גרשון: ישראל שווה מקומות 5-8 גם בבוגרים

המנהל המקצועי בנבחרות: "השיטה הצליחה, עובדים לפי דרך. שחקני העתודה צריכים ניסיון"

עמרי מנהיים
עמרי מנהיים  22.07.19 - 10:22
תחילת כתבה

ב-2015 מונה פיני גרשון למנהל המקצועי של נבחרות ישראל באיגוד הכדורסל. פחות מחמש שנים אחר כך, והעתודה עם שלושה גמרים ושתי זכיות באליפות אירופה. אז אולי גרשון הוא לא חזות הכל, אבל אין ספק - משהו שם עובד נכון.

"השיטה הצליחה, זו עובדה", אומר גרשון לערוץ הספורט. "מהרגע שאנחנו מקבלים את הילדים מגיל 14 ועד גיל 20, יש 25 מאמנים שעובדים לפי שיטה ולפי דרך. השחקנים עובדים לפי דרך אני שמח שרואים תוצאות".

כמה ההצלחה הזו גדולה?
"בפוטנציאל, יש לנו מקסימום 4.5 מיליון איש שיכולים לשחק כדורסל, וניצחנו פה מדינות של כמה עשרות מיליונים, שיש להן הרבה יותר שחקנים. אסור לשכוח שאנחנו לא ליטאים או סרבים, שיש להם גובה ונפח וגנטיקה יותר טובה. חצי מהשחקנים פה בני 19, עשינו משני גילאים נבחרות נפלאות".

מה המטרה הכי חשובה של נבחרת העתודה בעיניך?
"תפקידנו כאן הוא לייצר שחקנים לנבחרת הבוגרת, אבל על הדרך אנחנו רוצים להישאר ברמות הגבוהות באירופה עם ניצחונות - וככה מייצרים שחקנים".

התהליך הזה עובד טוב עם הבוגרת?
"כן, יש היום בסגל תשעה שחקנים יוצאי נבחרת צעירות, עודד קטש נותן להם את ההזדמנויות".

הקבוצות צריכות לתת לשחקנים האלה יותר הזדמנויות?
"כן, זה צריך לעבור לשם. גם במועדונים צריכים לתת להם גיבוי ובטחון, הם יכולים לשחק. היתה פה רמה גבוהה, יש פה שחקנים בספרד שמשחקים ברמות גבוהות. הוכחנו שאפשר לעשות דברים יפים עם החבר'ה הצעירים האלה, עכשיו צריך מישהו שייקח אותם, אחרי שהם קיבלו פה תעודת גמר - ושיקבלו ניסיון".

ההצלחה של העתודה יכולה לגרום לנו לחשוב יותר בגדול גם לגבי הבוגרת?
"מאחר שאני יותר מיומיים בענף, אני זוכר שגם כשלקחנו מקום שני באליפות ב-1979 זה היה הרבה מזל. אנחנו שווים באירופה, גם ברמת הבוגרת, מקומות 5-8 - רבע גמר - בכל טורניר. אלו בדרך כלל המטרות, ואם יש מזל לוקחים אליפות אירופה".

ברמה האישית, אתה מחשיב את זה לאליפות אירופה נוספת לרזומה?
"אני מחשיב את זה לעבודה עברית בק-טו-בק. כי זה שלנו, בלי חיזוקים ובלי כספים במיליונים. אני רק יועץ מקצועי ובסוף המאמנים עושים את ההחלטות הטובות. אני יכול לספק את החומרים לעוגה. בחלק גדול מהמשחקים לא מפריע, אבל כשצריך אני מקרין מהניסיון שלי. אני שמח שגם המאמנים לומדים מזה ומצליחים לייצר לנו שחקנים".