הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

"יהודי מחורבן": טענות לאנטישמיות בברלין

נאצות, איומים, הצעדות במועל יד ונסיון לשרוף דגל. מה שחיכה לחיפה

מערכת אתר ערוץ הספורט
מערכת אתר ערוץ הספורט  01.10.21 - 10:05
(getty)
(getty)

עבור שתי הקבוצות שעלו אמש (חמישי) לדשא של האצטדיון האולימפי בברלין, זה היה ערב היסטורי: מכבי חיפה, האורחת, היתה הקבוצה הישראלית הראשונה אי פעם שהתייצבה למשחק באצטדיון הבירה הגרמנית, 85 שנה אחרי המשחקים האולימפיים הידועים לשמצה ב-1936 בעיר. מנגד, עבור אוניון ברלין זה היה המשחק הביתי הראשון במסגרת אירופית מזה עשרים שנה, מאז שיחקה מול ליטקס לובץ' הבולגרית בגביע אופ"א באוקטובר 2001.

אלא שהדשא לא התחשב בהתרגשות ובפעמי ההיסטוריה. על הדשא שיחקו כדורגל, ושם זה היה נוק אאוט מובהק לטובת הגרמנים עם 0:3 קליל. גם העיתונות הגרמנית התייחסה למשחק בהתאם: ב"פרנקפורטר אלמיינה", במאמר סיכום המשחק, ציינו כי עבור השוער הביתי, פרדריק רונואו (השוער המחליף של אנדריאס לוטה, מי שבדרך כלל פותח), "זה לא היה יכול להיות רגוע יותר". גם ב"קיקר" טענו כי למרות השיפור במשחק של מכבי חיפה במחצית השנייה, היא החזיקה בכדור, אבל בעיקר בעיגול האמצע. "היא לא הצליחה לייצר סכנה", כך נכתב.

ובעוד על כר הדשא היה ברור לכולם מי הקבוצה הטובה יותר, בגרמניה בעיקר עסקו במה שהתרחש ביציעים. אם אמש ה"שפיגל" החמיא לאוהדים הירוקים ש"קפצו, שרו ועוררו המון רעש" - אזי שהבוקר התעוררה תלונה של “Junge Forum Berlin” (קהילה גרמנית-יהודית נגד אנטישמיות), שהאשימה את האוהדים הגרמנים בקריאות אנטישמיות.

"אוהדי אוניון איימו עלינו ביציע המעורב", כתבו האוהדים ברשתות והוסיפו: "הם זרקו עלינו בירות וקראו לנו 'יהודים מחורבנים'". עוד נכתב כי אוהד של אוניון ברלין ניסה להדליק דגל ישראל, דבר שלבסוף נמנע לאחר התערבות של המשטרה המקומית - שעדיין לא התייחסה לאירועים המכוערים. אוניון עצמה, כך דווח, תנסה לאתר את הנוגעים בדבר ולהענישם.

ב"אתלטיק" דווח הבוקר ש"אופ"א ממתינה לדו"ח השיפוט מהמשחק בין אוניון ברלין למכבי חיפה לפני שתחליט באילו פעולות לנקוט בנושא".

מלבד האירועים הללו, האווירה במשחק ענתה על הציפיות. "אחרי הכל", ציינו ב"שפיגל", "חיפה היתה הקבוצה הראשונה ששיחקה באצטדיון שנבנה עבור הנאצים במשחקי התעמולה של 36'. האווירה עשתה צדק עם האירוע ההיסטורי. מכבי התקבלה בתשואות, והכרוז הקריא את ההודעות בעברית".

"על כר הדשא", הם המשיכו, "היריבה מעיר הנמל הצפונית בישראל לא קיבלה שום מתנות. חיפה בתחילת המשחק לא נראתה רע בכלל, אבל האורחים לא הצליחו לייצר יותר מדי מתח בהגנה של אוניון. בסוף היא כבר נראתה חסרת ישע. לפחות התיפוף של אוהדי חיפה", אמרו שם, "נמשך למרות התבוסה הקשה".

צפו באוהד אוניון ברלין מצדיע במועל יד >>