"נוצרה לסקוטלנד הזדמנות, ואנחנו ננסה לקחת אותה"

אלכס מקליש דיבר לקראת ההתמודדות מול ישראל: "שפת הגוף של כל השחקנים מראה על מוכנות". האוהדים כועסים, האצטדיון לא יהיה מלא. הפסד יביא לסיום דרכו של המאמן?

מוטי פשכצקי, שליח ערוץ הספורט לסקוטלנד
מוטי פשכצקי, שליח ערוץ הספורט לסקוטלנד  19.11.18 - 16:10

תגיות: ליגת האומות

תחילת כתבה

מעמדו של אלכס מקליש, מאמנה של נבחרת סקוטלנד, השתפר אמנם אחרי הניצחון המוחץ על אלבניה 0:4 שלשום אבל הפסד לישראל ואיבוד הסיכוי לעלות לשלב הבא בליגת האומות עשויים להביא להיפרדות ממנו מצד ההתאחדות הסקוטית. בתקשורת המקומית מדווחים בהרחבה סביב הנושא וציינו: "זו השאלה הגדולה ביותר".

היום (שני) המאמן דיבר במסיבת העיתונאים לקראת ההתמודדות מחר מול ישראל: "כולם כשירים ומוכנים. הביטחון של השחקנים מאד גבוה, אני רואה את זה בעיניים שלהם, מרגיש אותם. משוכנע שנוכל לנצח, יש לנו יתרון ביתיות. מודעים לכך שחייבים לנצח ויודעים שישראל בכושר טוב, אבל אנחנו מרגישים חזקים ומקווים שהקהל ייתן לנו דחיפה אדירה. הרבה שחקנים ששיחקו בחיפה לא איתנו בגלל סיבות כאלה ואחרות. אף אחד לא אוהב להפסיד, אבל כשמפסידים מסתכלים על המשחק הבא וחושבים קדימה כדי לתקן, ועשינו את זה באלבניה בצורה מצוינת. לומדים ממצבים קשים ומפציעות, ומתחזקים".

"אני לא חושב שמי שלובש את חולצת הנבחרת אז אין ממנו ציפיות", הוסיף המאמן. "ברור שיש, גם ממני כמאמן. השתמשנו במשחק האחרון בשחקנים חדשים, וזה תהליך נכון. שימוש נרחב בשחקנים האלו יובילו אותנו למקום טוב יותר. מודעים להזדמנות שנוצרה, לקחנו אותה בשתי ידיים. שפת הגוף של כולם מראה על מוכנות. שחקני נבחרת ישראל מלאים באמביציה וכישרון. חלקם משחקים באירופה ברמה גבוהה. שחקנים כמו דאבור וחמד הם נהדרים, אבל גם לנו יש שחקנים טובים ששיחקו נהדר נגד אלבניה והם מסוגלים להתעלות".

בין 20 ל-30 אלף צופים בלבד יגיעו מחר (שלישי) להאמפדן פארק מחר, כשהמשמעות היא שחצי מהמקומות באצטדיון לא יאוישו. "האוהדים לא אוהבים לשחק באצטדיון הזה בגלל התוצאות שלנו בו, אבל בעיקר בגלל שהאוהדים כועסים על כך שהמשחק לא ביום שבת ב-3 אחה"צ", צוין בתקשורת הסקוטית. "זו המסורת שלנו לשחק בשעה הזו ביום שבת אבל לא מתירים לנו. להרבה מאוד אנשים בסקוטלנד אין אפשרות לקחת יום חופש מהעבודה ולנסוע מרחק כדי לראות משחק של הנבחרת".

על פי ההערכות, מקליש לא מתכוון לשנות את ההרכב שפתח ושיחק מצוין בניצחון על אלבניה, גם בשל היכולת וגם לאור העובדה כי למאמן שעבורו זו קדנציה שנייה, יש לא מעט פצועים וחיסורים. "מבחינת האוהדים, הם לא סגורים על מקליש כמאמן. ישנם כאלו שחושבים שאחרי 2007 אז הוא אימן, לא הגיעה לו קדנציה נוספת, אבל מצד שני לא כל הבעיות קשורות בו".

שחקני סקוטלנד שנחתו בין שבת לראשון בחמש לפנות בוקר ערכו אימון שחרור אתמול והבוקר (11:00, שעון סקוטלנד), יערכו אימון מסכם באצטדיון בו ייערך המשחק. כשעתיים אחר כך תקיים היריבה מסיבת עיתונאים. העיתונאים שביקרו את מקליש על המערך של חמישה שחקני הגנה ידעו גם לפרגן לאחר שהמאמן עבר לשחק עם רביעיית הגנה וכך הוא מיועד לשחק גם מחר. "האוהדים והתקשורת חשבו שכך יהיה נכון עבור הנבחרת הסקוטית לשחק, אבל מקליש לא האמין בזה, עכשיו עם כל הפציעות והחיסורים לא הייתה לו ברירה והוא הבין שזה הדבר הנכון לעשות", אמר אחד העיתונאים.

הסקוטים בונים על היכולת הפנטסטית של ראיין פרייזר וג'יימס פורסט שיפתחו באגפים, ומבחינתם הם אלו שיהוו את האיום הכי גדול על הנבחרת שלנו. פורסטר כבש צמד במשחק מול אלבניה ופרייזר שמצליח מאוד בבורנמות' ומוביל את הפרמיירליג בבישולים, כבש את שערו הראשון במדים הלאומיים בשבת האחרונה.

גם סקוט מקנה דיבר במסיבת העיתונאים לפני המשחק: "אנחנו מגיעים עם המון ביטחון אחרי המשחק הקודם. אחרי ניצחון חוץ זה נותן יותר כוח. ניתן את הכל כדי לנצח. מרגישים מאד בטוחים שנגיע וננצח כדי לעלות שלב. אנחנו יודעים הרבה על ישראל, לא מזלזלים בהם. נעשה את ההתאמות במשחק מחר כדי להיות מוכנים. זה הצ'אנס הכי גדול שלנו להגיע ליורו, ניצחון יקרב אותנו מרחק שני משחקים. אסור לתת להזדמנות כזו לברוח מבין האצבעות".

"היינו מאוכזבים בסיום המשחק הקודם אחרי ההפסד. אספנו את עצמנו, שמנו הכל מאחור. נצטרך לשמור על החלוצים יותר טוב ולהאט אותם כדי שלא יסכנו את השער. נצטרך את האוהדים מאחורינו. היו לנו משחקים קשים, אבל אווירה ביתית יכולה לעזור. אם נעלה וניתן את הניצחון שצריכים, האוהדים יהיו מאחורינו. האצטדיון לא יהיה מלא, אבל אני מקווה שכל מי שיגיע יקבל תמורה מלאה לכספו".