"ממתי אנו המוקצה של הספורט? רוצה תשובות"

מלחמת הספורטאים האולימפיים עולה שלב. ויגדורצ'יק: "הלם"

שירי אלג'ם
שירי אלג'ם  24.04.20 - 13:04
תחילת כתבה

בעוד שחקני הכדורגל שבו להתאמן תחת ההגבלות, הספורטאים האולימפיים של ישראל טרם קיבלו את האישור המיוחל. משרד הבריאות אמנם אישר חזרה לאימונים אחרי יום העצמאות, אך בכירי הוועד האולימפי הישראלי, וכן האיגודים השונים, נלחמים בימים האחרונים כדי לקבל אישור לחזרה מידיית.

אירה ויגדורצ'יק, מאמנת נבחרת ישראל בהתעמלות האמנותית, הביעה את כעסה על העניין בראיון לערוץ הספורט. "אני בהלם, יש בי כעס ויש בי עצבות", היא שיתפה את תחושותיה. "זה פוגע שפשוט מתעלמים מאיתנו, מהמאמנים ומהספורטאים האולימפיים שהקדישו את חייהם כדי להעלות את דגל ישראל למעלה".

"אני אוהבת את המדינה שלי, אבל אני רוצה שיסבירו לי איך הגענו למצב הזה?", המשיכה ויגדורצ'יק. "למה כשאני רצתי עם הבנות בחוץ הייתי צריכה להסביר לכל שוטר שאני לא פושעת? למה המדינה לא מגינה על הספורטאים ועליי? איך יכול להיות שמשרד הספורט לא קם בזעקה ובצעקה? איך? למה האנשים שאמורים לייצג אותנו מאפשרים שישייכו אותנו ללא חיונים?".

"את יודעת מה זה אומר להגיד על ספורטאי שהוא לא חיוני? ממתי אנחנו ה'מוקצה'? מישהו צריך לקחת אחריות על זה", זעמה המאמנת. "הבעיה היא שאין למי לפנות. יש לנו כל כך הרבה דרכים להחזיק את הספורטאים בלי שייפגשו עם המבוגרים, כי עליהם צריך לשמור. למה מותר לאיזשהו פקיד לבוא לעבודה, למה לטכנאי מותר לתקן מקרר ולספורטאי אולימפי אסור להתאמן?". 
 
"אנחנו הפנים של המדינה, הדגל שלה, השגרירים של המדינה, איך יכול להיות שככה מזלזלים בנו? הספורט האולימפי זה הדבר הכי טהור שיש. אנחנו לא מבקשים לחזור להתאמן בשביל כסף, זו בקשה טהורה". 

"למה ל-19 אנשים מותר להתפלל במרחב ולנו אסור להתאמן? אני בן אדם מאמין ואני שמחה שמותר להתפלל, זה גם חשוב לנפש, אבל למה הספורטאים לא יכולים להתאמן? כי אין להם מישהו שיגן עליהם? למה מותר לכדורגלנים להתאמן? כי שם יש יותר כוח? אני רוצה שהמדינה שלי תגיד לי למה. אני רוצה תשובות", אמרה ויגדורצ'יק.

"התקופה הזו פגעה מאוד ביכולות של כל הספורטאים, בוודאי בענף כמו שלנו שהוא כולו טכניקה", סיכמה ויגדורצ'יק. "בתקופה כזאת נעלמת כל טכניקה שהבן אדם רכש במשך שנים, מי יודע עכשיו כמה זמן ייקח לנו להחזיר את זה. גם ידוע שנפש בריאה בגוף בריא. מישהו שאל באיזה מצב נפשי הספורטאי האולימפי או המאמן האולימפי? צריך לשחרר מיידית את האישורים, בוודאי שלספורטאים האולימפיים שכבר עשו את הקריטריון. ואני מדברת בשם כל המאמנים והספורטאים".