הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

"אוהד הוציא נשק וירה לעבר שחקן הפועל פתח תקווה"

האזינו לפודקאסט: אייל לחמן מדבר עם הדמויות ההיסטוריות על המשחקים שפוצצו

מערכת הרדיו  05.08.22 - 13:54

דברי ימי הכדורגל בפתח תקווה שזורים בהיסטוריה של הכדורגל הישראלי. מחמש האליפויות הרצופות של הפועל פתח תקווה, שיא שמחזיק עד היום ועד שורת הכוכבים שגדלה בבית הייצור של מכבי פתח תקווה ומפארת את מדי נבחרת ישראל. בפודקאסט חדש, צולל אייל לחמן אל הרגעים הזכורים של המשחק במלאבס, ובפרק הראשון נזכר בשני משחקים אשר לא הגיעו לסיומם בנסיבות לא סימפטיות.

האזינו >>>

להאזנה באפליקציית 5RADIO, לחצו כאן.

להאזנה בספוטיפיי, לחצו כאן.

להאזנה באפל, לחצו כאן.

להאזנה בגוגל, לחצו כאן.

המשחק הראשון נערך בעונת 73/74, והיה אחד הדרמטיים וגם האלימים בתולדות הכדורגל הישראלי. אחרי שהפועל פ"ת ניצחה את ההתמודדות הראשונה במסגרת חצי גמר גביע המדינה 0:1 בחוץ את בית"ר ירושלים, שתי הקבוצות הגיעו לגומלין חם בפ"ת. יצחק בכור האורח הורחק אחרי 33 דקות וגדי צלניקר העלה את המארחת ליתרון במה שנראה כשער שיכריע את האורחים מירושלים. אלא שאלה התעשתו, קבעו מהפך וכפו הארכה. הקהל המשולהב של בית"ר ראה את הפתח תקוואים משלימים מהפך משלהם בתוספת הזמן, והחל בפוגרום שהוליד את האמרה "השחקנים ברחו לפרדסים".

"היתה שם קנוניה של השופט והקהל לא קיבל את זה", ניסה שחקן בית"ר ירושלים דאז, יצחק ז'אנו, להסביר, "ברגע שמטורף אחד פורץ למגרש וכולם מחקים אותו, וזה נגמר. זה היה אחד המשחקים הסוערים בכדורגל הישראלי".

"היה בלאגן מטורף", מספר שחקן הפועל פ"ת אז, משה שווייצר, "היינו סגורים בחדרי ההלבשה. כל המגרש היה מוצף באוהדי בית"ר. רצו אחרי השחקנים של הפועל פ"ת עם בקבוקים מזכוכית. זרקו עליי צווארי בקבוק זכוכית ומאז אי אפשר להכניס אותם למגרש". שופט העבר, יעקב שיינר, שהיה במשחק, הוסיף: "חייל אוהד בית"ר ירושלים שהגיע למשחק עם נשק ירה לכיוון של בוריס נורמן, שחקן הפועל פ"ת. רצו לפגוע באיציק ויסוקר עם צינורות השקיה. זה היה מזעזע. עברתי בכדורגל קצת ודבר כזה לא ראיתי בחיים שלו".

המשחק השני עליו דובר ושלא הגיע לסיומו, היה הדרבי של פ"ת בשנת 1980. זו היתה אחת ההצגות הגדולות ביותר של אגדת כדורגל ישראלי - ניסים כהן שמו. עם הדריבל המפורסם שלו הוא עשה ככל העולה על רוחו במגרש והוביל את מכבי פ"ת ל-1:5 מרשים, ואז ביצע השחלה אחת יותר מדי. יעקב בוטבול מהפועל פ"ת איבד את העשתונות והורחק, במה שהוביל למהומה ולפיצוץ המשחק.

"מי שהיה מעל כולם במשחק הזה.. הוא היה כוכב שבשבילו קונים כרטיס. קוראים לו ניסים כהן", נזכר היו"ר המיתולוגי של מכבי פ"ת ואוהד הקבוצה אז, אבי לוזון, "הוא נתן הצגת כדורגל. הוא עשה השחלות בין הרגליים, הברשות מימין ומשמאל, שיגע אותם. הוא התחיל להתעלל בהם בקטע שהוא בכלל לא רצה להבקיע או לבשל. הוא רק רצה להשפיל אותם. זה שיגע את השחקנים, שהתחילו לבעוט לו ברגליים".

גם שחקן הפועל פ"ת בעבר ואוהד הקבוצה דאז, דני ניראון, זוכר את ההצגה של ניסים כהן: "זה כאילו הנחיתו שחקו מהמראקנה בדרבי של פ"ת. זה לא היה כוחות. זו היתה אחת התצוגות הגדולות של שחקן ישראלי. הוא עשה לנו בית ספר, זה המשחק שהפך אותו למפורסם. זו היתה ממש השפלה ואז התחיל בלאגן ומכות בתוך המגרש. אני זוכר שיצאתי מהמגרש בוכה ואבי ביקש שאפסיק לבכות ולא אעשה לו בושות. שריר לא היה אובייקטיבי במשחק הזה. כל השריקות הלכו לכיוון מכבי פ"ת. הוא היה הגורם העיקרי לפיצוץ המשחק".