הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

"אבדיה יכול להיבחר בטופ 5. יש לו איכויות של כוכב"

למומחה הדראפט של ESPN, מייק שמיץ, אין ספק לגבי כוכב העתודה. ל"מגרש פתוח" הוא אומר: "מבחינת כישרון, יש לו כל מה שאתה מחפש". על ים מדר: "הוא עשה קפיצה אדירה"

מערכת אתר ערוץ הספורט
מערכת אתר ערוץ הספורט  22.07.19 - 21:00

לצד עשרות הסקאוטים והאנליסטים מה-NBA שראו את נבחרת העתודה זוכה באליפות אירופה בת"א, הגיע לישראל גם מומחה הדראפט של רשת ESPN, מייק שמיץ. לאחרונה, שמו הפך לשגור בכלי התקשורת בארץ, בעיקר בגלל המעקב הצמוד שלו אחרי דני אבדיה. שמיץ מאמין כי הכישרון הישראלי יכול להיבחר בטופ 5 בדראפט הקרוב ולא חוסך ממנו מחמאות ברשת החברתית. רגע לפני שהוא עוזב את ת"א, העניק שמיץ ראיון ל"מגרש פתוח" וסיפר על החוויה שלו פה.

"זה היה מדהים לראות את הנבחרת הישראלית הזו מתחברת", פתח שמיץ, "זו מדינה קטנה שלא ידועה בהצטיינות שלה בכדורסל. לראות את דני מתעלה, את ים פורץ ונותן טורניר מדהים, כל השחקנים המשלימים, הקשיחות שהם מביאים. הצמיחה של הכדורסל בישראל הדהימה אותי. אף פעם לא ראיתי קהל כמו בטורניר הזה. ניסיתי להעביר את זה דרך סרטונים. לא רואים את זה באליפויות עד גיל 20. אלפים מחכים בתור ומנסים להשיג כרטיסים ולתמוך בבחורים האלה. ממש מיוחד עבור המדינה. האווירה בגרמניה בשנה שעברה לא הייתה קרובה".

שמיץ דבק בעמדתו לגבי אבדיה: "אני חושב שהוא יכול להיות בחירת טופ 5 בקיץ הבא. כמובן שזה תלוי איזה עונה תהיה לו עם מכבי ת"א. מבחינת כישרון, הוא כל מה שאתה מחפש. 2.03 מטרים, הוא יכול לשחק בפנים, הוא יכול לשחק בחוץ, הוא מרגיש את המשחק, הוא עשה צעד קדימה בהגנה שלו בטורניר האחרון עם החסימות. הוא מתאים לכדורסל המודרני נטול העמדות. יש לו איכויות של כוכב. אני אוהב את הגישה שלו. אנשים מסויימים יגידו לעצמם 'למה הוא מתווכח עם החבר שלו לקבוצה' או מראה רגש... יש לו תשוקה למשחק, הוא משחק ללא פחד וזה איפשר לו להגיע לאן שהוא הגיע. אתה צריך את זה בתור שחקן אירופאי שרוצה לעשות את המעבר הזה לארה"ב".

לפי שמיץ, התכונות בהן אבדיה יכול להשתפר, הן תכונות אפשר לעבוד עליהן: "הוא יכול להשתפר בסיומת שלו ליד הטבעת, לקלוע בצורה יותר עקבית. ראינו את העליות והירידות שלו מקו העונשין בטורניר הזה, אבל יש לו טאץ' נהדר. זה יבוא. התכונות שהוא צריך לשפר, הם כאלה שאפשר לעבוד עליהן. קשה ללמד את הגודל שלו, הרגש שלו למשחק, הקילר אינסטינקט שלו. יש לו את הדברים האלה".

"קבוצות ירצו רק לראות אם הוא יעיל בעונה הבאה", הוא סיפר על המשך המעקב, "הן יודעות שהוא לא ישחק 30-35 דקות. אף שחקן לא עושה את זה ביורוליג, חוץ מלוקה דונצ'יץ', שזה מקרה שלא ראינו מעולם. כל עוד הוא יעיל בתפקיד שלו, הוא משפיע על הקבוצה שלו וכשהסקאוטים הולכים לראות אימונים, והם עושים את הטלפונים שלהם ומדברים עם חברים לקבוצה לשעבר ומאמנים לשעבר והכל חיובי. כל עוד הוא עושה את זה, הוא ייבחר בסביבות המקום החמישי".

"מכבי ת"א זה מקום נהדר עבורו לגדול", המשיך שמיץ ודיבר על העונה הקרובה של אבדיה, "יש לו את הליגה הישראלית שבה הוא יכול לקבל תפקיד גדול יותר וגם לצבור ניסיון בליגה השנייה הטובה בעולם, ביורוליג. זה שילוב טוב עבורו. יש שם בסיס טוב, הם הוכיחו את עצמם בעבר, יש לו צוות טוב מסביבו. זה מקום טוב עבורו לגדול".

לצד אבדיה, גם ים מדר העלה את המנייה בכל הנוגע לליגה מעבר לים. שמיץ: "הוא עזר לעצמו. הוא לא היה שם מוכר לפני הטורניר. ראיתי אותו בטורניר אלברט שווייצר באפריל האחרון וחשבתי לעצמי 'אוקיי, הוא מוכשר, אבל יש לו מקום לשיפור', והוא עשה את השיפור הזה. הוא עשה קפיצה אדירה בחודשים האחרונים. חוסר הפחד שהוא משחק איתו. יש לו את הקשיחות שקשה לפתח. המהירות, הרגליים, הכדרור. אולי זה לא יקרה מייד, אבל יש הרבה מה לאהוב בפוטנציאל שלו לטווח ארוך".

"הוא שחקן שיכול להיבחר בדראפט", המשיך שמיץ, "אולי לא השנה. אולי ייקח לו זמן. אנחנו צריכים ללמוד יותר עליו בעונה הקרובה בהפועל ת"א. אי אפשר להכריע לגביו אחרי שבעה משחקים באליפות אירופה לנבחרות עתודה. הוא הוכיח שהסקאוטים ב-NBA צריכים להיות מודעים אליו".