הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

חיזוק מבפנים: מה מביא ברק יצחקי למכבי תל אביב?

מהרגע שפרש, יועד ברק יצחקי להיות הדמות המקצועית המובילה במכבי ת"א - אך מהר מאוד הוא נזרק, לפחות זמנית, להיות מאמן בתקופה סוערת. השינוי באימונים והחיבור לשחקנים. מבט לבפנים

תומר לוי
תומר לוי  04.11.21 - 12:40

נראה שזה היה מזמן, אבל חלפו רק שלוש וחצי שנים מאז הודיע ברק יצחקי על פרישה מכדורגל ועד שהוא מצא את עצמו על הקווים של מכבי ת"א, גם אם זה באופן זמני. מיד עם ההודעה על תליית הנעליים הצטרף יצחקי לצוות הניהולי, עד שבקיץ האחרון יצאה ההודעה הרשמית: הוא יהיה המנהל המקצועי ויצטרף לבני דורו אליניב ברדה וגל אלברמן, שעושים זאת בהפועל ב"ש ובמכבי חיפה. מי שהיה ידוע במגע הקסם שלו על המגרש יצטרך לתרגם אותו גם אל מחוצה לו.

כזכור, המודל עבור התפקיד הזה במכבי ת"א, ג'ורדי קרויף, ירד לבסוף אל הקווים, אבל בשיחות עם אנשים בסביבתו מבהיר יצחקי כי הוא היה רוצה לחזור ולשמש כמנהל מקצועי אליו התכונן ולמד וכל הסימנים במועדון מעידים על כך שימונה בקרוב מאמן קבוע. עד אז הצהובים שמו את מבטחם במי שמכיר את המערכת מצוין כשחקן וכמנהל, אבל טירון יחסית בכל הנוגע לאימון.

הפרמיירה של יצחקי אחרי הפיטורים של ואן לוון שהצניחו אותו לתפקיד עברה בשלום, עם חזרה מפיגור ו-1:3 בחוץ על עירוני קרית שמונה. הערב (19:45) מחכה לו אלופת פינלנד HJK הלסינקי, אחרי ה-0:5 בחוץ ובראשון דרגת הקושי תעלה משמעותית עם הדרבי מול הפועל ת"א וניר קלינגר. לאחר מכן, מאמינים במכבי ת"א, כבר יהיה מאמן חדש.

עוד כשהיה שחקן, קרויף היה זה שהמליץ להכניס את יצחקי למערכת. הוא זיהה אצלו יכולת להתקדם בתוך המועדון. לאחר מכן היה זה מנספורד הכין אותו לתפקיד של מנהל מקצועי. במכבי ת"א טוענים שיצחקי הוא הוכחה שלא צריך להביא בעלי תפקידים מבחוץ, אלא אפשר להכשיר אנשים מהבית.

במסיבת העיתונאים לקראת הלסינקי ציין הקפטן שרן ייני כי יצחקי ביצע כמה שינויים מאז נכנס לתפקיד המאמן, ושהוא לקח השראה ממאמנים שעבדו בעבר במועדון כמו פאולו סוזה ופאקו אייסטראן. יש לציין כי השיטה נותרה דומה, וגם ההרכב מול ק"ש היה כמעט זהה לגמרי לזה שוואן לוון הלך איתו, אבל השינויים מורגשים בתוך האימונים עצמם, כך על פי השחקנים: "קודם כל, אצל פטריק היינו עובדים המון על 'קרוסים' לתוך הרחבה ופחות על דברים אחרים. אצל ברק, לדוגמא, עובדים הרבה על סיומות, מה שלא היה אצל פטריק. זה מאוד חשוב".

מעבר לשינויים באימון, מתחילת דרכו בצד הניהולי במכבי ת"א יצחקי היה מאוד מחובר לשחקנים, והוא שומר על הגישה הזו גם כמאמן, אבל יודע שהוא צריך לעשות התאמות בתפקיד החדש. לצד סמול טוק ושיחות אישיות קצרות על המגרש באימונים, הוא מקפיד גם על רצינות ועבודה קשה תוך ניסיון להחדיר את האופי שלו לשחקנים. "יש רצון גדול של השחקנים להוכיח לברק שנעשה הכל להחזיר את ההצלחה למכבי ת"א", ציין אחד השחקנים, "מאוד מזדהים איתו ורוצים שכולם יצליחו".

עוד כשהוא היה בתפקיד ניהולי, יצחקי היה מדבר עם השחקנים ומכוון אותם. הם היו באים אליו עם הבעיות, והוא נתן מילה טובה ודחף. כך היה עם אוסאמה חלאילה, אילון אלמוג וטל בן חיים, שלושה שקיבלו פחות הזדמנויות אצל ואן לוון.  הוא עצמו ציין כי הוא רוצה "להחזיר את הבטחון לשחקנים", ומנסה לעשות זאת דרך מגרש האימונים. במכבי ת"א מעידים כי האווירה שם השתנתה מאז החילוף בעמדת המאמן.

ויש עוד משהו שיצחקי צריך להתמודד איתו. כשחקן היתה לו תדמית מסוימת, גם בגלל החברות עם מפורסמים כמו אייל גולן. עם זאת, במכבי ת"א מעידים כי מדובר באיש מקצוע עם מוסר עבודה גבוה. הוא הלך לכל ההשתלמויות ולא פספס משחקים של הנוער או של בית"ר ת"א/בת ים.

אבל, כפי שאנחנו יודעים, הפסד אחד, אם זה מול הלסינקי או בדרבי והכל יתהפך. התוצאות הן חזות הכל בכדורגל המקצועני, ואם יצחקי יצלח את את שני המשחקים הקרובים הוא יוכל לסגל לעצמו תדמית של איש מקצוע מוצלח. אם זה לא יקרה, הוא יקווה להשאיר חותם בתפקיד המקורי, המנהל המקצועי.  בינתיים, התוצאות הן לא כפי שבמועדון קיוו.