$(document).ready(function () { setTimeout(function () { $('#Haim_L').remove(); }, 2500); // Remove the element after 3000 milliseconds (3 seconds), you can adjust this value as needed });
הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

מבשל כבשים ושותה בירה: "הוויקינג ההונגרי"

מרטין אדם שעלה מהספסל מול שווייץ הפך לוויראלי בשל מימדי גופו. הכירו את האיש ש"היה אותו דבר בגיל 14", הפך לסמל של תנועת הבאדי פוזיטיב, מדבר בחיבה על הרגלי הבישול והאכילה שלו ומככב בכדורגל הנבחרות בזמן שהוא משחק בליגה הדרום קוריאנית

רועי ויינברג
רועי ויינברג  19.06.24 - 12:17

יורו 2024, כדרכו של כל טורניר כדורגל גדול, מלא בסיפורים. אחד המוקדמים והוויראלים שבהם היה מרטין אדם, חלוץ נבחרת הונגריה שמשחק בליגה הקוריאנית. רובכם המוחלט לא הכיר אותו לפני האליפות וכנראה לא מכיר אותו גם עכשיו, אבל קשה לפספס אותו. תרתי משמע.

עם זקן עבות, בגובה 1.91 מ` ובמשקל שנע בין 86 ל-91 ק"ג (אם לא יותר), אי אפשר לפספס את מספר 9 של הונגריה. חלוץ נבחרות קלאסי, שחקן בטעם של פעם ואדם שנראה מנוגד לכל הכדורגל המודרני. 

ביורו 2020, כפי שהוא הודה בעצמו, מרטין אדם "ישב בבית ושתה בירה". מיד לאחר היורו הוא עשה את קפיצת המדרגה שאפשרה לו להפוך לשחקן של 31 שערים ב-32 משחקים בהונגריה, ואז בחר לעבור דווקא לדרום קוריאה ולא לתפקיד קטן יותר באירופה. זה נתפס כהפתעה גדולה, אך הוא ממשיך שם עד היום וטוען שזאת הייתה ההחלטה הנכונה עבורו. לאחר מכן הוא בישל פעמיים מול אנגליה בליגת האומות, והפך לדמות מוכרת באירופה לאחר שעלה מהספסל מול שווייץ.

מגיל צעיר מרטין אדם בלט בנוף. הונגרי ששיחק מולו טען ש"הוא נראה אותו דבר בגיל 14, רק בלי הזקן", וכבר אז הוא פרץ בליגה ההונגרית בזכות המסה שלו. הוא גדל בקבוצת הנוער של ווסאס, עבר משם לקפסובאר, אז לפקאסי ואז לדרום קוריאה, כשנרכש ב-1.2 מיליון יורו. "אדם נראה כמו חוטב עצים, לא כמו כדורגלן", נכתב ב-Sportball 24, "וידוע בעיקר בתור הוויקינג ההונגרי. אנשים נדהמים כשהם רואים כמה מהר הוא מצליח לרוץ". רוב השערים שלו מגיעים בזכות היכולת ברחבה, ואחרי קריירה פתלתלה במיוחד.

"פעם אחת ההורים שלי טסו במשך עשר שעות לראות אותי משחק ונפצעתי", אמר בראיון בעבר. "לא הייתי מה שאני היום בלי התמיכה שלהם. אבא שלי הסיע אותי שעות רק בשביל שאוכל להתאמן ואימן אותי בחצר". אדם נחשב לשחקן שלא קיבל יותר מדי הזדמנויות בנערים, למרות המעבר בקבוצות קטנות, והתקדם בהדרגה. 

