4.5 אחוז קבעו שההולנדי עושה עבודה מצוינת, וזה לא השתפר מאז - במחזור ה-11 המספר עמד על 4.9 אחוז ובמחזור ה-12 רק 3.8 אחוז. אז אולי מכבי ומאמנה זכו לעדנה עם הנפת גביע הטוטו, אבל כל העבודה עוד לפניהם בליגה.

וכעת נעבור לסיכומי הסיבוב. לפי ההצבעות שלכם, הקבוצה המפתיעה של הסיבוב הראשון היא, ללא מתחרות כמעט, הפועל חיפה. 76.7 אחוז מכלל האוהדים בחרו באדומים של קלינגר כקבוצה המפתיעה של הסיבוב. המתחרות שלה בסקר היו מכבי נתניה (15 אחוז), בית"ר ירושלים (5.3 אחוז) ובני יהודה (3 אחוז).

הפועל חיפה ניצחה בכל מחנות האוהדים, כולל זה של נתניה (האדומים מהכרמל קיבלו 49.6 אחוז מאוהדי נתניה, לעומת 45.4 אחוז שקיבלה מכבי נתניה). 15.4 אחוז מאוהדי בית"ר ירושלים חושבים שהקבוצה שלהם היא הפתעת הסיבוב, אבל 73.1 אחוז מהם בחרו בהפועל חיפה. ואילו 37.2 אחוז מאוהדי בני יהודה נתנו את הקול לקבוצתם, אבל גם הם נתנו 60.5 אחוז להפועל חיפה.

גם תואר הקבוצה המאכזבת של הסיבוב הראשון נוסע לחיפה, אבל לצד הירוק כמובן. 59.2 אחוז מהאוהדים בחרו במכבי חיפה כקבוצה המאכזבת של הסיבוב, כשאת הפייט הגדול ביותר נותנת לה מכבי ת"א, עם 35.9 אחוז. מכבי פ"ת (2.8 אחוז) ואשדוד (2.1 אחוז). 82 אחוז מאוהדי מכבי ת"א בחרו בקבוצה שלכם כמאכזבת ביותר (17.3 אחוז מהם בחרו במכבי חיפה), ו-93.6 אחוז מאוהדי מכבי חיפה בחרו בקבוצה שלהם כמאכזבת ביותר (5.1 אחוז הצביעו למכבי ת"א). אוהדי האלופה ומוליכת הטבלה, הפועל ב"ש, חילקו את הקולות בין מכבי ת"א למכבי חיפה (47.2 אחוז מול 48.5 אחוז). אגב, 72.7 אחוז מאוהדי מכבי פ"ת חשים שקבוצתם היא אכזבת העונה עד עכשיו.

קצת מוזר לכנות ”תגלית“ שחקן בן 25 שהספיק לשחק במכבי ת“א והפועל ב“ש, אבל הפריצה של דיא סבע השנה בהחלט מצדיקה את זה, לפחות בסיבוב הראשון. כך חשבו גם המשתתפים בליגת האוהדים, ש-58.5 אחוז מהם בחרו בקשר מכבי נתניה לתגלית הסיבוב. שלא במפתיע, בקרב אוהדי היהלומים היתרון של סבע מובהק יותר, עם 81.4 אחוזי בחירה.

אחרי מלך שערי הליגה נמצא שחקן שאת הפריצה שלו עושה בגיל מבוגר אפילו יותר - רוסלן ברסקי, הקשר האחורי בן ה-26 של הפועל חיפה, בו בחרו 23.6 אחוז מהמצביעים. מנור סולומון ממכבי פ“ת הוא הצעיר היחיד ברשימה עם 14.3 אחוז מהקולות ואת הרביעייה משלים יובל אשכנזי, שקפץ מליגה א‘ לרוטציה של בני יהודה, עם 3.6 אחוז בלבד.

התחרות על תואר השחקן המאכזב עד כה הייתה הצמודה ביותר, בין שלושה שחקנים זרים שלא מספקים את הסחורה. מי בראשם? דווקא וידאר קיארטנסון, חלוץ מכבי ת“א, שאחרי עונת בכורה גדולה אשתקד, הפך לקר כמו המדינה ממנה הוא הגיע לכדורגל שלנו.

31.5 אחוז מהאוהדים בחרו באיסלנדי, כאשר בקרב אוהדי מכבי הבחירה בו הייתה ברורה פי 2 - 62.4 אחוז מהקהל הצהוב בחר בקיארטנסון למאכזב הסיבוב. את המקום השני והמפוקפק תופס קאיו, הקשר הברזילאי שעדיין לא מצא את מקומו במכבי חיפה (29.6 אחוז) ומיד אחריו איסאק קואנקה הספרדי, שנע בין חדר הטיפולים להופעות מתסכלות על המגרש במדי הפועל ב“ש (28.5 אחוז).

המפסיד הגדול של הסיבוב הראשון הוא כנראה בלם הפועל ב"ש, שיר צדק, שבתחילת השבוע נקבע שהוא מושעה לשמונה חודשים על שימוש בחומרים אסורים, וצפוי לחזור לפעילות רק בעונה הבאה. 65.9 אחוז מכם חושבים שהעונש שצדק קיבל מוצדק, לעומת 34.1 אחוז שחושבים אחרת. רק אוהדיהן של שתי קבוצות נתנו את רוב הקולות לתשובה "עונש לא מוצדק", אגב: הפועל ב"ש כמובן (64.8 אחוז מהאוהדים) וקרית שמונה (55.5 אחוז). הגיוני, לאור העובדה שצדק משחק באחת ושיחק באחרת.

האירוע השכונתי ביותר שקרה בסיבוב הראשון, כך על פי 64.9 אחוז מהאוהדים, הוא אירוע שקרה פעמיים: בית"ר ירושלים והפועל עכו שיתפו 6 זרים במהלך משחק – בית"ר בגביע הטוטו, עכו בליגה. שתיהן הפסידו את המשחק על הדשא, כך שנמנע מפח נפש גדול יותר, אבל עדיין מדובר בשכונה שנראה שהכדורגל הישראלי לעולם לא יצליח להתעלות מעליה.

עוד אפשרויות היו מערכת היחסים בין גיא לוזון למכבי חיפה (23 אחוז מכם בחרו בה), האיום של ברק אברמוב לרדת מהמגרש במחצית המשחק בקרית שמונה בטענה שאוהדי בני יהודה קוראים קריאות גזעניות (7.2 אחוז) וההמולה שעשו מקורבי יוסי בניון בכל הקשור לספסולו של הקשר (4.9 אחוז).