הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

נציגות המחוז: מעקב דירוג הישראליות באירופה

הניקוד המחמיא אחרי המחזור הראשון של שלב הבתים, הזינוק המטאורי של מכבי חיפה בדירוג הקבוצות, איפה מכבי ת"א ומה אנחנו צריכים לעשות כדי להוסיף עוד נציגה במפעלים? מעקב

מערכת אתר ערוץ הספורט
מערכת אתר ערוץ הספורט  17.09.21 - 14:30
ישראל במקום ה-23 בדירוג (צילום: אלן שיבר)
ישראל במקום ה-23 בדירוג (צילום: אלן שיבר)

המפעל רק עושה את צעדיו הראשונים, אבל נדמה שהקונפרנס ליג נועד עבור הקבוצות הישראליות. מכבי ת"א ומכבי חיפה העפילו לשלב הבתים מבלי להזיע יותר מדי, ולא היה רחוק שגם הפועל ב"ש תייצג אותנו בהמצאה החדשה של אופ"א. המשמעות היא שלא רק נראה את הקבוצות הישראליות משחקות במפעלים האירופאים גם בחורף, אלא שגם הן יוכלו להשיג ניקוד שיעזור לנו לטפס במעלה הדירוג של אופ"א ואולי לשפר עמדות לקראת העונות הבאות. מהשבוע נתחיל במעקב אחרי הדירוג של ישראל, מכבי ת"א ומכבי חיפה.

הדירוג של ישראל
הסבר: הדירוג נקבע על פי ההופעות של חמש השנים האחרונות במפעלים האירופאים וקובע כמה נציגות יהיו לכל מדינה במפעלים ואיפה הן יתחילו את המסע שלהן (סיבוב מוקדמות ראשון, סיבוב מוקדמות שני, ישר בבתים). הדירוג בסוף העונה הנוכחית לא רלוונטי לעונה הבאה, אלא לעונה שאחריה. כלומר, הדירוג בסוף עונת 20/21, יקבע כמה נציגות יהיו לנו בכל מפעל ואיפה הן יתחילו בעונת 22/23. בעונה הבאה כבר נקבע כי ישראל תהיה מדורגת במקום ה-21 (האלופה מתחילה בשלב המוקדמות הראשון של ליגת האלופות, שלוש הנציגות הנוספות מתחילות בשלב המוקדמות השני של הקונפרנס ליג). את העונה הנוכחית התחילה ישראל במקום ה-23 בדירוג.

המצב הנוכחי של ישראל: אחרי מחזור אחד בשלב הבתים הנציגות הישראליות צברו בסך הכל 4.25 נקודות. זה לא נראה הרבה, אבל זה מציב את המדינה במקום הרביעי בסך הכל (יש לציין כי הנציגות מהליגות הבכירות קיבלו פחות הזדמנויות להשיג ניקוד כי הן התחילו את המפעלים בשלבים מאוחרים יותר). לפנינו נמצאות רק שבדיה (4.875), הולנד (4.8) ושווייץ (4.5). הניקוד הזה מתווסף לארבע העונות הקודמות ומציב אותנו במקום ה-23 בדירוג עם 21.875, לא רחוק מדנמרק שבמקום ה-22 (21.975). כדי להוסיף נציגה חמישית במפעלים ישראל צריכה לסיים את העונה במקום ה-15. זה לא בר השגה בגלל שתי עונות חלשות - 18/19 (2.625) ו-19/20 (2.375). לשם הפרופורציה, אם הדירוג היה נקבע על פי שתי העונות האחרונות ישראל היתה מדורג במקום השמיני המקנה לאלופה מקום אוטומטי בשלב הבתים של ליגת האלופות.

התחלנו את העונה: מקום 23
כרגע: מקום 23
בעונה הבאה: מקום 21

דירוג מועדונים
הסבר: כמו בדירוג המדינות, דירוג המועדונים נקבע על פי ההופעות בחמש השנים האחרונות במפעלים האירופאים. לכן מכבי ת"א תדורג גבוה בהרבה ממכבי חיפה, שנעדרה מאירופה במשך כמה שנים. ככל שהניקוד של המועדון יהיה גבוה יותר, כך יהיה לו סיכוי גדול יותר להיות מדורג ולקבל הגרלה נוחה יותר. בניגוד לדירוג המדינות, אצל המועדונים בסוף העונה נקבע הדירוג לעונה שאחרי. כלומר, הניקוד של מכבי ת"א ומכבי חיפה בסוף העונה יהיה זה שיקבע אם הן יהיו מדורגות או לא באירופה כבר בעונה הבאה.

מכבי ת"א: הצהובים אמנם איבדו את 16/17 המצויינת (5 נקודות), אבל עדיין נמצאים במצב נהדר. העונה הם צברו 2.5 נקודות אחרי שהשיגו 8 בעונה שעברה ומדורגים במקום ה-73 יחד עם אלופת צרפת ליל, אלקמאר ואפואל ניקוסיה ומעל לסטר ו-ווסטהאם. המשמעות היא שמכבי ת"א תהיה, ככל הנראה, מדורגת בכל מפעל בו תתחיל את המוקדמות, אם זה ליגת האלופות או ליגת המחוזות.
התחילה את העונה: מקום 71
כרגע: מקום 73

מכבי חיפה: הירוקים לאט לאט בונים את הדירוג שלהם, ואחרי מחזור אחד בשלב הבתים של הקונפרנס ליג הם עלו ל-6.5 נקודות בסך הכל. צריך לציין שבמשך שלוש עונות הם לא צברו בכלל נקודות, כך שכל עונה עם עלייה לשלב הבתים היא קריטית להמשך. כרגע הם במקום ה-164 באופ"א יחד עם סיבאספור, לוצרן ודומז'אלה. הסיכוי שלהם להיות מדורגים בסיבובים הראשונים של המפעלים האירופאים עלה, אך בהמשך הם ייאלצו לפגוש יריבות חזקות יותר.
התחילה את העונה: 250
כרגע: מקום 164