הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

85 שנים אחרי: קבוצה ישראלית תשחק בברלין

מאוונס ועד למצעד של היטלר. חיפה תגיע לאיצטדיון האולימפי ותפגוש את אוניון

מערכת אתר ערוץ הספורט
מערכת אתר ערוץ הספורט  19.09.21 - 16:08
תחילת כתבה

85 שנים אחרי אחד מאירועי הספורט השנויים במחלוקת שידע העולם, קבוצה ישראלית תדרוך לראשונה במקום בו הכל התחיל. ב-30.9 תתייצב מכבי חיפה באיצטדיון האולימפי בברלין, היכן שאדולף היטלר וחברי המפלגה הנאצית הוציאו לדרך את אולימפיאדת ברלין 1936, שם תפגוש את אוניון המקומית במסגרת הקונפרנס ליג.

כאמור, המשחקים האולימפיים בבירת גרמניה ייזכרו בעיקר הודות לדרך בה שימשו כבסיס תעמולה למפלגתו של היטלר. זו היתה האולימפיאדה הראשונה אי פעם ששודרה בטלוויזיה, כשמטרתה היתה להציג לעולם את עוצמתה של גרמניה הנאצית.

עם זאת, אחד האירועים הזכורים ביותר מהמשחקים האולימפיים ב-1936 היה דווקא אחד מאלו שהדגישו את נקודות התורפה של השלטון הגרמני. למול עיניו הבוחנות של אדולף היטלר ביציע, זכה האצן האמריקני השחור ג'סי אוונס במדליית הזהב ב-100 מטרים, תוצאה אותה התקשה השליט הנאצי לקבל כשזה עזב את האיצטדיון לפני טקס הענקת המדליות. מבחינתו, ערעור עליונותו של הגזע ה"ארי" היה נושא בל יעבור. אגב, אותו אוונס המשיך וזכה בזהב ב-200 מטרים, קפיצה לרוחק ובשליחים והפך לראשון אי פעם שזוכה בארבע מדליות באולימפיאדה אחת.

בצל טעמם המר של המשחקים בברלין, היו רבים שהחרימו את התחרות, ביניהם אלופים אולימפיים וכמובן ספורטאים יהודים רבים. למעשה, באותה שנה (1936) אורגנו משחקים אולימפיים אלטרנטיביים בשל חוסר הרצון של רבים לקחת חלק באירוע שקשה היה לפספס את חלקו בתעמולה הנאצית.

כעת, 85 שנים אחרי אותם משחקים באיצטדיון האולימפי בברלין, יגיעו ברק בכר וחניכיו להתארח אצל אוניון המקומית. הירוקים יהפכו לקבוצה הישראלית הראשונה שמשחקת באיצטדיון, שעד לעבר הלא רחוק נחשב לאחד מסמלי המפלגה הנאצית.