הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

הפועל י-ם עשויה שלא לשחק בליגת האלופות

מסתמן: האדומים יתמודדו באירופה, רק אם יקבלו כרטיס חופשי

רועי כהן ועמרי מנהיים  23.05.21 - 15:02

העונה הקטסטרופלית של הפועל ירושלים עלולה לגרור השלכות הרסניות לעתיד המועדון ואף להעמיד בסכנה את השתתפות הקבוצה בליגת האלופות בעונה הבאה. במצב העניינים הנוכחי, ישראל זכאית לשני מקומות בליגת האלופות, כאשר לפני ירושלים, שמשחקת בליגה מאז 2018, נמצאות לפחות 3 קבוצות שמעוניינות להשתתף במפעל.

על פי תקנון המנהלת, הקריטריון להשתתפות בליגת האלופות הוא על פי מיקום הקבוצות בסיום העונה הסדירה. בעקבות ההפסד להפועל חיפה אמש, ירושלים צפויה לסיים את העונה במקום ה-6, והמשמעות היא שכל הקבוצות שמעליה יקבלו קדימות בתור על הכרטיס לליגת האלופות. ישראל זכאית לשני כרטיסים, אחד הישר לשלב הבתים ואחד למוקדמות.

כרגע נראה שיש ביקוש גדול אצל קבוצות הצמרת להשתתפות בליגת האלופות. הפועל אילת קיבלה הבטחה מראש העיר לשפץ את אולם בגין כך שיתאים לארח את המשחקים, הפועל חולון היא מועמדת טבעית למפעל, וגם הפועל חיפה הביעה את רצונה לרשום עונת בכורה באירופה. המשמעות היא כי אם לפחות 2 משלוש הקבוצות יממשו את זכותן - הדרך היחידה שבה ירושלים תמשיך בליגת האלופות היא באמצעות כרטיס חופשי, "וויילד קארד", אם וכאשר המפעל יבחר לתת אותו לאדומים.

יש לציין כי אם הכרטיס יינתן, הוא יהיה פרסונלי להפועל ירושלים ולא לבאה בתור מבחינת הדירוג בליגה, כך שליגת האלופות אמנם תעדיף את ירושלים על פני קבוצה שתסיים מעליה, אבל לא על חשבון שני הכרטיסים שמובטחים לישראל.

פטריק קומינוס, מנכ"ל ליגת האלופות, אמר בראיון לערוץ הספורט לפני הפיינל 8 כי אין שום הסכם שמבטיח לירושלים את הכרטיס החופשי: "אין לנו הסכם כזה עם אף קבוצה. אם מועדון כלשהו מסיים מתחת לקריטריון זה לא אומר שהוא יקבל כרטיס חופשי. לעולם לא הצענו כרטיס חופשי על חשבון מי שזכותו להעפיל. העדיפות היתה ותישאר ל-2 הקבוצות שיהיו זכאיות, ואחר כך המצב ייבחן לגופו של כל מועדון״.

עם זאת, ההערכה היא שכמעט בכל תרחיש, ירושלים תקבל את הכרטיס החופשי, כחלק מההסכם שבמסגרתו האדומים הסכימו לעבור מהיורוקאפ אל ליגת האלופות לפני 3 שנים. הסיטואציה במאבק על הכרטיס למפעל עלולה לגרור תגובת שרשרת של אירועים, שכן ההידרדרות של מכבי ראשל"צ לבית התחתון עלולה למנוע ממנה לשחק במפעל אירופאי בעונה הבאה, מה שעלול להוביל לעזיבתו של נועם דוברת, שבסביבתו הבהירו כי בעונה הבאה הוא ישחק במפעל אירופאי בכל מחיר, בין אם בקבוצה ישראלית או בקבוצה מחו"ל.