$(document).ready(function () { setTimeout(function () { $('#Haim_L').remove(); }, 2500); // Remove the element after 3000 milliseconds (3 seconds), you can adjust this value as needed });
הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

בגיל 38: חסוס נבאס ינסה לעצור את קיליאן אמבפה

הקיצוני הימני שהפך למגן שיחק בגמר מונדיאל 2010, עדיין מהיר ומזכיר את ימיו היפים. יפתיע?

רועי ויינברג
רועי ויינברג  09.07.24 - 17:37
חסוס נבאס בן ה-38 עבר הכל. המגן עלה לבוגרים בסביליה ב-2004, שיחק כקיצוני ימני בגמר מונדיאל 2010 ובהמשך הוסב למגן. הוא שיחק מול נבחרת צרפת כשלאמין ימאל היה בן שנתיים וחצי, אלוף אירופה ב-2012 ושחקן עם רשימת תארים מפוארת, כולל אליפות אנגליה עם מנצ`סטר סיטי. קשה למצוא שחקנים יותר מנוסים ממנו.

היינו יכולים להכניס את השם של נבאס לאחד מחידוני "פעיל או פרש" שהיו בעבר כאן באתר ערוץ הספורט, אך הוא עדיין איתנו ואחרי עונה לא רעה בכלל. נבאס משמש כקפטן סביליה בשנים האחרונות, כשהעונה הקבוצה עברה פתיחת עונה אסונית והייתה במקום ה-17 במחזור ה-21.

עונה קודם לכן, הקבוצה הייתה במקום ה-19 במחזור ה-17, עמוק באמצע העונה, והצליחה לברוח מהתחתית. היו 6 מאמנים שונים בקבוצה בשנתיים האלה, כשנבאס הוותיק פותח פעם אחרי פעם בהרכב ומשחק כדורגל לא רע. למרות זאת, רבים הופתעו כשהוא זומן לנבחרת ספרד.

נבאס הפך עם השנים למגן ימני במשרה מלאה, מה שמאפשר לו לשמור על יתרון המהירות היחסי. אריק גארסיה, פאו קובראסי, פראן גרסיה, אלחנדרו בלאדה וחוסה גאיה, מגנים צעירים יותר, נותרו בחוץ. המינוי של דה לה פואנטה נתפס כמפתיע וכך גם הזימון של נבאס, אבל דה לה פואנטה נשאר בשלו. 
"הוא שחקן שמתעלה כל פעם שהוא לובש את המדים הלאומיים", אמר. נבאס זומן, אך ייתכן שגם דה לה פואנטה עצמו לא חשב שהוא יצטרך לעצור את קיליאן אמבפה, כמו שיתבקש היום (שלישי) בחצי גמר היורו מול צרפת. נבאס אמנם שיחק מול אלבניה ונראה לא רע, אך זה היה במשחק לפרוטוקול ולא מול אחד שחקני הכנף הטובים בעולם.

"הוא יהיה בן 39 ביורו, אבל הוא מתאמן ומשחק כמו שחקן נוער. הוא כשיר לחלוטין, אני מעריך אותו. הוא צנוע ועובד קשה כל יום", אמר דה לה פואנטה על הזימון המפתיע. נבאס לא היה אמור לקבל דקות משמעותיות, ושותף ל-9 דקות מלבד אותו משחק לפרוטוקול מול האלבנים.

כבר עכשיו, בגילו המופלג, נבאס מספיק מהיר בשביל לרוץ יחד עם אמבפה. הוא הצליח לעצור את ויניסיוס במשחק של ריאל מדריד, בו הבלאנקוס כעסו על ספק עבירה של נבאס והוא הפך לוויראלי אחרי שהשחיל כדור בין רגליו. לאחר מכן, במשחק השני, הקבוצה הפסידה כשהוא שיחק כקשר ימני.

נבאס, בעיקר, חסר פחד. הוא כבר בישל בגמר המונדיאל, מה שמעיד על היכולת שלו להתעלות במשחקים גדולים, והוא עדיין מגן מהיר מאוד. הוא כבר לא השחקן שרץ 100 מ` ב-10.8 שניות, כמו שהיה בתחילת הדרך בסיטי, אבל שחקן חכם וכזה שניצח ב-60% ממאבקיו על הכדור, כמעט כולם מול שחקנים צעירים יותר.

כאן הוא צפוי להיות הצעד הראשון של לה רוחה מול אמבפה, כשנאצ`ו יסייע בכך. אמבפה לא אותו שחקן עם המסכה, כפי שראינו עד עכשיו, כשהוא אמנם מגיע למצבים אבל, כמו כל נבחרתו, ללא שער שדה. 


"אפשר להניח שאמבפה ינסה לנצל את המרווח בין נבאס לבין נאצ`ו, שני שחקני הגנה שמבוגרים ממנו באופן משמעותי, ולהכנס פנימה. המהירות של נבאס תכריע", נכתב באינדיפנדנט, וכאן נכנס יתרון נוסף של נבאס שהשלים 90 דקות וכשיר. הוא רענן בהרבה. אמבפה שיחק 120 דקות לפני כמה ימים, כל שחקני ספרד שיחקו 120 דקות ואחרי עונה עמוסה. נבאס זכה למנוחה יחסית, וכשמוסיפים לזה את האף השבור של קיליאן יכול להיות שהפער הפיזי לא גדול כמו שחושבים.

בהתחשב בכך שנבחרת ספרד שינתה את עורה לחלוטין, מבחינת סגנון המשחק והנעת הכדור, נבאס הוא שריד לעידן ישן. הוא היה עם הנבחרת של אנדרס אינייסטה וצ`אבי, הוא נשאר מחוץ לנבחרת בין 2014 ל-2020 ואז שוב עד לחצי הגמר וגמר ליגת האומות, בהם פתח כמגן ימני. מאז הוא שחקן סגל קבוע ואף בישל מספר פעמים.

כעת הוא עבר הכל, ראה הכל, ומגיע למהירות של 32.6 קמ"ש ביורו הנוכחי כמו שהגיע מול אלבניה. הוא המגן הטבעי היחיד בסגל, וגם אם אמבפה יותר מהיר ממנו בוואקום הוא יכול לנצל את האף השבור שלו, העומס ואולי גם את שיטת המשחק. יכול להיות שנראה את ספרד מנסה לשחק כדורגל הגנתי יותר, לתת לצרפת להסתבך עם הכדור ולעקוץ במתפרצות בעזרת ניקו וויליאמס ולאמין ימאל. במקרה כזה, כל מה שחסוס נבאס יצטרך לעשות יהיה פשוט לחכות.

גם הוא, כנראה, לא היה מאמין לפני כמה שנים שיהיו עליו כתבות כאיש המפתח בחצי גמר יורו 2024. זה חלק מהקסם של כדורגל הנבחרות, לטובה ולרעה. גם אם אתם מתנגדים לחוק שטוען ששני צהובים שווים השעייה אוטומטית ממשחק ביורו (ובצדק), גם אם אתם מקווים שצרפת סוף סוף תתפוצץ, אי אפשר להתעלם מהקסם הזה. שחקן ששיחק בגמר המונדיאל ושחקן שהיה אז בן שלוש וקצת זה לצד זה, מנסים להעיף את הפייבוריטית ערב הטורניר. לכו תעצרו אותם.