בעידן של שחקנים שיכולים לשחק בכמה עמדות וחילופי מקומות, מרטין אדם הוא אנתטיזה לכל דבר. "אני אוהב לבשל", אמר ב-nemzeti sport. "אתם חייבים לטעום את מרק הדגים שלי, את הקיבה (tripe) שאני מבשל, כבש או בקר". הוא לא הסתיר את אהבתו לאלכוהול, ואפשר לדמיין אותו יושב ושותה בירה עם חברים אחרי משחק כדורגל. מרטין אדם הוא אולי הכדורגלן האנושי ביותר, וגם התגובה שלו לכל הממים והבדיחות עליו הראתה את זה. 

"אני מחובר למבנה הגוף שלי. תמיד הייתי ככה, וזה לא עצר אותי אף פעם", אמר לאחר שהפך לוויראלי בתחילת השבוע. "זה מי שאני, וכך הגעתי לנבחרת". זה לא מובן מאליו בשחקן שנראה מנותק כמעט לחלוטין מהמבנה של הכדורגלן המודרני, ודרש עבודה קשה. הוא הגיע מכפר בן 2,000 תושבים בהונגריה, נסע שעות לכל אימון ועם אשתו מאז שהיה בן 14. אנטי שואו-אוף, אנטי קעקועים, פשוט עשייה.

"הוא היה ילד ביישן", אמר עליו מאמנו הראשון פרנץ ויצ`נזה. "לקח לו חצי שנה להיפתח. ההורים שלו לקחו אותו לכל מקום, אבל הוא אהב להתאמן ועשה כל מה שביקשנו". אדם, כפי שניתן לראות, פיתח מסה באופן הדרגתי. כך הוא נראה ב-2019 >>>כך, לעומת זאת, הוא נראה ב-2022 >>


מרטין אדם לא כדורגלן יוצא דופן, להוציא הפן הפיזי. הוא הבקיע השנה שמונה שערים ב-20 משחקים ולמרות הגודל מתקשה במאבקים על הכדור, כשהוא ניצח ב-26% בלבד בליגה הקוריאנית החלשה. 

למרות זאת, הוא זומן ליורו, לא מעט בזכות המסה.  "הוא מנותק מכל מה שקורה בכדורגל המודרני", נכתב עליו ב-M4Sport ההונגרי, "וזה בדיוק מה שהם חיפשו. שחקן שובר שוויון". מרקו רוסי, מאמנו, אף התבטא ואמר שהוא לא שחקן ל-90 דקות אבל בדיוק מה שצריך מהספסל. ב-0:4 ההונגרי על אנגליה הוא בישל פעמיים, לרונלד סאלאי וז`ולט נאג`י, והשלים 4 מ-4 כדרורים מול מארק גוהיי וקייל ווקר, שחקנים שמרוויחים פי כמה וכמה ממנו. מרטין אדם "סתם שחקן" בליגה הקוריאנית, וזה מה שהופך אותו לאחת הסינדרלות הגדולות ביורו. אלמלא המשחק מול שווייץ, גם אתם וגם אני לא היינו שומעים עליו מעולם.

הנוכחות של שחקנים כמו מרטין אדם מזכירה את החלוצים שגדלנו עליהם, מספרי 9 של פעם. כאלה שעולים למגרש כדי לעבוד, להזיז בלמים ממקומם ולדחוף את הכדור לשער. זה אולי פחות נוצץ מהכדורגל הקלאסי, פחות טקטי או פחות מתוחכם, אבל הדברים המעניינים ביותר בכדורגל פסע לפני 2024/25. הקסם של כדורגל הנבחרות, בטורניר בו הוא משחק לצד קיליאן אמבפה וכריסטיאנו רונאלדו ובו ינסה להבקיע למנואל נוייר, הוא בדיוק האנשים והמשחקים האלה. שחקנים שנראים כמו ויקינגים, עולים למגרש עם כרס ומצליחים לבשל מול אנגליה. העולם מלא במרטין אדמים. היורו מאפשר לנו לראות חלק מהם. "צריך לשאוף להיות גיבור מעמד הפועלים", שר בזמנו ג`ון לנון, וזה בדיוק מה שמרטין אדם עושה.