עומק שלא נגמר: הכירו את נבחרת ספרד

המשוכה האחרונה של העתודה בדרך לתואר. ההשוואה בפנים

רועי כהן
רועי כהן  21.07.19 - 11:18
תחילת כתבה

נבחרת העתודה של ישראל תעלה הערב (ראשון) לפרקט בהיכל קבוצת שלמה במטרה לרשום היסטוריה ולזכות בפעם השנייה ברציפות באליפות אירופה עד גיל 20. אבל המשוכה האחרונה בדרך של השחקנים בכחול-לבן מסתמנת גם כגבוהה וכקשה ביותר: נבחרת ספרד, שבכל הקשור לנבחרת העתודה שלהם, היא אימפריה של ממש.

שימו לב לרשימת המדליות של הספרדים הצעירים ב-12 השנים האחרונות: כסף ב-2007, ארד ב-2008, 2009 ו-2010, זהב ב-2011, ארד ב-2012 וב-2013, כסף ב-2014 וב-2015, זהב ב-2016. בשנתיים האחרונות חלה "נסיגה", עם מקום 4 ב-2017 ומקום 7 בשנה שעברה. השנה חזרו הספרדים למקומם הטבעי, והם רוצים להשלים את הקאמבק הערב, על חשבון הנבחרת הישראלית.

להתעלם מהניצחון בהכנה
נכון, ישראל כבר ניצחה את ספרד במשחקי ההכנה. זה קרה רק לפני שבועיים, בגמר טורניר ההכנה האחרון כאן בת"א, ודני אבדיה שוב כיכב עם 24 נק' בניצחון 88:77. אבל כל מי שקרוב לנבחרת ועקב אחרי הספרדים באליפות הזאת, מבהיר שזו אופרה אחרת, ואין מקום להשוואה בין ספרד של גמר טורניר ההכנה לבין ספרד של הגמר הערב.

הנבחרת הספרדית של המאמן חואקין פראדו נחשבת למוכשרת מאוד, חזקה פיזית אבל בעיקר עמוקה וקבוצתית. שני השחקנים המרכזיים בטורניר הנוכחי הם הרכז קרלוס אלוצ'ן והפורוורד סרג'י מרטינס. אלוצ'ן נחשב לאחד מרכז העתיד של הכדורסל הספרדי, אבל יש לו גם הווה מצוין: בעונה החולפת בסראגוסה הוא קיבל במה יפה של כמעט 16 דקות לערב, בהן רשם 5.3 נק' ב-40% משלוש. בטורניר הנוכחי הוא מעמיד שורה סטטיסטית של 12.2 נק' ו-5.7 אס'.

מרטינס הוא פורוורד נייד ומגוון מאוד, ובמידה מסוימת אף הפתיע את הספרדים ביכולתו בטורניר. הוא תוצר מחלקת הנוער של ברצלונה ובעונה החולפת סיפק מספרים פושרים של 9.2 נק' ו-4.2 ריב' במדי ברצלונה ב', אבל באליפות הזאת הוא פרץ קדימה עם 13.8 נק' ו-6.3 ריב'.

השחקנים שלנו יצטרכו להיזהר מאוד גם ממיגל גונזאלס, שצולף בטורניר הנוכחי ב-58.3% מפחידים מחוץ לקשת. לרוע מזלם של הספרדים, הפורוורד ג'ואל פארה, שנחשב לחלק חשוב בנבחרת ומצטיין במשחק הפנים ובריבאונד, שבר את הקרסול ברבע הגמר ויחמיץ את הגמר.

מעבר לכך, ספרד נהנית מסגל עמוק מאוד ומרוטציה שבה 11 מתוך 12 השחקנים משחקים כמות דו ספרתית של דקות, דבר שמאפשר להם להחליף שומרים על הכוכבים של היריבה, להישאר עם רגליים טריות, ולחלק את העומסים בצורה נכונה.

כל הסימנים מראים על כך שהמשימה של הנבחרת הערב תהיה קשה מיוחד. בניגוד לצרפתים, העומק הספרדי יאפשר להם להתמודד בצורה טובה יותר עם הלחץ על כל המגרש ועל האינטנסיביות ההגנתית. דבר אחד אין לספרדים: אולם מלא באוהדים שלא יפסיקו לרגע לדחוף את הבחורים בכחול ולבן המקומית קדימה, ובנבחרת מקווים שהעידוד, בנוסף לעוד התעלות אחת אחרונה - תשאיר את הגביע בבית.

ישראל מול ספרד: השוואה סטטיסטית