דני אבדיה ל-NBA? לא בגלל העתודה

הרקורד מוכיח: האליפות אינה מקפצה לליגה הטובה בעולם

מערכת אתר ערוץ הספורט
מערכת אתר ערוץ הספורט  22.07.19 - 14:02
תחילת כתבה

דני אבדיה לא היה זקוק לאליפות אירופה לנבחרות עתודה כדי להציג את עצמו בפני הסקאוטים של ה-NBA. על פי רוב התחזיות, הגארד בן ה-18 של מכבי ת"א אמור להיות בעונה הבאה בחירת לוטרי (בין 14 הבחירות הראשונות), עוד לפני הזכייה ההיסטורית והבחירה ל-MVP של האליפות בת"א.

אבדיה הלך בדרכם של רבים וטובים לפניו, אבל גם שני ההישגים הללו לא מבטיחים לו מקום בליגה הטובה בעולם. מתוך עשרת השחקנים המצטיינים של אליפות אירופה לנבחרות עתודה, רק שניים ישחקו בעונה הבאה בליגה הטובה בעולם, צ'די עוסמאן הטורקי ומרקו גודוריץ' הסרבי, שיגיע לארה"ב בגיל 24, אחרי שהתבשל אצל ז'ליקו אובראדוביץ' בפנר.

שלושה ברשימה המכובדת הזו כבר רשמו הופעות בליגה הטובה בעולם (ניקולה מירוטיץ' מעל עולם עם 319 ואחריו עוסמאן עם 137 וקוסטס פפאניקולאו שהפציע לשנתיים עם 69). כל העשירייה, מלבד אחד (אנדרו אלביסי הצרפתי שיערוך את הבכורה ביורוליג העונה עם זניט סנט פורסבורג), שיחקו ביורוליג.

עם זאת, הכוכבים הגדולים בגילאים האלה, בדרך כלל בכלל לא מגיעים לאליפות אירופה לנבחרות עתודה. או שהם כבר נבחרו בדראפט, או שהם מעדיפים את אליפות העולם שנערכת באותה שנה, או שהם כבר חלק לגיטימי מהנבחרת הלאומית. בעשר השנים האחרונות, 15 שחקנים אירופאים היו בחירות לוטרי. רק שניים מהם, לאורי מרקאנן הפיני ודומנטס סאבוניס הליטאי שיחקו באליפות הזו.

אחרים, כמו, בין השאר, לוקה דונצ'יץ', יאן וסלי, קריסטפס פורזינגיס ומאריו הזוניה, שנבחרו במקומות גבוהים בדראפט, ויתרו על האליפות הזו מסיבות שונות, ולא נראה שזה הפריע להתפתחות הקריירה שלהם. הגדיל לעשות דונצ'יץ' שפחות או יותר בגילו של אבדיה כבר הוביל את הבוגרת לזכייה באליפות אירופה של הבוגרים. יש לאן לשאוף.